Karaman KYK’da Renklerin suda dansı: Ebru Sanatı
Reklam

Karaman KYK’da Renklerin suda dansı: Ebru Sanatı

Yurtlarda barınan öğrencilere verilen kurslardan biriside ‘Renklerin Suda Dansı’ yada ‘Ebru Sanatı’ dır.

06 Ocak 2017 - 15:58 - Güncelleme: 06 Ocak 2017 - 16:21
Reklam

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü İşbirliğinde Halk Eğitim usta öğrencilerince; Karaman İl Müdürlüğüne bağlı Yurt Müdürlüklerinde barınan öğrencilerin dersleri dışında kalan serbest zamanlarının en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla çeşitli kursların ve etkinliklerin düzenlendiği bilinmektedir.Edindiğimiz bilgilere göre düzenlenen kurs ve etkinliklerin amacı yurtlarda barınan öğrencilerin hiçbir maddi karşılık ve çıkar beklemeden öğrencilerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için doğru olduğuna inanılan toplumsal girişime destek olunmasını sağlamaktır.

Yapılan etkinliklerle; yurtlarda barınan öğrencilerin geleceğe en iyi şekilde hazırlanması, dersleri dışında kalan serbest zamanların en iyi şekilde değerlendirilmesi, kötü alışkanlıkların kazanıldığı yerlerden uzak kalmaları sağlanmaktadır.

Ebru sanatının temel olarak hangi ülkede ortaya çıktığı net olarak bilinmemekle beraber doğu ülkelerinde süsleme amaçlı yapıldığı çeşitli İran kaynaklarında, Hindistan topraklarında meydana çıktığı belirtilmiştir.

Bazı kaynaklarda ise Ebru Sanatının Türkistan’da Buhara kentinde çıkmış olduğu ve İran aracılığıyla Osmanlı’da tanındığı belirtilmiştir.

Avrupalı seyyahlarda Ebru Sanatını kendi ülkelerine ulaştırmış olup; Almanya, Fransa ve İtalya’ya yayılmıştır. Ebru Osmanlı döneminde zamanın en önemli iş kollarından birisi olmuştur.

Dünyanın pek çok yerinde insanların zihinlerini dinlendirmek için yaptıkları pek çok terapi söz  konusudur. Ebru ise eskiden beri Türk uygarlıklarında en etkili terapi yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Hastanın ebru teknesinin başına oturup ebru yapışı ebrunun kağıda alınıp kalkması sürecinde bile yaptığı ebruya bakmadan o gün iyi mi kötü mü olduğu tespit edilmiştir.

Hastaların sözel olarak ifade edemedikleri öfkelerini korkularını sıkıntılarını farkında olmadan suya yansıttıkları görülmüştür.

Geleneksel el sanatlarımızdan olan ebru sanatı yakın zamana kadar kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya idi.

Acı bir durumdur ki ebru sanatı bizim geleneklerimizden bir sanat olmasına rağmen korumayı ve sürdürmeyi bilmememizden dolayı başka devletler tarafından sahiplenilmiştir.

Ebru çalışması; kişiye, sakinlik, sabır sükûnet kazandırmaktadır. İnsanlar ebru çalışması ile damlaların düşeceği yeri ve büyüklüklerini kontrol edemeyeceklerini görüyorlar.

Ebru çalışması kişiyi olumsuz duygu ve düşüncelerden uzaklaştırıyor. Ebru yaparken insanın aklına kötü birşey gelmesi imkansız. Sudaki renk ve desenler sürekli değişir. Ebru çalışması statik/durağan değil, aksine dinamik /hareketlidir.

Şair İbrahim KİLİK Ebru hakkında;

Ebru, ermişliğidir suda rengin zirveye doğru.

Her kavis bir güzellik her hare duru.

Sanki suda yüzen  bir renk bulutu.

Cezbeder gönülleri, cilalar ruhu…


Yurtlarda barınan öğrencilere ebru kursu verilmesiyle Geleneksel sanatlarımızdan Ebru Sanatı öğrencilerimize öğretilmektedir. Ayrıca Ebru sanatıyla öğrencilerimiz ruhen dinlenip, bize dile getiremedikleri isteklerini ebru yaparak mesaj vermektedirler.

 

Kaynak: Karaman Haberleri
Bu haber 2984 defa okunmuştur.