KARAMAN’IN İL OLUŞUNUN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI
Reklam
Reklam
Reklam

KARAMAN'IN İL OLUŞUNUN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

KMÜ REKTÖRÜ AKGÜL’DEN KARAMAN'IN İL OLUŞUNUN YILDÖNÜMÜ MESAJI

Reklam
22 Haziran 2018 - 12:04

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Karaman'ın il oluşunun 29'uncu yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“21 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 3578 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti'nin 70'inci ili olan Karaman, geçmişten günümüze kadar onurlu, dürüst, çalışkan, toprağına ve yurduna sonuna kadar bağlı insanların memleketi olagelmiştir. 

Doğup büyüdüğümüz ve havasını solumaktan, suyunu içmekten, toprağına basmaktan şeref duyduğumuz ilimiz; şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da nice güzel insanlara memleket olmaya devam edecektir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesi olarak, ilimizin adına yakışır biçimde nitelikli, özgüvenli, çağın gerektirdiği her türlü bilgi ve beceriye sahip, yüksek ahlaki değerlerle donanmış bireyler yetiştirmek, her devirde ve her koşulda Türkçemizin şanını yüceltmek, memleketimize her alanda sonuna kadar hizmet etmek için tüm imkanlarımızla çalışmaya devam edeceğiz.

Karamanımızın il oluşunun 29'uncu yıldönümü vesilesiyle, ilimize ve memleket sevdalısı insanımıza hizmet eden herkese saygı ve şükranlarımı sunuyor; devletinin ve milletinin bekasını her şeyin üstünde tutan ve bu topraklar için canla başla çalışan hemşehrilerimizi de saygı ve muhabbetle selamlıyorum."

KMÜ 2. BASIN TOPLANTISI REKTÖR KONUŞMA METNİ

Basınımızın Çok Kıymetli Temsilcileri, 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin Saygıdeğer Mensupları,

Hem üniversitemizle ilgili güncel bilgileri paylaşmak hem de sizlerle bu toplantı vesilesiyle yeniden bir araya gelerek merak ettiğiniz konulara ilişkin sorularınızı yanıtlamak, varsa beklenti ve taleplerinizi öğrenmek için düzenlediğimiz toplantımıza hepiniz hoşgeldiniz.

Kıymetli Misafirler,

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren halkımızın ve üniversitemiz mensuplarının güven ve desteğiyle önemli projeleri hayata geçirdik. Milletimizin bize yüksek bir emaneti olan üniversitemizi ilimizin ve bölgemizin beklentileri doğrultusunda daha iyi bir noktaya taşımak için gayret gösterdik. Bugün, tüm ekibimizle birlikte, geride bıraktığımız 17 ayda hedeflerimizi bir bir gerçekleştirmenin gururu ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Kıymetli Basın Mensupları,

Hatırlarsanız, göreve geldiğimiz ilk aylarda üniversitemizdeki mevcut durumu aktarmak ve geleceğe dair vizyonumuzu kamuoyuyla paylaşmak için bir basın toplantısı düzenlemiştik. Yine hatırlanacağı üzere o günkü değerlendirme toplantımızda sizinle hedeflediğimiz öğretim üyesi ve öğrenci sayılarımızı, açmak istediğimiz akademik birimleri, altyapı projelerimizi, kurumsallaşma hedeflerimizi paylaşmıştık. Birazdan gerçekleştireceğimiz slayt sunumumuzda o günden bugüne kadar başardığımız projeleri ayrıntılı bir şekilde göreceksiniz.

Göreve geldiğimiz günden itibaren gerçekleştirdiğimiz hedeflere kısaca değinmek gerekirse; 2017 yılı ocak ayından 2018 yılı haziran ayına kadar üniversitemizde 2 fakülte, 1 enstitü ve 1 yüksekokulun kurulmasına vesile olduk; 2 fakülte ve 1 meslek yüksekokulun kurulması için de tekliflerimizi sunduk. Malumunuz olduğu üzere kurduğumuz fakülteler Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Tıp Fakültesi; enstitü Sağlık Bilimleri, yüksekokul da Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu. Teklif sunduğumuz diğer fakülteler İletişim Fakültesi ile Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi; meslek yüksekokulu ise Uysal-Hasan Kalan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu. Yine Ermenek'te baraja nazır bir konumda Rehabilitasyon Merkezi ve Uygulama Oteli kuruyoruz.

Üniversitemizde bu 17 aylık süreçte 8 yeni uygulama ve araştırma merkezi kurarak merkez sayısını 7'den 15'e çıkarttık.

Yine üniversitemizde 70'in üzerinde yeni bölüm ve program açtık; bunlardan 32'sine öğrenci alımı sağladık. 

