• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 10 °C
  • Konya 16 °C
  • Ankara 8 °C
  • Antalya 20 °C
  • İçel 18 °C

Maden Kazası Sonrası Ermenek

Osman BURÇAK

Bir deyim vardır, “zaman her şeyin ilacıdır” diye.  Burada geçen ilaç kelimesi her şeyi iyi eder, sorunları çözer anlamında sanırdım, öyle değilmiş. Zaman hakikaten sorunları bazen çözmede, bazen de sorunları unutturarak çözmüş havası vermede faydalı oluyormuş.

28 Ekim 2014 yılında İlçemizde meydana gelen elim maden kazasının üzerinden  6 ay geçti. Devlet büyüklerimiz madende şehit olan madenci kardeşlerimizin yakınlarının acılarını bir nebzecik unutturabilmek adına elinden gelen her şeyi yaptı. Fakat kazadan dolayı mağdur olanlar sadece bunlar değildi. Bunu hepimiz biliyoruz.

Yetkililer bir daha böyle bir acıyı yaşamamak adına , kolay olanı seçtiler. Ocaklardaki durumların iyileştirilmesi yada yıllardır Maden sektöründe Ermenek’te kendi kıt imkanlarıyla bu bölge insanına iş ve aş veren İşverenlere teşvikler sağlayarak, sektörü ve sektör çalışanlarının durumlarının iyileştirilmesi yerine, işin kolayına kaçmış, adeta sudan sebeplerle Maden ocaklarını kapatmıştır.

Bu işten; işçi mağdur, işveren mağdur, esnaf mağdurdur. İşsiz kalan işçilerin mağduriyetleri  iş kur  tarafından kısmen de olsa giderilmeye çalışılmış ama buda çözüm olamamıştır. Özellikle madende çalışanlar kaza olan ocağın işçileri ve diğer maden ocaklarının işçileri diye ikiye  ayrılmış, birine sağlanan imkanlar diğerine sağlanmamıştır. KOSGEB tarafından esnafa verilen krediler esnafın günü birlik sıkıntılarını rahatlatsa da, nihai çözüm olmayacağı kesindir. İşçilerin ötelenen kredi ve kredi kart borçlarının günü gelmiş kapıya dayanmış, ama işçi hala işine kavuşamamıştır.  

Mağdur işçiler zaman zaman Ermenek Kaymakamını ziyaret ederek sıkıntılarını anlatsa da Kaymakam bey onları dinlemekten öte gidememiştir. Burada Ermenek Kaymakamımız Sayın Eyüp Güngör’ün hakkını teslim etmek gerekir ki, bu sıkıntılı ortamda kapısına gelen hiç kimseyi incitmemiş, hiç kimsenin kalbini kırmamış, gelen işçi kardeşlerimizin sorunlarını çözemese de onları güler yüzle karşılamış ve uğurlamıştır.

Kaza anından sonra yaklaşık 2 ay boyunca işverenleri yerden yere vuran, işçi arkadaşların acılı ve duygusal anlarında söylediği sözleri  manşetlerine taşıyan medya bugün nerede acaba?  Ermenek’in neredeyse her köyünden maden işçilerinin evlerinden canlı yayın yapan, bu şartlarda bu iş yapılmaz, bugüne kadar sizleri sömürmüşler, sizlere köle muamelesi yapmışlar diyerek, işçileri adeta işverenlere karşı kışkırtan basın nere de ? Şu anda basın tarafından yapılan kötü propoganda  yüzünden Ermenek’teki maden ocaklarının çoğu kapatıldı. İnsanlar işsiz, cebinde çay parası, ekmek parası yok.     

Pireyi deve yapmada hünerli olan o basın mensupları sizleri Ermenek’e ve köylerimize davet ediyoruz. Bakalım 6 ay önceki bulmuş olduğunuz haber malzemesini bulabilecek misiniz. Gelin bölge insanının halini bir görün. Esnafı dinleyin, işçiyi dinleyin. Sorunları ülke gündemine taşıyın. Sanki ilk defa görmüş  gibi Recep amcanın lastik ayakkabısıyla bayağı reyting yaptınız. Halbuki hem Ermenek’in köylerinde hem de Anadolu’nun her köşesinde Recep amca gibi nicelerinin olduğunu bildiğiniz halde onu manşetlere taşıdınız. Ya da Haber yaptık sandınız! O haberin arkasında işverenlere saldırdınız. İşverenleri adeta katil ilan ettiniz. Sanki Recep amcanın sorumlusu işverenlermiş gibi.

Halbuki unuttuğunuz ya da görmezden geldiğiniz bir şey var. Bu Maden ocakları bugün değil de Recep amcanın gençliğinde olmuş olsaydı Recep amca o halde olmayacaktı belki. Nasıl mı? İşte cevabı.

Yaklaşık 40 yıl önce Ermenek ve bölgesinde Sigorta nedir bilinmezken insanlarımız maden ocakları sayesinde sigortayı ve emekliliği öğrendi. Bu gün hangi köyümüze giderseniz gidin en az 200 civarında madenden emekli olmuş insanları görürsünüz. Maden ocakları Recep amcanın zamanında olsaydı belki oda bugün madenden emekli olmuş ve 3 ayda bir devletimizin verdiği  yaşlılık  maaşını beklemek zorun da kalmayacaktı.

Eğer bu maden ocaklarının devamlılığı sağlanmaz  ya da bunun gibi bölge insanının sosyal güvence altında çalışacakları başka işyerleri açılmaz ise bundan 30-40 sene sonra Recep amcaların sayısı artacaktır. Gençliğinde iyi kötü geçimini temin eden insanlar, güçlerini kaybedince artık çalışamaz hale gelecek devletimizin verdiği yaşlılık maaşını beklemekten başka çaresi kalmayacaktır.

O yüzden Ülkemizde seçim var ama Ermenek’te seçim havası göremiyoruz. Esnafın yanına oturunca  25 gün sonraki seçimden hiç bahsetmiyor, herkes borcundan sıkıntılarından bahsediyor. Köylere gidin hiç birisinde seçim heyecanı göremezsin. Çünkü insanlar evine götüreceği ekmeğin ve çocuğunun ayağına alacağı bir çift ayakkabının peşinde.             

Ben şahsen seçim sonuçlarında bir sürpriz olacağını düşünmüyorum. Ak Partiye kısmen eleştirisi olanlarda ötekilere bakıp yine Ak Parti diyecek. Barış sürecinin, ekonomik kalkınmanın devam etmesini, anayasa değişikliklerinin biran önce gerçekleşmesini, Türkiye’nin artık darbeler ile anılmasını istemiyor insanlar. Bu yüzden herkes oyunu nere vereceği konusunda kararını vermiş durumda. Belki de seçim heyecanının olmaması bundandır.

Görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler.

Selam ve Dua ile……                                                                                                                   

Bu yazı toplam 1183 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim