KKTC’de Restore Edilen 500 Yıllık Kumarcılar Hanı Açıldı

KKTC’de Restore Edilen 500 Yıllık Kumarcılar Hanı Açıldı

Osmanlı döneminde Lefkoşa’da inşa edilen 18 handan biri olan yaklaşık 500 yıllık Kumarcılar Hanı, restorasyonunun ardından düzenlenen törenle açıldı.

24 Kasım 2016 - 12:36 - Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 12:36

Lefkoşa'da restore edilen tarihi Kumarcılar Hanı, törenle KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından açıldı. Lefkoşa Suriçi’nde bulunan Kumarcılar Hanı'nın açılış törenine, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, mal sahibi Aziz Kent, Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve konuklar katıldı. Folklor gösterisinin de yapıldığı açılışta KKTC Başbakan Hüseyin Özgürgün, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Aziz Kent konuşma yaptı.
Özgürgün: "500 yıllık tarih canlandırıldı"
KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, çocukluğunun geçtiği ve çok ciddi emeklerle bugüne taşınan mekanın açılışının hem duygusal hem de güzel bir gün yaşamasına neden olduğunu söyledi.
Hanın Lefkoşa için çok büyük bir değer olduğunu belirterek, bugüne gelmesine katkı sağlayan herkese teşekkür eden Özgürgün, 500 yıllık geçmişi olan bir tarihi canlandıran herkesi kutladı.
Başbakan Özgürgün, Büyük Han ve Kumarcılar Hanı gibi diğer önemli eserlerin de aynı hassasiyetle ülkeye kazandırılacağını kaydederek 'hayırlı olsun' dedi.
Ataoğlu: "Bölgeye ekonomik değer de katacak"
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Kumarcılar Hanı’nın, Büyük Han'dan sonraki ikinci büyük han olduğunu belirterek, ülke turizmine ve bölge esnafına ciddi şekilde kazanım sağlayacağına inandığını belirtti. Ataoğlu, bu değerli mekanın bölgeye ekonomik değer de katacağına işaret etti. Ülke turizmini tanıtım etkinliklerinin sürdüğünü ve bu çalışmalardan kazanımların olduğunu kaydeden Ataoğlu, doluluk oranlarının yüzde 70'lerde olduğunu ifade etti. Ülkede turizm alanında yapılan çalışmaları anlatan Ataoğlu, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Türkiye Büyükelçiliğine teşekkür etti. Turizm tanıtım çalışmalarının çok iyi gittiğini, turist akışının hızlandığını ve esnafın da bundan büyük memnuniyet duyduğunu anlatan Ataoğlu, bu çalışmalara devam edeceklerini ve yaz sezonunda turizmin gelişeceğine ve yatak sıkıntısı yaşanacağına inandığını belirtti.

Bu haber 1303 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
Ermenek Belediyesi
Ermenek Belediyesi