• BIST 79.252
  • Altın 124,595
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • Karaman 12 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 20 °C
  • İçel 20 °C

Madenciler Çözüm Bekliyor

Osman BURÇAK

Soma’da meydana gelen elim maden kazasından sonra yeraltı maden çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi gündeme gelmişti. 11 Eylül 2014 tarihli Torba yasa ile işverenlere bir takım ek maliyetler yüklendi. Bu durum karşısında küçük çaplı bazı işletme sahipleri de bu maliyetlerin altından kalkamayacağını belirtmiş, 12 Eylül tarihinden itibaren üretimlerini durdurmuşlardı.

Hepimizin malumudur ki, son yıllarda ülkemizde doğal gazın yaygınlaşması, ithal kömür kullanımının artmasından dolayı yerli üreticiler satış yönünden sıkıntı yaşamaktadırlar. Zor şartlar altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışan işletmelere; birde son çıkarılan torba yasayla üretim maliyetleri eklenince madencilik sektörü, ayakta kalabilmek için bir takım tasarruf tedbirleri almaya karar verdi. Kömüre zam yapmak başta olmak üzere yasal zorunluluk olmayan, fakat işverenin kendi tasarrufu ile bu güne kadar işçiye vermiş olduğu yemek ve servisleri kaldırıldı. Maden işçisi ise yaklaşık 25 yıldır kendisine verilen yemek ve servis imkânlarından yararlanmaya devam etmek istiyor.

Yaklaşık 20 gündür Ermenek’teki gibi küçük çaplı, üretimi iş gücüne dayanan bir çok işletme aynı sıkıntıyla karşı karşıya. Bu durumdan hem işveren hem de işçi mağdur.

Ermenek, Torosların eteğinde havasıyla, suyuyla, doğal güzellikleriyle, yaşama şartlarının zor olduğu, insanımızın ekmeğini taştan çıkardığı şirin bir ilçemizdir. Maden ocaklarındaki istihdamdan dolayı; işsizlik sorununu yenmiş binlerce insanımız sosyal güvenceye kavuşmuştur. Mevsimlik işçi göçleri önlenmiş insanlarımızın yaşam standartları yükselmiştir. Dolayısıyla maden ocaklarında çalışan ve bugüne kadar emekli olan binlerce insanımız, işletme sahiplerine dua ederken, bu gün işçi ve işveren karşı karşıya gelmiş durumda.

Çok merak ediyorum. Ocaklar kapanalı 20 gün oldu. Hiç kimseden tık yok. “Ne olacak bu sorun?” diyen yok. Zonguldak’taki işveren ve işçiler eylem yapıyor, ülke gündeminde yer alıyor, haberlere konu oluyor. Ermenek’ten ses çıkmıyor. Ermenek’te sorun yok galiba!

Nerede bu ilçenin yerel basını? Nerede sivil toplum örgütleri, dernekleri, siyasi parti teşkilatları? Nerede işverenler, nerede işçiler? Taşeli Bölgesi’nin ilçe kaymakamları ile seçilmiş belediye başkanları ile beraber hareket edilerek sorun ve çözüm yolları dile getirilmeli. Karanlıkta göz kırparak sorun çözülmez. Herkes elini taşın altına koymalı.

Ben ülke gündemine sorunlarımızı taşıyamamaktan yakınırken, geçen hafta içerisinde basılan yerel gazetelerimize baktım, madenlerimiz ve madencilerimiz ile ilgili tek satır haber yok. Bin 500 işçi, 500 nakliyeci kimsenin umurunda değil herhalde. Kusura bakmayın. Bu konuda hiç kimse “ben ne yapabilirim” diyemez. Herkesin mutlaka kendi gücü nispetinde yapacakları vardır. Maddi yada manevi olarak. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diyemeyiz. Bu sıkıntı bölge halkı olarak hepimizin. Bu güne kadar hemşerilerimiz kalorifer kömürünü yaklaşık 200-250 TL’den alıp, ihtiyacını karşılarken bugün maden ocaklarındaki belirsizlikten dolayı ilçemize 500-550 TL’ye ithal kömür gelmeye başladı.

Toplum olarak sağduyulu düşünmek zorundayız. İşçi işverenin gözünden, İşveren de işçinin gözünden olaya bakabilmeli. Devletimiz hem işçi, hem de işveren açısından olaya yaklaşmak ve her ikisini düşünmek durumunda.

Amacımız üzüm yemek olmalı, bağcıyı dövmek değil. Bu durum bütün yönleriyle incelenmeli. Ne işçi ne de işveren mağdur edilmeli. İşçi ile işveren bir elmanın yarısı gibidir. Birbirlerini tamamlar.

Taşeli Bölgesi’nin medar-ı iftiharı Sayın Bakanımız Lütfi Elvan bu bölgenin Ankara’da ki sesidir, soluğudur. Sayın Bakanımızın bölgemizin bu sorununun çözümüyle ilgili etken bir şekilde rol alacağına inanıyoruz. Devlet, işveren ve işçi arasındaki bu sıkıntının çözümü için herkes üzerine düşeni bir an önce yapmalı.

Görelim Mevlâm neyler, neylerse güzel eyler.

Selam ve dua ile…

Bu yazı toplam 2014 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim