• BIST 79.398
  • Altın 125,724
  • Dolar 3,0853
  • Euro 3,3670
  • Karaman 13 °C
  • Konya 10 °C
  • Ankara 11 °C
  • Antalya 19 °C
  • İçel 24 °C

Karar Anı

Osman BURÇAK

Demokrasilerin vazgeçilmezleri sandıktır. Milletimizin önüne 4-5 yılda bir sandık konulur. İnsanlar kendilerini idare edecek en iyi insanları seçmeye çalışırlar. Meclis bu toplumun aynasıdır. İnsanlar seçim yaparken kendilerine  inanç, düşünce, fikir, yaşantı olarak en yakın olanı tercih eder.  Bunun yanında en iyi ve kaliteli hizmeti  de almak ister.

Seçmen sandık her önüne geldiğinde öncelikle bir önceki seçimde oy vermiş olduğu partinin iki seçin arasında eylem ve söylem olarak değişiklik gösterip göstermediğine bakar. Oy verdiği parti eğer iktidar olmuş ise seçim öncesi vermiş olduğu sözlerin ne kadarını yerine getirebildi. Vermiş olduğu sözleri yerine getirmek için çaba gösterdi mi? Yani seçmenin 4 yıllık hayatında oy verdiği parti olumlu yönde ( eğitimde, sağlıkta, ekonomik yaşantısında) ne gibi değişiklikler yaptı?  Bütün bunları gözden geçirir.

Bu ülke bizim çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük mirasımızdır. Atalarımızdan almış olduğumuz bu emaneti çocuklarımıza bırakırken vicdanımız rahat mı? Bugün dünden daha iyi durumdayız. Yarın bu günden daha iyi olacağız diyebiliyor muyuz?. Bu ülkenin kayıp yıllarını geri getirmek için önce kendimiz sonra da oy verdiğimiz partimiz ne yaptı? Bütün bunların muhasebesini yapmak zorundayız.

Oy verirken sadece bireysel menfaatlerimizi ön plana çıkarmamalıyız. Önemli olan kamu yararına yapılan hizmetlerdir. Sadece ülke insanımız değil, bütün insanlık bizden iyiyi, güzeli, doğruyu hakkı yeryüzüne hakim kılmamızı bekliyor. Nerde zülüm varsa zülme uğrayanın yanında, zalimin karşısında olabilmek için güçlü olmalıyız. İri olmalıyız, diri olmalıyız. Bizim ümmet olarak ve millet olarak yeryüzünde böyle bir görevimiz var.

Geçenlerde caddede gezerken bir kardeşimiz gelerek bana Osman sen şimdi Ak Partiye oy verecek misin dedi. Bende bütün samimiyetimle evet vereceğim dedim. Ermenek’te şu ocakların haline bir bak, herkes işinden oldu sen bile işsiz kaldın, hala Ak Partiye oy vereceksen pes vallahi dedi. Ben dedim ki evet hükümetin Ermenek’teki maden kazasından sonraki ocaklar ile ilgili uygulamalarını tasvip etmiyorum. Hükümetin uygulamalarından dolayı Patron, işçi, esnaf herkes mağdur oldu. Bu mağdurlardan biride benim. 18 yıldır çalıştığım işimi kaybettim. Ama ben pire için yorgan yakmam dedim. 12 yıldır ülke genelinde ve Ermenek’te nelerin yapıldığını biliyorum. Birçok hayallerimiz bu hükümetle gerçekleşti. Bir çırpıda bütün bu yapılanları nasıl unuturuz. Kızgın iken karar vermeyeceğiz. Ben, Ülke menfaatlerine ve büyük resme bakarım dedim.

Önemli bir seçimin arefesindeyiz. İnsanlarımız dün olduğu gibi bugünde bir karar verecekler. Cumhuriyet tarihinde çok partili döneme geçilmesiyle yüzlerce parti milletin huzuruna geldi oy istemek için. Milletimiz bu partilerden çoğuna inandı iktidara getirdi. Şimdi bu partilerin çoğunun yerinde yeller esiyor.  Milletin vermiş olduğu emanetin hakkını veremeyen partiler tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Milletin vermiş olduğu emanetin hakkını veren partiler de halkımızın gönlünde yer etti etmeye de devam ediyor. Nice Partiler iş başına geldikten sonra halkı unutmuş ve ikinci seçimde halk da unutmuştur. İş başına gelince iktidar sarhoşluğuna kapılmayıp gece gündüz çalışan partilerde her seçimde oylarını artırarak tekrar iş başına gelmişlerdir. Bu gün önümüzde 9 seçimdir halkımızdan olumlu not alan bir parti var. Yani kafesteki bir kuş daldaki üç kuştan iyidir.  Elimizde mevcut olan bir şeyi , şüpheli ve garanti olmayan bir şeye değişir miyiz.  Ak Partinin yaptıkları ortada. Sandık başında oyumuzu kullanırken kimse bize son kararın mı diye sormayacak. O yüzden iyi düşünüp öyle karar vermeliyiz. Son pişmanlık çare vermez.

Demokrat parti ile Merhum Adnan Menderes, Anavatan Partisi ile Merhum Turgut Özal, Refah Partisi ile merhum Necmettin Erbakan bu gün hayatta olmasalar da halkımızdan takdir görmüş milletimizin duasını almış siyasetçilerdir. 

Bizim insanımız basiret sahibidir. Sandığın başına geldiği zaman bu ülkenin dününü bugününü kıyaslayacak ve en doğru kararı verecektir.  “Def-i mazarrat celbi menfaatten evladır”  Belki en iyiyi seçmeden önce, en kötünün iş başına gelmesini önleyici bir politik tavır içinde olmak gerek.

Allah hepimize basiret nasip etsin. Doğru olmayı, doğruların yanında olmayı, doğru karar vermeyi nasip etsin. 

Bu yazı toplam 604 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim