Reklam
Reklam
Reklam
Karaman’da Özel İdare Davasında Paralel Çete Kokusu

Karaman'da Özel İdare Davasında Paralel Çete Kokusu

Karaman İl Özel İdaresi tarafından emekli edilen 58 işçinin davasına ilişkin kafa karıştıran durum

17 Ekim 2016 - 11:02 - Güncelleme: 17 Ekim 2016 - 12:04

Karaman Valiliği tarafından yapılan 04.12.2014 tarihli açıklama ile; “ Karaman İl Özel İdaresi tarafından emeklilik nedeniyle 58 işçinin iş akitlerinin fesih edilmesiyle ilgili olarak İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün 15.09.2014 tarihli ve 2014/319 sayılı basın açıklamasında; İl Özel İdaresi tarafından, aşağıda belirtileceği üzere aşırı personel giderinin olması nedeniyle 4857 sayılı İş Kanunu'nun 29. maddesinde 'Fesih bildirimleri, işverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden otuz gün sonra hüküm doğurur.' hükmü gereğince, 14.08.2014 tarihinde Türkiye İş Kurumu, Yol-İş Sendikası ve ilgililere iş akdinin feshiyle ilgili olarak bildirim yapılarak 58 işçinin iş akitleri feshedilmiştir.” denilmişti.

İş akti feshedilen işçiler olayı yargıya taşımış ve benzerlerine göre daha hızlı ilerleyen mahkeme ve yargıtay süreci sonucu işçilerin haklı olduğu yönünde bir kanaat ortaya konulmuş idi.

Şahsi problemlerini rant çevrelerinin emelleriyle yoğuran bazı medya birimleri bu olaylar üzerine Vali Murat Koca’nın devleti büyük bir zarar uğrattıkları yönünde haberler yapmışlardı.

Sorumlu yayıncılık gereği olayı araştırmayı vazife edinen larende.com ekibi ise görülen davalarla ilgili şok bilgilere ulaştı.

“Karaman’da 2 Hakim, 3 Savcı Gözaltına Alındı” haberimize bir vatandaşımız 17 Temmuz günü yorum yaparak iş mahkemesi hakimi Gökhan Kurt’un da “paralelci” olduğunu iddia ederek alınması gerektiği yorumunu yapmıştı.

yorum.jpg

HSYK yakın zamanda FETÖ soruşturması kapsamında geçici olarak görevden uzaklaştırılan 2 bin 847 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

Özel İdare İşçilerinin davasını gören Karaman İş Mahkemesi Hakimi Gökhan Kurt ismi de bu ihraç listesinde yer aldı.

Şaşırtan durumlar bununla da sınırlı değil. Karaman’da görülen mahkeme sonucu yargıtaya taşındı.

Ancak burada da şaşırtan aynı durum söz konusu oldu.

Yerel mahkeme kararını onayan Yargıtay heyetinde Seracettin Göktaş, Sultan Namazcı, Mehmet Arı, Muharrem Akkaya, Mustafa Yılmazel yer aldı.

Mehmet Arı, Mustafa Yılmazel isimleri FETÖ ile mücadele kapsamında gözaltı kararı alınan ya da ihraç edilenler listelerinde yer aldılar.

Muharrem Akkaya ismi ise Sabah Gazetesi internet sitesinde 24.09.2014 tarihli yayınlanan “Yargıtay’da Paralel İttifak” başlıklı haberde Fetöcüler ile anılmıştı.

Hal böyle olunca Karaman İl Özel İdaresi tarafından emekli edilen işçilerin işe iadesine ilişkin görülen yargılanmanın yenilenmesine ilişkin başvuru kabul edildi ve 2017 yılı Ocak ayına gün verildi.

 

 

Bu haber 6574 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..