Kurtuluş Gününde Birlik Ve Beraberlik Çağrısı
Reklam

Kurtuluş Gününde Birlik Ve Beraberlik Çağrısı

Selçuk’un düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü kutlamaları oldukça buruk geçti.

08 Eylül 2015 - 17:42 - Güncelleme: 26 Temmuz 2016 - 19:54
Reklam

Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunumu töreninde konuşan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, birlik ve beraberlik çağrısı yaparak “Biz nasıl ki; bir asır önce düşmana karşı birlik ve beraberlik içerisinde, topyekûn bir mücadeleye girdiysek, bugün de o birlik ve beraberlik ruhuyla omuz omuza teröre karşı durmalıyız” dedi.

Selçuk Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, Selçuk Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Alptuğ Aydınlı, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk Cumhuriyet Savcısı Muhammed Topaloğlu, daire amirleri, sivil toplum kurutuluşu temsilcileri, siyasi parti ilçe Başkanları ve temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı yaptı. Konuşmasında birlik ve beraberlik içinde olmanın önemine dikkat çeken Başkan Bakıcı, “93 yıl önce bugün bu güzel ilçemiz işgal kuvvetlerinden kurtuldu. Sadece ilçemiz değil aynı tarihlerde ülkemizin pek çok yeri adeta yangın yeriydi. Düşmana karşı amansız bir mücadele verilerek birlik ve beraberlik ruhuyla yurdun dört bir yanında emsalsiz bir direniş gösterilmiştir. Bu direniş sonucunda bir millet kendi kaderini tayin etme hakkı kazanmıştır. Aradan geçen 93 yıl sonra bugünlere geldiğimizde yine ülkemizin yangın yeri olduğunu görüyoruz. Her şehit haberi sadece bir eve, bir şehre düşen ateş değildir, o ateş bütün ülkeye, bütün bir milletin sinesine düşer, düşüyor da” dedi.

ZAFER BURUK KUTLANIYOR
Ülkenin 93 yıl öncesinde de zor şartlar altında bulunduğunun altını çizen Bakıcı “Bugün 8 Eylül 2015. Takvimler bir zafere işaret ediyor. Ama bizler bugün bu zaferi buruk ve acı içinde kutluyoruz. Aslında kutlamada denemez buna, anıyoruz. Tarihimizin sayfalarında yer alan bu zafer, bize bu dar günümüzde bir çağrıda bulunuyor. Çağrının adı birlik ve beraberliktir. Biz nasıl ki bir asır önce düşmana karşı birlik ve beraberlik içerisinde, topyekûn bir mücadeleye girdiysek; bugün de o birlik ve beraberlik ruhuyla omuz omuza teröre karşı durmalıyız. Teröre karşı durmak o kadar hassas bir noktadır ki; bu duruş hiçbir provokasyona, ayrımcılığa, ötekileşmeye alet olmamalıdır. Bugünler hassas günlerdir” diye konuştu.

"BU TOPRAKLARDA BARIŞI İNŞA ETMELİYİZ"
8 bin 500 yıllık tarihi olan bir ilçe için 93 yılın kısa bir zaman olduğuna dikkat çeken Başkan Bakıcı, “Kentler yıllar boyu gelişir. Yeni yapılar inşa edilir. Bunların birçoğu zamana yenik düşebilir. Bizim asıl inşa etmemiz gereken barıştır, medeniyettir, kültürdür, sanattır. Biz bu ülkeyi atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan emanet aldık. Bu yüzden bu topraklarda barışı, medeniyeti, kültürü, sanatı inşa etmeliyiz. Çocuklarımıza yeni acıların, yeni savaşların yerine bu değerleri miras bırakmalıyız” dedi.

"UNESCO SELÇUK'A FARKLI BİR KİMLİK KAZANDIRDI"
Selçuk birçok değeriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdiğini ve ilçeye farklı bir kimlik kazandıran bu durumun aynı zamanda herkese bir sorumluluk da yüklediğine dikkat çeken Başkan Bakıcı, şöyle devam etti: “Selçuk’un değerleri artık insanlığın ortak değerleridir. Nasıl ki barışın tesisi konusunda gelecek nesillere karşı sorumluluklarımız varsa, artık sahip olduğumuz değerleri koruma ve dünyaya tanıtma konusunda da tüm dünyaya karşı sorumluluklarımız vardır. Ben tüm bu anlayış içerisinde başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bugüne kadar ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Son günlerde ülkemizde meydana gelen terör olaylarında hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve kederli aileleri ile birlikte tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Diliyorum ki; hiçbir ülkenin diğer ülkelerin topraklarında gözü olmasın. Hiçbir ocağa ateş düşmesin. Her ülke kendi içinde ve diğer ülkelerle barış içinde yaşasın. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' dediği gibi.”

DUYGULANDIRAN GÖSTERİ
Törende 19 Mayıs Ortaokulu öğrencilerinden Elif Nisa Şengül’ün “Bayrak” adlı şiirini okudu. Okuduğu şiirle herkesi duygulandıran Elif Nisa Şengül büyük alkış aldı. Törende ayrıca “Kurtuluş” adlı canlı heykel mizanseni izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

BİRLİK VE BERABERLİK YÜRÜYÜŞÜ
Selçuk’un düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü kapsamında bugün saat 17.00’de Selçuk Belediyesi tarafından tüm şehitlerin anısına lokma döktürülecek. Ayrıca akşam saat 20.30’da ise İstasyon Meydanı’nda başlayacak olan “Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü’ gerçekleştirilecek.

Bu haber 848 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..