Akademik personel sayımızı 516'dan 620'ye, öğretim üyesi sayımızı da 132'den 235'e çıkarttık. İşlemleri devam edenlerle birlikte öğretim üyesi sayımız 289 olacak. İnşallah yıl sonuna kadar da en az 320 sayısına ulaşmış olacağız. Ayrıca göreve geldiğimiz günden itibaren 50 yeni öğretim elemanı aldık.

Üniversitemizde yönetim standardı geliştirmek ve kurumsal yapımızı güçlendirmek için ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarını başlattık ve ay sonunda gerçekleşecek olan dış tetkikle birlikte süreci nihayete erdirmiş olacağız.

Laboratuvarlarımızın sanayicilere ve araştırmacılara daha iyi hizmet vermesi için Uluslararası Akreditasyon sürecini başlattık ve bu konuda ciddi mesafeler aldık.

Yine 17 aylık süre zarfında 7 büyük bilimsel toplantı ve eğitim programı düzenledik; yıl sonuna kadar ise 4 önemli kongre ve sempozyum daha düzenleyeceğiz.

Üniversitemizin uluslararası tanınırlığını artırmak ve yükseköğretim kurumlarıyla işbirliğini güçlendirmek için 4'ü üniversite, 3'ü de diğer kurum ve kuruluşlar olmak üzere 7 ulusal ve uluslararası protokol imzaladık. Üniversitemizin uluslararasılaşması yolunda protokol imzaladığımız Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile işbirliklerimiz artarak devam edecek olup bu alanda farklı kuruluşlarla da yeni protokoller imzalayacağız.

Yine İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile eğitim-öğretimin her alanında işbirliği protokolleri imzaladık. Ayrıca İŞKUR ile Girişimcilik Eğitim Programlarına ilişkin protokol imzaladık.

Sanayi kuruluşlarımız ile ar-ge anlaşmalarının yanı sıra öğrencilerimiz için burs protokolü imzaladık. Sosyal sorumluluk bağlamında çok önemsediğim bu protokol vesilesiyle  öğrencilerimize destek veren sanayicilerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Üniversite-sanayi işbirliklerimizin bundan sonra da artarak devam edeceğine inanıyorum.

Ayrıca yerleşkemiz içerisinde rahat ve ekonomik ulaşım için 4. Nesil Paylaşımlı Bisiklet uygulamasını başlattık. Bunun yanında Kütüphanemizi ve spor tesislerimizi 7/24 öğrencilerimizin ve halkımızın hizmetine açtık.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ ile üniversitemiz personelinin barınma ihtiyacına yönelik olarak Toplu Konut projesini hayata geçirdik. Çalışanlarımızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda geliştirdiğimiz 16 bloktan oluşacak proje kapsamında personelimizin konaklaması için toplam 315 konut inşa edilecek.

Yine Diş Hekimliği Fakültemiz ile Ermenek'teki Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun bina yapımları ile ilgili hayırsever işadamlarımızın desteğini aldık; Ermenek'teki binamızın temelini attık.

Eğitim Fakültemiz ve Sağlık Bilimleri Fakültemizin, 2. Güneş Enerjisi Sisteminin, Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu Çok Amaçlı Salonumuzun inşaatlarına başladık.

Ayrıca ilimiz ve bölgemizin ekonomik gelişimi ve kalkınması ile, üniversite olarak sosyal hayatın her alanında başat rol üstlenme gayretimiz neticesinde "Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması" çalışmalarımızı tamamlayarak geçen ay YÖK'e ön müracaatımızı yaptık. Karaman'ın tarıma dayalı gıda sanayisine sahip olduğunu göz önünde bulundurarak ortaya koyduğumuz bu çalışma ile, Kalkınma Bakanlığımız ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının uygun bulması halinde üniversite olarak çok daha fazla sanayiye dokunan Ar-Ge projeleriyle halkımızın hizmetinde olacağız.

Kıymetli Misafirler,

Üniversitemizin akademik gelişimi ve fiziki altyapısının güçlenmesi, eğitim-öğretim kalitesinin ve tercih edilirliğinin artması, bölgesine daha fazla katkı sunması ve yükseköğretim sektöründe daha üst seviyelere çıkması için çalışmalarımıza ara vermeden ve yorulmadan, ilk günkü gibi aşkla ve heyecanla devam edeceğiz.

Tarafımıza tevdi edilen bu kutsal görevi layıkıyla yerine getirebilmek temennisiyle hepinizi saygı ile selamlıyor; katılımlarınız için ayrıca teşekkür ediyorum.


Bu haber 2676 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