Milletvekili Aydoğdu, Borsadan Brifing Aldı
Reklam

Milletvekili Aydoğdu, Borsadan Brifing Aldı

Aksaray AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray Ticaret Borsasını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

30 Kasım 2016 - 10:06

Aksaray AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray Ticaret Borsasını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Ziyarete Aksaray AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan ve HAYKOP Başkanı Kadir Yayar katıldı.

Burada bir açıklama yapan Aksaray AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray'da tarım dendiğinde akla ilk gelen şeyin su olduğunu belirterek, "Bunu biz günlerdir aylardır konuşuyoruz. Bakanlığımızdaki gündemde budur. Biz KOP Projesi diyoruz. Sadece bizi ilgilendiren değil Konya'nın, Karaman'ın, Niğde'nin de sorunudur. Buralar Türkiye'nin hububat ambarı olmuştur. Son zamanlarda buralarda ürün değişikliği ürün çeşitlenmesi olmuştur. Hayvancılıkta önceden suyu az tükettiği için hep küçükbaş hayvancılık yapılmıştır. Dünyadaki iklim değişikliği kuraklık nedeni ile Türkiye de bundan etkilenen orta kuşak ülkelerinden bir tanesi. Türkiye'nin neredeyse en az yağış alan yeri tuz gölü civarıdır. Tuz gölü havzasının da en az yağış alan ili de Aksaray'dır. Yağışa bağlı olarak da yer altı kaynaklarımızın birçoğunu tüketmiş bulunmaktayız. Bu da sulama suyu konusunda bizleri ciddi manada sıkıntıya sokacaktır. Bunun bir tek çözümü vardır dış havzalardan su transferi yapılmasıdır. İrfanlı barajında buraya şu anda bir su geliyor. Sultanhanı kasabasında Doğalgaz depolama tesisi için çekilmiş bir boru hattı var. Depolama Tesisi tamamlandığında mevcut boru hattını kullanabilir miyiz ? bu konuyu araştırıyoruz.

Asıl çözüm Havzalar arası su nakli ile gerçekleşecektir. Bu iş hem büyük hem de çok önemli. Dünyada baktığımız da da Türkiye su fakiri bir ülke. Avrupa'nın standardı kişi başına düşen su tüketimi 11 birim kadar. Bizde ise bu rakam 3 - 3.5 civarındadır. Anadolu coğrafyası kurak bir coğrafya fakat Aksaray gelişme imkanları açısından OSB çok iyi bir ivme kazandı. Biz Aksaray'a su getirmenin çarelerini arayacağız, Hem suyu az tüketecek, suya az ihtiyaç duyacak ürünleri doğru yönlendireceğiz. Hep birlikte Aksaray'ımızın gelişimine, büyümesine katkı sağlayacağız. Hamit Başkanıma da ayrıca teşekkür ediyorum. Başkanımızın yapmış olduğu sunum ile önce bölgemizin daha sonra Aksaray'ımızın sorun ve sıkıntılarını, çözüm önerilerini de bizlere sunarak daha önce almadığımız bir brifing almış olduk. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyor saygılar sunuyorum" dedi.

Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ise İç Anadolu Bölgesinin önemini vurgulayarak, "Türkiye bir bütündür. İç Anadolu Bölgesi Türkiye'nin omurgası, İç Anadolu Bölgesinin de Parlayan yıldızı Aksaray'dır. Belki yıllardır bunu iyi anlatamadık ama bunu anlatmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah vekillerimiz sayesinde Aksaray'ımız hak ettiği yere gelecektir. Biz çok umutluyuz ve "Umut Var Gelecek Var" diyoruz. Geleceğimiz ve umudumuzu biz ticaret erbapları olarak inadına yatırım, inadına üretim, inadına ticaret yaparak sağlayacağız. Aksaray'da istihdam bakımından nüfusun yüzde 79'u tarımda, yüzde 15'i sanayide, yüzde 5'ide hizmet sektöründedir. 400 bin nüfusu, 420 bin hektar tarım alanı, 200 bin büyük baş hayvan varlığı, 650 bin küçük baş hayvan varlığı, 700 bin ton günlük süt üretimi, 50 bin tonluk et üretimi, 23 adet ulusal düzeyde süt fabrikası, 11 adet yem fabrikası, 3 adet süt fabrikası, Türkiye'nin şeker ihtiyacının yüzde 9'unu, çerezlik ayçiçeği ihtiyacının yüzde 15'ini, yağlık ayçiçeği ihtiyacının yüzde 6'sını, kabak çekirdeğinde Türkiye 3.'sü, arpa üretiminde Türkiye 2.'si, markamız olan yonca ve silajlık mısır üretiminde iç piyasayı karşıladığımız gibi çevre ülkelere de ihraç eder durumdayız. Dünyanın en iyi yarış atlarının olduğu ülkelere sadece Aksaray yoncası gitmektedir" dedi.

 

Bu haber 1061 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..