KMÜ Nalıncılar Kültür Evi Sohbetlerinde Suç Ve İntihar...
Reklam

KMÜ Nalıncılar Kültür Evi Sohbetlerinde Suç Ve İntihar Konuşuldu

15 günde bir yapılan Nalıncılar Kültür Evi sohbetlerinde KMÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Özalp suç ve intihar konusunda konuştu. Önce suç konusunu ele alan Özalp şunları söyledi.

19 Aralık 2019 - 10:25
Reklam

Suçun toplumsal başta olmak üzere çok sayıda nedeni vardır. Suçu toplum hazırlar birey işler. Suçun oluşumunda bireyleri suça iten faktörlerin derinlemesine incelenmesi ve suç teorileri ile harmanlanması gerekmektedir. Suç oranları ülkemizde son dönemlerde oldukça artmış bulunmaktadır. Bu artış artık özellikle hırsızlık alanında kendini göstermiş bunu yaralama ve uyuşturucu imal etme ve satma gibi suçlar izlemiştir. Suç özellikle gençler arasında oldukça yaygındır. Adli ve kolluk makamlarına sürekli zorluk çıkaran, suçu ısrarla tekrar tekrar işleyip bundan vicdani sorumluluk duymayan bir genç suçlu psikopatolojisi bulunmaktadır. Aile kurumu bu genç suçluluğun ana çekirdeğini oluşturmakta sosyal medya ise taklit şeklinde suç davranışını ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Suça yönelen gençlerin yüksek oranlarda okullarda başarısız olması, devamsızlık oranlarının yüksek, büyük bir yoğunluğunun ise ilkokul mezunu durumunda bulunması eğitim ve suç arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Ailede ise suça sürüklenen gençlerin genel olarak ailelerinde veya aile yapısında sorunlu olan gençlerdir. Karaman özelinde son dönemde medyaya yansıyan suçlar dikkate alındığında bu suçların genel olarak 25 yaş ve öncesi işlenmiş olduğu karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’mizin de genç suçluluğu konusunda problemleri bulunmaktadır. Bu genellikle sosyo-kültürel ve ekonomik durumlara bağlanarak açıklanmaktadır. Bütün bu açıklamalar yanlış olmamakla birlikte suç olgusu çok boyutludur. Bu konu üzerine Tüik’in resmi istatistiklerine bakmak isteyen bireyler oranları hem Karaman hem Türkiye bağlamında görebilecektir.

Daha sonra intihar  konusu hakkında;

İntihar bireyin farkında olarak ya da olmayarak kendi yaşamına son vermesidir. İntihar vakaları da suç gibi oluşumunda çok nedenlidir. İntiharı ortaya çıkaran nedenlere, ailevi problemler, iş yaşamı, psikolojik rahatsızlıklar, sosyo-ekonomik durum, biyolojik problemler, hastalıklar vs. örnek olarak verilebilir. İntihar vakaları sıklıkla depresyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İntihar vakalarının %90’a yakını depresyon sonucunda meydana gelmektedir. İntiharların ülkemizde artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Ancak Karaman Türkiye’ye oranla daha iyi gelişme göstermiş intihar 2018 yılında 15’e düşmüştür. Karaman’da Tüik verilerine göre insanlar kendilerini asarak yaşamlarına son vermektedirler. İntihar vakalarının sebeplerini irdelemeden intihara karşı bir çözüm sunulamaz. Türkiye’de intihar vakaları 3115’li rakamlarda yıllara göre yakın bir artış göstererek gelişmektedir. Nüfus oranına göre Karaman, Niğde ve Aksaray intihar vakalarının gelişiminde benzerlikler göstermektedir. Dedi. Üniversite öğrencilerinin ilgiyle dinlediği sohbet soru cevap kısmıyla sona erdi.

 

 

Kaynak: larende haber
Bu haber 590 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..