• BIST 79.268
  • Altın 126,113
  • Dolar 3,0791
  • Euro 3,3637
  • Karaman 10 °C
  • Konya 11 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 26 °C
  • İçel 24 °C

Karaman’ın Başına Konan Kuş ve İkinci Milletvekili

Mehmet KARAGÖZ

Ülkelerin ve milletlerin tarihi yaşamlarında yeknesaklık olmaz. Yani her zaman aynı seyri devam ettiremezler. İnişli yokuşlu bir hayat sürerler. Müreffeh veya sıkıntılı dönemler yaşarlar.

İnsanlar ve şehirler de öyledir. Bazen karşılarına çok önemli fırsatlar çıkar. Bu fırsatlardan çok zaman haberdar değillerdir. Yani kan uykusu kapatır üstlerini. Fark edemezler başlarına konan devler kuşlarını.

Uyuşuk bakışları, fikir ve firaset yoksunluğu görme ve anlama melekelerini körleştirir. Fülu veya ters görürler. Böyle olunca da o dönemde başlarına konan devler kuşlarını kaçırırlar. Hatta kişilerler o kuşları kovarlar.

Mesela, İzmir bu sözlerimizi çerçeveletip asmalıdır bilbordlarına.  Antalya 2. dönem kuşları kovalayıp 3. dönemde tekrar kıl payı yakaladılar devlet kuşunu.

Karaman’a gelince; hemşehrilerimin oturup iyi düşüneceği, doğru karar vereceği günün tam eşiğindedir. Şapkası önünde, aklı başındadır. Geçmişte yaşanan kuş kovalama dönemleri ve kuşu yakalama fırsatları ve o günlerin tecrübeleri hatırlardadır. Mesela, Özal rahmetli Hakkâri’den başka belediye başkanlığını alamadığı dönemde Karaman Belediye Başkanlığı'nı Özal’a tevdi’ edip, devlet kuşunu yakalayabilirdik. O zaman neler olurdu? neler elde edilirdi acep bilen var mı? Ama neler kaybedildiğini herkes bilir. Kuşları kovalayıp muhalefet partisine oy verdik. Muhalif partiye verilince ne oldu? Kocaman bir köy oldu KARAMAN ve köy halinde devam ettik.

Ancak son dönemde saygı değer bürokrat ve bilge bir bakanımız olmakla bu kuş tekrar başımız üstündedir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gibi müthiş bir faaliyet gösteren bakanlığı yöneten bir bakanımız var. Karamanlılar olarak kendinse önemli ve kapsamlı projeler sunmadığımız halde o kadar işleri arasında memleketini düşünerek önemli yatırımlara başladığını biliyoruz.

Şimdi bu seçimde bu önemli kişi bu çok süper planlama uzmanı zatın yanında.

Onun rüzgârını Karaman’a taraf çevirecek bir marifet adamı lazım. Yani ikinci milletvekilinin profilini sunmaya çalışacağım:  

Rüzgârgülünün oluşturduğu rüzgârı enerjiye dönüştürecek bir babayiğit.

Oluşan enerjiyi boşa harcamayan, dönen çarklara aktaran ve hizmete tebdil eden,

Ankara-Karaman hattında fiber optik bir milletvekili.

Karaman’da ihlâslı, yorulmayan, yalama olmayan bir beyin takımı oluşturacak bir adam.

Beyin fırtınasında esen rüzgârı önüne katacak, oluşan plan ve projeleri derhal hayata geçirecek dehaya sahip.

Dağları delerken, ovaları, cadde ve sokakları süslerken gönüllere de girecek.

Selam vermedik köy kasaba ve şahıs bırakmayacak.

Bir ayağı Ankara, diğer ayağı ağıl önünde, bir eli, barajda diğer eli tünelde olacak.

Bir gözü yaylada diğer gözü sanayide, kulaklarının biri sayın bakanda diğeri halkda olacak.

Deniz gibi engin, oyuklu dağı kadar görkemli.

Kısacası ahtapot gibi Karamanı saracak, Ankara’yı sarsacak bir fetih adamı.

Var mı böyle bir yiğit aday adayları arasında?

Vardır vardır.

Muhakkak vardır.  Bu er meydanına çıkabilme cesareti olan adamda böyle özellikler vardır. Ama daha üstün, en üstün olanı hangisidir. Hatta artıları olan var mı?

Eee işte marifet onu yakalamaktadır. Bu defa devlet kuşu kaçırılmamalı. Tam isabet yapılmalıdır. Yoksa Karaman'ın yolu yokuşa gider, insanları yorgunluğa varır.

Benim hemşehrilerim bunun fark edecek en doğru olanı bulacaktır, Allahın izniyle.

Bu yazı toplam 6598 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim