Kayserigaz’dan Evleri Isıtacak Öneriler

Kayserigaz’dan Evleri Isıtacak Öneriler

Kayserigaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Ceyhun Bahtiyar, kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte doğalgaz kullanıcılarına evleri ısıtacak ve tasarruf sağlayacak önerilerde bulundu.

27 Ekim 2016 - 15:55

Kayserigaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Ceyhun Bahtiyar, kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte doğalgaz kullanıcılarına evleri ısıtacak ve tasarruf sağlayacak önerilerde bulundu.

"Isı kaybının en büyük sebebi ısı yalıtımı olmayan yerleşimlerdir. Konut ve işyerlerine yaptıracağımız ısı yalıtımlarıyla ortamın ısısı, yalıtım sayesinde uzun süre hane içerisinde hapsedileceği için tasarrufun büyük bir kısmı yalıtım ile sağlanır" diyen Kayserigaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Ceyhun Bahtiyar, "Kombi, kazan ve bacaların bakımı her yıl düzenli olarak yapılmalıdır. Kombi sık sık açılıp kapatılmamalıdır, normal şartlarda kombiler ısıtma işlemini yaparken radyatörlerin içindeki suyun tamamını ayarlanan sıcaklık derecesine yükselmesine kadar tam performans çalışır. Bu nedenle de gün içinde tüketeceği gazın büyük bir kısmını ilk 30 dakika civarında tüketir. Bu nedenle soğuk kış günlerinde kombi her açılıp kapandığında yakıt sarfiyatı artabilir" dedi.

MENFEZLER DOĞALGAZ KULLANILAN YAŞAM ALANLARININ CAN DAMARIDIR

Kayserigaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Ceyhun Bahtiyar, "Menfezler doğalgaz kullandığımız yaşam alanlarının adeta can damarıdır diyebiliriz. Kapalı ortamlarda bulunan menfezler içerdeki kirli havanın hane dışına tahliye edilmesini ve dışarıdan içeriye temiz hava girişini sağlar. Doğalgaz ile çalışan cihazların verimli bir yanma gerçekleştirebilmesi için yeterli miktarda oksijene ihtiyaç duyar. Bu nedenle verimli bir yanma işleminin gerçekleşmesi ve doğalgazın tasarruflu kullanılabilmesi için menfezlerinizi daima açık tutmalısınız" diye konuştu.

PETEKLERİN ÖNÜNÜ KOLTUK VE KANEPELERLE KAPATMAYIN

Kayserigaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Ceyhun Bahtiyar, "Yapılan doğalgaz tesisatları yetkili firmalar tarafından haneye uygun şekilde yapılmalıdır" uyarısında bulunarak şunları söyledi:

"Aksi takdirde yeterli ısınmayan diğer bölümlerin ısınabilmesi için de kombilerin çalışma sıcaklığının yükseltilmesi gerekiyor bu da yakıt sarfiyatı anlamına gelmektedir. Aksi takdirde ilk petek ile son petek arasında ciddi sıcaklık farkları oluşabilir. Bu da ortamın ısınmasını zorlaştıracak ve yakıt sarfiyatını artıracaktır. Ortamın ısısının normalden daha düşük olmasının diğer sebebi ise kanepe, koltuk, perde, yatak ve diğer eşyalarla radyatörlerin üstünün ve önünün kapatılarak ısının yayılmasına engel olunmasıdır. Bulunduğumuz odalarda oda termostatı kullanarak ya da radyatörlere termostatik vana takarak yakıt sarfiyatının daha da azaltabiliriz. Bir diğer unsur ise kapı ve pencereler arasında ki boşluğun sebep olduğu ısı kaybıdır. Kapı ve pencereler arasında boşluk var ise kapatılarak sıcak havanın içeride hapsolması ve odaların güneş alması sağlanmalıdır.

KAPI VE PENCERELERİN ARASINDAKİ BOŞLUKLARI KAPATIN

Kapı ve pencereler kapatıldığı zaman içerideki sıcak havayı hapsedebilmeli, bu nedenle kapı ve pencereler pvc doğrama ve çift camlı olarak yapılmalıdır. Kapı ve pencereler arasında boşluklar var ise kapatılmalıdır. Bu şekilde hem dışarıdan soğuk hava girişi engellenir hem de içerdeki sıcak hava hapsedilerek, ortamın ısısı korunabilir. Böylelikle tasarruf miktarını bir kademe daha yukarı taşıyabilirsiniz.

