KARAMAN’DA SULAMA SEZONU BAŞLADI
Reklam

KARAMAN'DA SULAMA SEZONU BAŞLADI

Karaman ilimizde 2020 yılı sulama sezonu 15 Nisan’da başladı. 349 bin 124 dekar tarım arazisinin sulanacağı Karaman’da baraj ve göletlerin ortalama doluluk oranı yüzde 92’ye ulaştı.

17 Nisan 2020 - 13:01

Karaman’da Sulama Sezonu Başladı


DSİ Genel Müdürlüğü ülke tarımına hizmet etmeye, suyu toprakla buluşturmaya ve çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Karaman ilinde 15 Nisan’da 2020 yılı sulama sezonu başladı.


Sulama sezonu öncesinde 349 bin 124 dekar tarım arazisinin sulanacağı Karaman’da, sulama planları yapılarak sulama kanallarının temizlik ve bakım-onarım işleri bitirildi


DSİ’nin 2019 yılı içerisinde tamamladığı 1 adet gölet ile birlikte Karaman ilinde 4 milyar 705 milyon m3 su depolama kapasitesine ulaşıldı. Karaman’daki baraj, gölet ve depolamaların ortalama doluluk oranı ise Nisan ayı itibariyle yüzde 92 seviyesine ulaştı. Bahar yağmurları ve devam eden kar erimeleriyle baraj ve göletlerin su seviyesi yükseliyor. DSİ, Karaman’da 1 adet baraj ve 2 adet göletin inşasına da devam ediyor. Bu baraj ve göletlerin tamamlanmasıyla ilerleyen yıllarda depolama kapasitesi daha da yükselecek.


Sulama yatırımlarına da büyük önem veren DSİ Genel Müdürlüğü, sulamada su tasarrufu sağlamak, tarımda verimi artırmak ve ürün desenini çeşitlendirmek amacıyla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırıyor. Karaman ilinde 2019 yılında tamamlanan sulama projeleriyle 44 bin 860 dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuştu. 7 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. Modern sulama sistemleri, ürün desenini çeşitlendirip tarımda verimi artırırken,  çiftçi gelirlerinde de doğrudan ve dolaylı artış sağlıyor.


Karaman’daki tarım arazilerine ve çiftçilere suyu ulaştırmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Baraj ve göletlerdeki doluluk oranı 2020 yılında, geçen seneye göre daha iyi durumda. Sulamada su sıkıntısı yaşanmayacak. DSİ, ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.


  

Bu haber 1473 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..