Reklam
Reklam
Reklam

MAKALE..

Hani Bayezid Bistami’nin meşhur bir sözü vardır; “Arayanlar bulamaz ama bulanlar hep arayanlardır“ diye.  

Reklam
07 Temmuz 2019 - 11:01

BİLİNMEYEN DEĞERLERİMİZ,

Ben bir kaç yıldır dedemin hayat hikâyesinin izini sürmeye çalışıyorum. Çünkü kırk yıl boyunca Rus işgalinde kalmış Kars’ta, Müslüman Türk olarak yaşamak için mücadele vermiş bir ailenin, 18 Nisan 1918 tarihinde köylerinde yaşanan mezalimden sonra hayatta kalan tek ferdi olarak yaşama sıkı sıkı sarılması, verdiği mücadele benim için yazmayı vazife kıldı. 

Tabi böyle bir görevi üstlenince ilk önce Profesör Fahrettin Kırzioğlu ile yolumuz kesişti. Akademik alanda yapmış olduğu araştırmalar ve yazmış olduğu makaleler yolumu aydınlattıkça, oğlu Profesör Mehmet Ilgar Kırzioğlu tanışma fırsatı buldum. Bu tanışıklıktan sonra hem akraba olduğumuzu öğrenmem, hem de araştırdığım konular için Kürşad Kırzioğlu ile ellerinde bulunan bilgileri ve dokümanları benimle paylaşmaları eşsiz değerde ve kıymetlidir. Bu süreç içerisinde Ilgar hocam Kars’ta Avukat Mürsel KÖSE ile iletişime geçmemi istedi. Mürsel bey, benim şimdiye kadar tanımadığım için hayatım boyunca eksikliğini hissedeceğim çok değerli bir insan. İletişime geçer geçmez “İşgalden Kurtuluşa ” isimli kitabını imzalayarak bana gönderdi. İnanılmaz emeklerle, inanılmaz bilgilerle donatılmış kitap Kars için tarih için paha biçilmez bir eser. 

Aslında ben yeni tanımış olsam da, Mürsel KÖSE ismi Kars için bir efsanedir. Çünkü Cumhuriyet aşığı avukat aldığı hiçbir davayı kaybetmemiştir. Çalışkandır, gözü pektir, Kars için bir efsanedir kendisi. Tabi emekli olduktan sonra yeni nesil kendisinin adını duymasa da, emekli olduktan sonra Kars için önemli çalışmalara imza atmaya devam etmiştir. Kars’ın merkezine bir hayli uzak, bahçesi çiçek, odaları kitap dolu evinde bir de marangoz atölyesi yapmıştır kendisine. Okumak, yazmak, üretmek ve çalışmak hayatının doğal akışı olmuştur. Kendisini ve ailesini bugün ziyaret ettiğimde ilk defa yüz yüze görüşme imkânı bulabildim. Öğretmen olan oğlu Tamer Bey ile bana kitap gönderdikleri aşamada iletişime geçsem de, bugün ki göstermiş oldukları ilgi, misafirperverlik anlatılmayacak kadar güzel ve eşsiz.
Mürsel bey, “Elviye-i Selase” Kars-Ardahan-Batum isimli kitabını yayınevine vermemiş kendi imkânları ile bastırıp, eşe dosta hediye etmektedir. Bir diğer değerli çalışması bin sayfa olup, kitaplığında basılmayı beklemektedir. Ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Memleketimde bulunan bu kadar kıymetli, bilgi dolu örnek bir kişilikten, yanı başında duran Kafkas Üniversitesinin haberdar olmaması, bilgisinden yararlanmaması akademik dünya için büyük bir kayıptır. 

Kars’ta gerek sosyal medya ile gerekse arkalarına aldıkları sivil toplum kuruluşları ile ön plana çıkan insanların yanında Mürsel KÖSE, kıyaslanamayacak büyüklükte bir değerdir. Ben ararken buldum. Kitabını okudum, kitabındaki bilgilerden yararlandım. Umarım ki, Kars yönetimi, Kars halkı yaşarken onun kıymetini bilir, eşsiz değerde olan kitapları başta üniversitelerin kitaplıklarında, sonra okumayı, tarihi seven bizlerin kütüphanesinde hak ettiği yeri bulur. 

Kars’ın bilinmeyen değeri, Mürsel KÖSE’YE bir öğretmen olarak bana örnek olduğu için, çalışmanın üretmenin bir kez daha ne kadar kıymetli olduğunu gösterdiği için çok teşekkür ederim. 
Sevgiyle. 
 

Bu haber 1379 defa okunmuştur.