EŞYALARI RADYATÖRLERDEN 30 SANTİMETRE UZAK TUTUN

Eşyalarımızı konumlandırırken mümkün olduğunca radyatörlerden en az 30cm uzak tutarak ortama ısının yayılmasına imkan sağlamalıyız. Zeminlerde fayans ve mermer bulunan alanlara halı sererek ortamın ısınmasını kolaylaştırabiliriz. Güneşin yoğun olduğu öğle saatlerinde kalın perdelerimizi açarak evimize güneş ışığının girişini sağlayarak ısınmasını, güneşin etkisini yitirdiği havanın karardığı zamanlarda da perdelerimizi kapatarak soğuk havanın ortam ısısını düşürmesini engellemeliyiz. Beyaz eşyalarımızı seçerken verimliliği yüksek A+ ve daha üst sınıfta yer alan modelleri seçmeliyiz. Abonelerimiz belirttiğimiz tasarruf önerilerine dikkat ettiği takdirde hem doğalgazdan büyük oranda tasarruf edecekler hem de evlerinde daha verimli olarak ısınabilecekler.

Öncelikle ocaklarımızı seçerken verimi yüksek olanları seçmeliyiz. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmamız gerekir. Yemekleri pişirirken de ocaktaki alevin tencere dışına taşmayacak şekilde ayarlanmasını ve tencerenin büyüklüğüne en uygun ocağı kullanmalıyız. Ve tabi ki her zaman belirttiğimiz gibi menfezlerimizi daima açık tutmalıyız. Çünkü tasarruf için verimli bir yanmanın gerçekleşmesi lazım. Verimli yanmanın gerçekleşmesi için de ortamda yeterli miktarda oksijen olması gerekir. Bunu menfezlerimizi açık tutarak sağlamamız daha sağlıklı olacaktır."

Kayserigaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Ceyhun Bahtiyar, ödeme noktaları ve doğalgaz kullanımında tasarruf eğitimleri konusunda ise şu bilgileri verdi:

Ödeme noktaları anlamında yeterince zenginliğe sahibiz. Abonelerimiz Kayseri genelinde bulunan 69 adet PTT Ödeme Noktası, 42 adet Akıllı Vezne, 16 adet Gönder-Al Ödeme Noktası ve 24 adet Anlaşmalı Bankadan fatura tahsilatını kolaylıkla gerçekleştirilebilirler. Kayserigaz olarak abonelerimizin işlemlerini kolaylaştırmak adına onlardan gelen talepleri de göz önünde bulundurarak çalışmalarımıza yön veriyoruz. Abonelerimiz geçen sene hizmete sunduğumuz T.C. kimlik numarası ile fatura sorgulama ve tahsilat işlemlerini başka bir belgeye ihtiyaç duymadan tüm ödeme noktalarından kolaylıkla yapabilirler.

Kayserigaz olarak yıl içinde eğitim amaçlı birçok faaliyet gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Kimi zaman çocuklarımızı okullarında ziyaret ederek doğalgaz ve enerji tasarrufu, çevrenin korunması, temizlik gibi konularda onlara eğitim veriyoruz. Kimi zaman ise Kayseri'nin farklı ilçelerinde Dolgi Çocuk Tiyatrosu gösterimi ile binlerce çocuğa interaktif mesajlar vererek, topluma hizmet eden faydalı birer birey olmaları konusunda öğütlerde bulunuyoruz. Tasarruf konusunun ciddiye alınması için işe öncelikle çocuklarımızdan başlıyoruz. Çünkü geleceğin kurtarıcısı, geleceğin mimarları çocuklarımızdır. Sadece 2015 yılında 2 bini aşkın ilköğretim öğrencilerimize 2016 yılında 1500'e yakın öğrenciye doğalgazın tasarrufu ile ilgili eğitim gerçekleştirdik. 2016 yılı içinde Erciyes Üniversitesi'nde gerçekleştirdiğimiz eğitimler ile üniversite öğrencilerimize tasarruf ve doğalgazın verimli kullanımı konusunda paylaşımlarda bulunduk. Buna benzer birçok eğitimi önümüzde ki yıllarda da sürdürmeye devam edeceğiz."

Bu haber 1272 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ KARAMAN TEŞKİLATI..
AK PARTİ KARAMAN TEŞKİLATI..
ALLAH RAHMET EYLESİN
ALLAH RAHMET EYLESİN