Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları
Reklam

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Ebru Çete, Metabolizmayı hızlandırmanın yollarını okuyucularımızla paylaştı.

Reklam
15 Aralık 2016 - 10:27 - Güncelleme: 15 Aralık 2016 - 15:10

Gün içinde ne kadar hareketli olunur ve egzersiz yapılırsa metabolizma hız oranında o kadar artar.
1.    Vücut ısısındaki artışlar metabolizmayı hızlandırır. Spor sırasında kaslar aracı ile vücut ısısı artar yani spor yapar ve kas dokumuzu korursak daha hızlı çalışır.
2.    Kaliteli ve yeterli kaloride beslenme metabolizmayı hızlandırır. Günlük metabolizma hızınızın altında kalori almak ise metabolizmanızı %20 oranında yavaşlatır.
3.    Yeşil çay, kafein (kahve), antioksidan yiyecekler (beriler, ananas, pancar, kivi, yüksek c vitamini içeren gıdalar),acı kırmızıbiber (özel bileşen kapsasin) zerdeçal düzenli ve fazla su tüketimi  (günde en az 2,5 lt) metabolizma hızınızı destekler.
4.    Genetik faktörler metabolizma hızınızı etkiler. Bazal metabolizma hızınız ancak ve ancak uzun vadede spor yapıp kas kütlenizi arttırdığınızda ve uzun vadede kaliteli beslendiğiniz sürece hızlıdır.
Troit ve insülin hormonu metabolizma hızını etkiler. Büyüme hormonu salgılanan yaşlarda metabolizma hızlıdır. Demir ve B12 eksikliği olan kişilerde metabolizma yavaştır.
 

Bu haber 2546 defa okunmuştur.