Kayseri KAYMEK Sergisinde, Şehitlere Saygı Panosu
Reklam

Kayseri KAYMEK Sergisinde, Şehitlere Saygı Panosu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KAYMEK) tarafından açılan büyük sergide 15 Temmuz Darbe girişiminde kendilerini tank ve silahların önüne atan 241 şehit unutulmadı.

20 Eylül 2016 - 16:05

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KAYMEK) tarafından açılan büyük sergide 15 Temmuz Darbe girişiminde kendilerini tank ve silahların önüne atan 241 şehit unutulmadı. 16 bin kursiyerin el emeği göz nuru binlerce eserin sergilendiği dev salonun girişine 241 şehidin isimleri tek tek yazıldı. Darbe gecesine ait fotoğraflar sergilendi.

Bir yıllık dönemde 79 kursta eğitilen 16 bin ağırlıklı kadın kursiyerin el emeği göz nuru çeşitli kategorilerdeki eserleri, Dünya Ticaret Merkezi'nde mehter takımının gösterisiyle açıldı. KAYMEK sergisi açılışına Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, 12'nci Ana Ulaştırma Üs Komutanı Tuğgeneral Hava Pilot Selçuk Aygün ev sahibi olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri , çok sayıda eğitmen ve kursiyer ile yakınları katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunması ardından son dönemde vatan savunması için terör şehitleri ve özellikle 15 Temmuz şehitlerinin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Salon girişindeki Türk bayrağı işlenmiş dev panoya darbe kalkışmasında şehit olan, asker, polis ve sivillerin isimleri ile "Şehitlerimizi unutmuyoruz" ve "Vatan size minnettar" yazıları yazıldı. Şehitlerin dev panosu önüne konulan Türk bayrağı motifli hatıra defterine ziyaretçilerin, darbe ve şehitleriyle ilgili düşünceleri yazıldı. Büyükşehir Belediye başkanı Mustafa Çelik, sergideki dev panoyla demokrasi şehitleri bir kez daha anıp, anılarını yaşattıklarını söyledi. Çelik, şöyle dedi:

"Bu yıl 12'ncisini cisini açtığımız büyük sergide, il genelinde 15 merkezde açılan 79 KAYMEK kursumuzda 95 eğitmenimiz tarafından eğitilen 16 bin kursiyerimizin birbirinden değerli eserlerini bugün burada sergiliyoruz. KAYMEK'in bu anlamda sanata ve sanatçıya verdiği önem sadece kadın kursiyerlerimizle değil, erkek ve çocuk kursiyerlerimize de yönelik olarak yapılmakta , onlara meslek kazandırmaktadır. Şehitlerimizle ilgili köşede serğilimize farklı bir anlam kazandırdı."

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray'ın yanı sıra Kayserispor'un da kabartmalı kağıttan yapılmış amblemlerinin bulundugu panolarda sergilendi. Sergide el işleri, oyalar, Maraş işleri kağıttan yapılan çicekler, gümüş eşyalar yağlı ve kuru boya, kara kalem tablolar, çeşitli giysiler, gelinlikler dikkati çekti. Sergi 29 Eylül'e kadar saat 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık kalacak.

Kayseri KAYMEK Sergisinde, Şehitlere Saygı Panosu

Bu haber 1915 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..