Reklam
KMÜ’DEN BASIN BİLDİRİSİ 
Reklam
Reklam

KMÜ'DEN BASIN BİLDİRİSİ 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğü tarafından Anayasa Mahkemesinin,

Reklam
02 Ağustos 2019 - 09:12

2016 yılında "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin hazırladığı "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan 10 akademisyenin 'silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçundan ceza almalarının ifade özgürlüğü ihlali olduğuna ilişkin kararına yönelik bir mesaj yayımlandı. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa Mahkemesinin, 2015 yılı yaz aylarında terör örgütünün artan eylemlerine karşı devletimizin güvenlik güçlerinin gerekli tedbirleri almasını katliam olarak eleştiren, o dönemde yaşanan terör olaylarında 800 civarında güvenlik mensubumuzun şehit edilmesini görmezden gelen ve yayımladıkları 'barış bildirisi' adlı metinde devletin uygulamalarına ağır ithamlarda bulunan sözde akademisyenleri 'ifade özgürlüğü' bağlamında değerlendirmesi başta akademik camia olmak üzere tüm vatandaşlarımızı derinden üzmüştür. Anayasa Mahkemesi, devletin sözde Güneydoğu'daki vatandaşlara uyguladığı şiddete son vermesini talep eden bu bildiriyi ifade özgürlüğü şeklinde değerlendirerek tarihî bir hataya imza atmış olup her şeyden önce şehit yakınlarını ve gazilerimizi incitmiştir.

Ülkemizin güvenliği aleyhine ve vatandaşlarımızın canı pahasına yürütülecek hiçbir eylem, söz ve davranışın özgürlük kapsamında değerlendirilemeyeceği herkesin malumudur. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak toplumu derinden yaralayan bu ve benzeri olayların karşısında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi belirterek hassasiyetimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz." 


 

Bu haber 790 defa okunmuştur.