“Kazım Karabekir Paşa’yı 72. Ölüm Yıldönümünde Rahmet Ve...
Reklam

“Kazım Karabekir Paşa’yı 72. Ölüm Yıldönümünde Rahmet Ve Minnetle Anıyorum”

AK Parti Karaman İl Başkanı Abidin Çağlayan Kazım Karabekir Paşa’nın 72. Ölüm yıldönümü vesilesi ile bir mesaj yayımladı.

25 Ocak 2020 - 15:09
Reklam

Başkan Çağlayan mesajında; “Kurtuluş savaşı’nın en önemli mimarlarından olan Kazım Karabekir Paşa, aslen Karaman'ın Karabekir ilçesinden olan Osmanlı Ordusu subaylarından Mehmet Emin Paşa ile Havva Hanım'ın 5 erkek çocuğundan biri olarak 23 Temmuz 1882'de İstanbul Koca Mustafa Paşa'da dünyaya geldi.  Ömrünün bir çoğunu Ülkemizin selameti için cephelerde geçiren bir çok savaşa katılan ve ordularımıza komutanlık yapan Karabekir Paşa Kurtuluş savaşı sırasında, Alman Mareşali Graf Von der Gotz Paşa'nın kurmay başkanı olarak Irak'a giderek, Maraşel'in vefatından Bağdat Savaşı sonuna kadar 18. Kolordu Komutanı oldu ve Kut'ül Amare'de İngilizlerin bozguna uğradığı savaşta da yer aldı. Özellikle  Doğu Anadolu da gösterdiği başarılar dolayısı ile “Şark Fatihi” olarak alınan paşamız aynı zaman da Karamanımızın Gurur abidelerinden biridir.

Kazım Karabekir Paşa’yı 72. Ölüm yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyor, Kurtuluş Savaşı sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizede Allah’tan rahmet diliyorum.”

Kaynak: larende haber
Bu haber 566 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..