Reklamı Geç
Memurun Atandığı Torba Kadro Derecesi Geri Alınabilir Mi?
Reklam

Memurun Atandığı Torba Kadro Derecesi Geri Alınabilir Mi?

Memurlar, torba kadro uygulaması çerçevesinde ilk dört derecelerdeki kadrolara atanabilmektedirler.

03 Şubat 2016 - 10:52

Devlet memurlarından bazılarının, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında ilk dört derecelerdeki kadrolara atanması mümkün olabilmektedir. Bu şekilde atanan memurlar, aylık ücretlerinde artışın yanı sıra atandıkları derecenin ek göstergesi ile varsa makam ve temsil/görev tazminatından da yararlanabilmektedirler.
Memurların özlük haklarında artışa sebep olan ve torba kadro olarak da bilinen bu yolla bir göreve atanan Devlet memurlarının, bu görevlerden alınarak daha alt derecelerdeki kadrolara atanmaları da söz konusu olabilmektedir.

Torba kadroya atanma

Devlet memurlarının kazanılmış hak aylığı bakımından üst derecelere nasıl yükseleceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunda belirtilmiştir. Öte yandan, belli koşulların varlığı halinde bazı hizmet sınıflarındaki 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolara derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın atanma hususu da Kanunun 68/B maddesinde düzenlenmiştir.

Bu düzenleme, hizmet süresi az olan memurların üst derecelerdeki görevlere gelmesini sağlarken, atama yapılan kadro derecesinin bütün haklarından da yararlanma imkanı sunmaktadır.

Atamaya yetkili amirlerin takdirine bağlı olarak yapılan torba kadro atamaları, atananlar için de kazanılmış hak teşkil etmemektedir.

Torba kadronun geri alınması

Kazanılmış hak aylığı bakımından daha aşağı derecelerde olan memurlar, torba kadro uygulaması kapsamında ilk dört derecelerdeki kadrolara atanabilmektedirler. Ancak, bu şekilde atanan memurların daha sonra, bu derecelerdeki görevlerinden alınarak daha alt bir dereceye atanması da söz konusu olabilmektedir.

Atanmış olduğu torba kadrodan alınarak kazanılmış hak aylık derecesine uygun bir derecedeki daha alt derecedeki bir kadroya atanan memurlar tarafından açılan davalara ilişkin verilen mahkeme kararlarından bazılarında; 68/B hükmüne göre atanan memurların bu kadrolardan alınarak daha alt dereceli kadrolara atanmasında, ilgili memurların hizmetinde başarısızlık, uyumsuzluk, kamu yararı gibi nedenlerin mevcut olması gerektiği yönünde değerlendirmeler yapılarak, 68/B kadrolardan alınma işlemlerinin iptali yönünde kararlar verilebilmektedir.

Ancak, torba kadro (68/B) düzenlemesine baktığımızda;

-Torba kadrolarda geçirilen sürelerin ilgililerin kazanılmış hak aylık derece ve kademelerine dahil edileceğinin,

-Torba kadrolara atananların, bu kadronun aylık (ek gösterge dahil) ve diğer haklarından yararlanacağının,

-Torba kadro aylığının, başka görevlere atanma halinde ilgililer için kazanılmış hak sayılmayacağının

hüküm altına alındığını görmekteyiz.

Bu itibarla, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümlerine göre; kazanılmış hak aylık derecesinin üstündeki derecelere ait kadrolara memurun atanmasının belli koşulların varlığı halinde mümkün olduğunu, ancak torba kadroya atanmış olan kişinin bu görevinden alınarak kazanılmış hak aylık derecesinden daha aşağı olmayan derecelerdeki kadrolara atanmasına engel bir hususun da bulunmadığını düşünmekteyiz.

Torba kadroya atamalar tamamen amir takdiriyle gerçekleşen bir işlem olduğundan, bu kadrolara atananların artık görevden alınamayacaklarının düşünülmesi, 68/B uygulamasından yararlandırılmayan personel için haksız bir durum oluşturacaktır.

(memurunyeri)

Bu haber 1571 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..