• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Karaman 5 °C
 • Konya 10 °C
 • Ankara 8 °C
 • Antalya 18 °C
 • İçel 18 °C

Kasım Ayına Dikkat!

Mehmet KARAGÖZ

Günümüz dünyasında simgeler ve semboller önemli rol oynar.

Yılın 365 günü bir daire gibi dönerken bazı günler zihinlerde derin izler bırakır.

11 Eylül, 12 Mart, v.b dönüm noktaları siyasal tarihimizin hafızasını işgal eden simgelerdir. Bu simgeleri en iyi kullanan ülke İngiltere ve kraliyet ailesidir.

Bu hafıza kayıtlarından hareketle kasım ayını mercek altına almış bulunuyoruz. Çünkü Tayyip Erdoğan’a köşkün anahtarını teslim edecek olan Sayın Abdullah GÜL’ün takip eden günlerde ne yapacağı hususu, hem iktidar hem muhalefet yanlılarınca merak konusudur. Gözler bu cihete tevdi’ edilmişken biz kendi zaviyemizden bakarak sesli düşünmeye çalışalım. 

İster istemez öncelikle GÜL ve İNGİLİZ ilişkileri kronolojik olarak göz atalım. Böyle bakınca da endişeler sıralanıyor. Hani halk arasında bir söz varmış “Eşşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürme” derler.  

İşte o şüpheleri akıla getiren süreçlerden bazıları:

 • Abdülaziz el-Suud Nişanı 9  Kasım 2007
 • İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı 17 Kasım 2009
 • Chatham House Ödülü İngiliz kraliyeti 9  Kasım 2010
 • Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı 15 Kasım 2011
 • Aziz Olaf Nişanı 5 Kasım 2013
 • Haydar Aliyev Nişanı 12 Kasım 2013
 • House Nassau Altın Aslan Nişanı 18 Kasım 2013 (Lüksemburg'un en büyük ulusal nişanıdır.)
 • 18 Kasım 2002'de Türkiye Cumhuriyeti’nin 58. Hükümeti’ni kurdu.

Chatham House Ödülü'nü alan diğer beş kişi hep Ekim ayında yapılan bir törenle almışken Sayın Abdullah GÜL neden 9 Kasımda almıştır.

22 Kasım 1920'de İngilizlerin verdiği kararla Trabzon, Erzurum, Van ve Bitlis illerini Ermenistan'a verildi.

9 kasım 1924 Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk muhalefet partisi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kuruldu. Halk Fırkası'ndan 9 Kasım'da ayrılan Refet (Bele), Adnan (Adıvar), Ali Fuat (Cebesoy), Hüseyin Rauf (Orbay) beyler de vardı.

1963 Kasımında yerel seçimler Adalet Partisi'nin zaferiyle sonuçlandı.

17 Kasım 1930 Serbest Cumhuriyet Fırkası kendini feshetti.

3 Kasım Musul'un Türk topraklarından ayrılışı (1918).

11 Kasım Birinci Dünya Savaşı'nın sonu (1918).

13 Kasım Birinci Dünya Savaşı sonu. İtilaf Devletleri Donanması'nın İstanbul'a girişi (1918).

09 Kasım 1918 tarihinde Çanakkale, İskenderun’a asker çıkarmışlardır.

17 Kasım Son padişah Vahdettin'in Türkiye`den ayrılışı (1922).

Görülüyor ki, Sayın Abdullah Gül’ün Kasım ayı ile bir ilişkisi var. Önümüzde 2 ay sonra yine KASIM ayıdır. Peki, bu kasımda GÜL için neler olabilir. Falcılık yapmadan düz mantıkla söyleyebilirim ki, Sayın Gül, paralel yapıya sıcak ve ılıman bir bakışı olduğu biliniir. Paralel medyanın sahip çıkmasına bakarak, eğer öyleyse; "AK Parti büyük bir tehlike altındadır." demek mümkün.

Şöyle ki, 28 Ağustos sonrasında Sayın GÜL, AK Parti'ye yeniden üye olur. Bir iki aylık süreyi rantabl değerlendirip, Kasım ayında bir grup milletvekili ile ayrılarak, yeni bir parti kurabilir. Haziran genel seçimlerine yeni partisi ile katılabilir.

Bu durumda, cemaat başta olmak üzere Ekmelettin iş birliğini daha da pekiştirip, güçlü bir iktidar olma yolunda projeler ortaya koyabilir.

Böylece Almanya ve İngiltere'nin başını çektiği Tayyip karşıtı güçler ve yerli işbirlikçileri, muhalefet cephesinin çok çaba gösterdiği halde başaramadığı sonuca vasıl olur.

Yani uluslar arası öneme sahip bu ödüller hep kasım ayında yapılan bir törenle verilmiştir. Sanırım "şimdi ne var bunda?" diyenlere hak vermek mümkündür. Ancak Chatham House Ödülü alanların İngiliz ajan okulunda okumuş olmaları ve ülkelerini AB/D hizmetine hazırlamaları dikkat çekicidir.

Ne var ki Sayın GÜL, İllümanati ve tapınak şövalyeleri’nin yan kuruluşu, ikiz kardeşi ve ABD ve diğer bazı devlet başkanlarının tamamına yakınının üye olduğu CFR'nin İngiliz versiyonu ''CHATHAM HOUSE” dan ödül almış, TBMM'nin açılışında SMOKİN giymeyerek beğeni aldığı halde, ''KRALİÇE''nin töreninde giymiştir. Neden? Sinek pis değilse de mide bulandırmaz mı?

Bu da yetmiyor Hollanda’nın en yüksek nişanı olan “Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı”, (Bilderberg üyesi) İngiliz kraliçesinin yakın akrabası Soylu Kraliçe Beatrix tarafından Abdullah Gül’e veriliyor. Artık ne gibi işler başarmışsa Sayın Abdullah Gül, ödül yağmuruna tutuluyor sömürgeci ve katliamcı monarklar tarafından.

1983'ten sonra doktora çalışmaları sırasında lisan öğrenmek ve teziyle ilgili araştırmalar yapmak üzere gittiği Londra Exeter Üniversitesi'nde iki yıl boyunca hangi düzeyde devlet ve kraliyet ailesi ile temasları olmuştur.

Chatham House Ödülü'nün sponsorlarının, “İngiliz ve ABD petrol şirketleri, BAT (British-American Tobacco) ve bazı finans kuruluşları”dır. Neden?

9 Kasım 1918, İngilizlerin Çanakkale Boğazı’nı işgali ve dahi İskenderun’la, Antakya’ya asker çıkardığı gündür!..

Abdullah GÜL, bu ilişkilerin çağrıştırdığı güçlerin etkisi ile hareket eder mi?

Hayır, aynı şey Sayın Gül için aklımızdan bile geçmez.

Hiç sanmam ama olursa da şaşmam…

Bu yazı toplam 3691 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim