• BIST 79.252
  • Altın 124,550
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • Karaman 11 °C
  • Konya 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • Antalya 18 °C
  • İçel 20 °C

Kürt İhanet Şebekeleri

Mehmet KARAGÖZ

“Bu günkü yazımızda Kürtlerin ihanetlerini sütunlarımız çerçevesinde ele almaya çalışacağız.

Daha sonra Ermenilerin ihanetlerini dile getirmeye çalışacağız inşallah.”

Türkiye, çevresinde ki komşuları ve onlarla bağlantı kuran içindeki hainleri çok iyi tanımalıdır. Çünkü bu gün olanlar tarihin bir tekerrüründen ibarettir. Tarihi gelişmelere bakan bu gün oynanan bu oyunları fark eder. Fark edemeyen de aka kara, karaya ak der.

Mesela boğazlar üzerinde büyük hayaller kuran ve ak denizin sıcak sularına inme konusunda devlet ideali oluşturan Rusya, Osmanlının çöküşü sırasında kimlerle hangi planları hazırlayıp uyguladı?
Ne derece başarılı oldular?

Güneyimizde hangi ihanet çeteleri ile İngilizler nasıl müttefik oldular. Musul, Kerkük nasıl koparıldı? Ermeni vatandaşlarımız o yıllarda kimleri arkasına alarak kökümüzü kazımaya çalıştılar? Bakınız Ermeni katliamları…

Bu planları ve oyunları sahneye koyanları uygulayıcılarını içerdeki hainleri tanımayan bu ülkeye zarar verir. Hatta ülkenin yıkılışını hazırlar. Hele bu zevatlar ülkenin köşe taşlarını işgal etmişlerse eyvah eyvah.

Moskoflar'ın Doğu ve Güneydoğu'muza ilgi duyması iştah kabartması 1800’lü yıllara kadar uzanır. Bu yıllarda Kürt aşiretleriyle temas kuran Ruslar 1828-1829 Osmanlı Rus Savaşı ve 1853-1856 Osmanlı Kırım -Rus harpleri’nde Kürt aşiretlerle ittifak kurarak Osmanlıyı yıkmak için içerden ve dışarıdan hain planları uygulamaya koyuldular. Ruslar, Rus harbinde Kürtlerden bir alay, Kırım harbinde ise 2 alay teşekkül ettiler.(1)

Özellikle Rus harbinde doğu bölgemizde oluşturduğu konsolosluklar kanalıyla bir çok kürt aşireti ile bağlantılı olarak faaliyet göstermiş, hatta dersim isyanını hortlatmış ayrıca Van, Bitlis, Siirt, Hakkari ve Musul'da çıkan "Şir Yezdan İsyanı", "Şeyh Ubeydullah İsyanı" ve 1904 yılında Sasun, Muş ve Van'da çıkan isyanlara destek vermiş, Kürtler'le Ermeniler'i birleştirerek ve bir Ermeni ve Kürt devleti kurulmasına çaba göstermişlerdir.(2)

Nihai emellerine kavuşmak için Ruslar, ister Ermeniler isterse Kürtler tarafından çıkarılsın her isyan ve olayı bu maksatları için değerlendirmiş ve arkasında olmuştur. Neticede I. Dünya Savaşı öncesinde Doğu illerinde istikrarsızlığı hat safhaya taşıyarak işgale hazır hale getirmişlerdir.

Bu ilişkiler öyle seviye kazandı ki, Rus imparatoru Seyit Taha adındaki bir ihanet şebekesinin başını Başkale’den Musul’a kadar olan bölgenin idaresine sorumlu tayin etmiş, 6000 mavzer silah vermiştir. Bu görevlendirme sonucu olarak yapılan ihanet planları sayesinde Nevahi-i Şarkiye yani Lahçeban, Ovacık, Çaldıran, Somay, Terguvar, Osmanlılar tarafından tahliye edilerek Ruslara bırakılmıştır.(3)

