KYK’lı Öğrenciler Ekmeklerini Paylaştı
Reklam

KYK’lı Öğrenciler Ekmeklerini Paylaştı

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan Damla Projesinin amacı; gençlerin maddi karşılık beklemeden ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak bir toplumsal girişime destek olmalarını sağlamaktır.

09 Mart 2017 - 14:09
Reklam

Karaman Kredi ve Yurtlar İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda Damla Projesinin amacına ulaşması için çalışan gönüllü öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrencilerin Damla Projesi kapsamında çeşitli etkinliklerde bulunduğu bilinmektedir.

Bu projelerden birisi de ASKIDA EKMEK projesidir. Askıda ekmek projesi bir ekmek dahi alacak imkanı olmayan ihtiyaç sahibi insanlara sunulan bir hizmettir. Bu proje ile ecdadın “sağ elin verdiğini sol el bilmemeli “ düsturu geçerli olmaktadır.
Şöyle ki, askıda ekmek projesinde ekmek alan ihtiyaç sahibini ekmeği veren fırıncıdan başka kimse bilmemektedir. Fırıncı ihtiyaç sahiplerine ekmek vermekte parasını ise KYK’lı öğrencilerimiz ödemektedir.

Askıda ekmek projesi ile öğrencilerde paylaşma duygusu artırılmaktadır. Aynı zamanda ilimizde de kuru bir ekmekle karnını doyuran insanların olduğu görülmektedir. 
Ecdadımız şehirlerin belirli yerlerine sadaka taşı yapmışlardır. Maddi imkanı olanlar sadaka taşına para bırakır. İhtiyaç sahibi olanlar sadaka taşından ihtiyaçları miktarda para alırdı. Burada ortaya konulan felsefe ihtiyaç sahibi insanların  rencide olmamasıdır. 
İnsanoğlu her zaman düşebilir. Bir zaman zengin olan başka zaman fakir olabilir. Atalar bu durumu “düşmez kalkmaz bir Allah’tır” sözüyle özetlemiştir. 

Öğrencilerin zengin iken fakir fakir, iken zengin olabilirsiniz ancak onurlu iken onursuz olursanız bir daha asla onurlu olamazsınız sözü bizi çok duygulandırdı.

Kaynak: Karaman Haberleri
Bu haber 1897 defa okunmuştur.