Kışın Kilo Almanızın Önemli Nedenleri
Reklam

Kışın Kilo Almanızın Önemli Nedenleri

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ebru Çete, kış aylarında alınan kiloların sebep ve önerilerini okuyucuları ile paylaştı.

19 Ocak 2017 - 09:37 - Güncelleme: 19 Ocak 2017 - 09:48

Soğuk havalarda kilo almamızın en önemli nedeni hiç kuşkusuz, vücudumuzun ısısını koruyabilmesi için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması, bunun sonucunda beynimizin “acıktım” sinyali vermesi! Ancak bu kiloların başka sorumluları da var elbette; örneğin güneş ışınlarından daha az yararlanmamız nedeniyle gelişen D vitamini eksikliği gibi!

Soğuk havalarda kilo almamızın 7 önemli nedenleri ve çözüm yolları;

1.D Vitamini Eksikliği

Güneş ışınlarından az yararlanma sonucu gelişen D vitamini eksikliği kilo almamızı tetikliyor. Normal koşullarda insan vücudunda bulunan D vitaminin % 90-95’i güneş ışınlarının etkisiyle deride sentez ediliyor. Kış günlerinde 25 dakika, sıcak yaz günlerinde 15-20 dakika, güneş kremi sürmeden güneşe maruz kalmamız gerekiyor. D vitaminini en iyi içeren gıdalar ise balık, balık yağı, karaciğer, peynir, yumurta sarısı ve süt süt ürünleridir.

2.Gece Atıştırmaları

Akşam saatlerinde fazla yenen yemek, kan şekerinin düşmesine, bunun sonucunda da gece acıkmamıza yol açabiliyor. Gece açlığınızı bastırmak için yağlı ve kalorili besinler yerine 1 avuç sade beyaz ve sarı leblebiyi tercih edebilirsiniz.

3.Hareketin azalması

Soğuk havalarda; egzersiz yapma isteğimizin sıcak ortamda zaman geçirme ve atıştırmaya dönüşmesi, önemli bir sorun halini alıyor. Hareketsizlik nedeniyle harcadığımızdan daha fazla enerji alımı nedeniyle kilo alıyoruz. Kış mevsiminde kilonuzu korumanız için haftada en az 2-3 gün, 30-40’ar dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.

4.Günlerin kısa olması

Kış aylarında günlerin kısa olması, yeme düzenimizi bozarak öğün atlamamıza sebep oluyor, bunun sonucunda da karbonhidrat tüketme isteğimiz artıyor. Kilo almamak için pirinç pilavı, erişte, makarna, börek, hamur işleri gibi rafine karbonhidrat yerine; bulgur pilavı ve kurubaklagiller gibi düşük glisemik indeksli besin tercih etmenizde fayda var.

5. Mutsuzluk Hali

Kış mevsiminde güneş ışınlarının azalması bizi mutsuzluğa itiyor, özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde depresyonu tetikleyebiliyor. Bizde kendimizi daha iyi hissedebilmenin çözümünü genellikle tatlı ve hamurlu gıdalarda buluyoruz, özelliklede akşam saatlerinde! Metabolizma hızının düştüğü akşam saatlerinde yediklerimiz vücutta depolandığı içinde kilo artışı kaçınılmaz hale geliyor. Düşük kalorili sağlıklı ara öğünleri tercih etmek bu durumda en iyi çözüm. Yatmadan 2 saat önce tüketeceğiniz meyve, süt ürünleri ile birlikte kan şekerinizi dengeleyecektir.

6.Vücut ısısının korumaya çalışması

Kışın kilo almamızın en önemli nedeni, kış aylarında havaların soğumasıyla beraber vücudumuzun ısısını koruyabilmesi için yemek yeme ihtiyacımızın artması. Biz üşüdükçe enerjiye olan gereksinimimiz artıyor, vücudumuz da artan enerji ihtiyacını besinlerden karşılamaya çalışıyor. Fazla yemek yemenin önüne geçebilmek için her acıktığınızda su içebilirsiniz. Su midede hacim kaplayarak tokluk hissi yaratacaktır.

7.Kalın giysilerin kiloları gizlemesi

Havaların soğumasıyla birlikte giysilerin kalınlaşması, kilolarımızı örtmek için oldukça iyi bir etken. Buna bağlı olarak da yeme kontrolümüzü kaybedebiliyor, giysilerin koruyucu özelliğine sığınıyoruz. Unutmayın ki en değerli giysiniz vücudunuz, sağlıklı beslenerek ona iyi bakın.
 

Kaynak: Karaman Haberleri
Bu haber 2021 defa okunmuştur.