Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Konferansa Davet
Reklam

Konferansa Davet

Yunus Emre Vakfı’nın organizasyonu ile konferans düzenlenecek.

Reklam
05 Şubat 2020 - 14:09 - Güncelleme: 05 Şubat 2020 - 15:06

 

Dr. Adem Ergül’ün konuşmacı olarak katılacağı konferans” Bir Anadolu Dervişi Olarak Yunus Emre ve Tasavvuf  ” temasından oluşuyor.

Yazar  Dr. Adem Ergül’ün konuşmacı olarak katılacağı konferans 7 Şubat Cuma tarihinde saat:20.30’da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, 15Temmuz Demokrasi Konferans Salonunda gerçekleşecektir.

Konferansa tüm halkımız davetlidir.

Adem Ergül Kimdir?

1965 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1985-1989 yılları arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans eğitimi aldı. Aynı fakültede lisansüstü eğitimine devam ederek 1998 yılında “Kur’an-ı Kerim’de Kalp Kavramı” isimli teziyle tefsir alanında doktor unvanını aldı. 1989 yılında, merkezi İstanbul’da bulunan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın eğitim hizmetlerinde vazife aldı. Halen aynı vakfın yurtiçi eğitim hizmetleri genel müdürlüğünü yürütmektedir. Ergül’ün Altınoluk ve Genç gibi muhtelif dergilerde de zaman  zaman  makaleleri  yayınlanmaktadır.

KİTAPLARI

1. Kur’an ve Sünnette Kalbî Hayat

2. Sâhibu’l-vefâ Mûsâ Topbaş

3. İbn Arabî’den Öğütler Pınarı (Tercüme)

4. Şahsiyet Dili ve Geliştiren Liderlik

5. Göklere Yolculuk Var

6. Hikmet Arayışları

7. Rabbani Eğitim

8. Medeniyet Öncülerimizden 365 Lider Davranış

Yazarın 2011 yılında başlayan ‘Tefsir Dersleri’ ise haftalık olarak ‘Erkam Radyo’da dinleyicilerin istifadesine

sunulmaktadır.

 Yunus Emre ve Tasavvuf

Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü[8] olan tasavvuf ve halk şairi[2]. Yunus Emre, Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmaya ve Anadolu'nun[9] çeşitli bölgelerinde büyük-küçük Türk Beylikleri'nin kurulmaya başlandığı 13. yüzyıl ortalarından[10] Osmanlı Beyliği'nin kurulmaya başlandığı 14. yüzyılın ilk çeyreğine kadar Orta Anadolu havzasında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yer alan Sarıköy’de yetişmiş Ankara’nın Nallıhan ilçesindeki Taptuk Emre Dergâhı’nda yaşamıştır.

Yunus Emre (d. 1238[3][7] - ö. 1320)

Türk tasavvuf edebiyatı sahasında kendine has bir tarzın kurucusu olan Yunus Emre, Ahmed Yesevî ile başlayan tekke şiiri geleneğini özgün bir söyleyişle Anadolu’da yeniden ortaya koymuştur. Yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkileyen Yunus Emre, tasavvufla beslenen dizelerinde insanın kendisiyle, nesnelerle, Allah'la olan ilişkilerini işledi, ölüm, doğum, yaşama bağlılık, İlahi adalet, insan sevgisi[11] gibi konuları ele aldı. Çağının düşünüş biçimini ve kültürünü konuşulan dille, yalın, akıcı bir söyleyişle dile getirdi. Yunus Emre'nin şiirleri daha söylenip yazıldığı tarihten itibaren ezberlenip okunmaya başlayarak, 14. yüzyıldan itibaren abdallar ve dervişler vasıtasıyla Osmanlı fetihlerine paralel şekilde bütün Anadolu ve Rumeli coğrafyasına yayıldı. Şiirleri aynı zamanda asırlardan beri Anadolu’da ve Rumeli’de faaliyet gösteren tarikatların ortak düşüncesi ve sesi hâline gelerek, Alevî-Bektâşî edebiyatı ile Melamî-Hamzavî edebiyatını meydana getiren halk edebiyatının kaynağı oldu. Kendisinin tarikatüstü olduğu kabul edilir.[12] Yunus Emre 20. yüzyılda yeniden dikkat çekti ve yansıttığı insan sevgisi bakımından yeni bir gözle değerlendirildi. 1991 yılı, UNESCO tarafından Yunus Emre'nin doğumunun 750. yılı[13] olarak anılmıştır.[14].


Kaynak: larende haber
Bu haber 512 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..