Ayrıca, Osmanlı ve İran aşiretlerini, Karani Ağa, Ağapetros, Simko, Abdürrezzak gibi şeyhleri, Osmanlı aleyhine kışkırtmışlardır. Bunlar vasıtasıyla Kürtleri ve Musul sınırına kadar uzanan sarp arazilerde yaşayan Nasturiler'i, Barzan Şeyhi Abdüsselamı ve aşiretini, yüksek meblağlı paralar vererek silahlandırıp askeri eğitimler dahi verdiler ve isyana sevk ettiler. Sonunda Nisan 1913 yılında Diyarbakır'da Bedirhanlar'ın önderliğinde bir isyanın çıkmasına yol açtı. (4)

Erzurum bölgesinde Haydaranlı Kör Hüseyin Paşa konsolosluğa gelerek Ruslardan yardım almıştır.

Bedirhanlı Yusuf Kamil Bedirhan ve amcaoğlu Süleyman, Tiflis’te Ruslarla oturup anlaşma yaptılar.

Hizanlı Şeyh Said Ali ve onun adına harekete geçen Molla Selim 1-2 Nisan 1914 yılında Bitlis'te bir isyan girişiminde bulunurlar. Başarısız olunca Rus konsolosluğuna sığınırlar.

Bütün bu hain uğraşlar sonunda isyanlar başkaldırmalar ortaya çıkmaya huzursuzluk güvensizlik yayılmaya başladı ve bölgede halk arasında Rusya bağlanmakla huzur ve sükûnun elde edileceği konuşulmaya başlandı.

Kendi taraflarına çekemedikleri kürt ve Ermeni aşiretlere olmadık katliamlar yaparak baskı uyguladılar. Bunlardan mesela, Kardar aşiretini büyük bir katliama tabi tuttular. Aşiretin erkeklerini süngülerle katlederken kadınlarının ırz ve namuslarını kirlettiler. Bu vahşiyane hareket ile diğer bazı aşiretler korkularından Ruslar'ın tarafına meylettiler. Ruslar Kardar aşiretine yaptığı mezalimi Henareliler, Beyzadeler, Herbeyiler aşiretlerine de yaptılar. Merkevar, Terkevar nahiyelerini ve Beradost ve Somay nahiyeleri ve köylerinden birçoğunu talan edip yaktılar.

Nasturi çeteleri bizzat Ruslar'la beraber Rumiye'deki Türk konsolosluğuna saldırıp katlettiler. Balad'ın sünni halkından başlıca tüccarlan konsolosluk civarında kurdukları darağaçlanna asarak öldürdüler.

Kars, Iğdır, Kağızman, Sarıkamış gibi yerlerde yaşayan Ermeniler, Ruslar tarafından silahlandırılıp askeri eğitime tabi tutuldular. Bu şekilde silahlandırılan Ermeniler'in sayısı yüzbini aştı.

Böylece Ruslar birçok Kürt aşiretleri ve Nasturilerden sonra Ermeniler'i de Türkler aleyhinde açıktan açığa isyana ve harbe yöneltmeye başlamışlardı.

Görüldüğü gibi Ruslar yaklaşmakta olan dünya savaşı öncesinde Osmanlı Devleti'nin doğu ve güney bölgelerini kendi hâkimiyeti altına alabilmek maksadıyla çeşitli tertipler içine girmiştir. Bu amaçla bazı Kürt aşiret liderlerini destekleyerek ihanet cemiyetleri kurdurmuştur. Diğer taraftan da Ermeniler ve Asuriler'le kurduğu ittifaklarla Osmanlı Devletini parçalamaya yeltenmiştir.

Bu gün dahi durum farklı değildir. PKK, KCK, PYD, DAEŞ, TALİBAN, v.b  ne kadar terör örgütü ve bunların uzantısı olan kurum kuruluş varsa legal veya illegal olarak bütün hedefleri Türkiyeyi bölmek çökertmek ve yok etmektir. Ama Allahü Tealanın da bir hesabı vardır bir kararı vardır. İnanıyorum bu karar bu necip Türk Milletinin lehinde olacak, tüm düşmanlar hüsrana uğrayacaktır. 

Bu yazı toplam 1149 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim