KARAMAN’DA MİRAÇ KANDİLİ MESAJLARI
Reklam

KARAMAN'DA MİRAÇ KANDİLİ MESAJLARI

İslam aleminde "Allah'a yükseliş ve arınma" olarak kabul edilen Miraç Kandili bugün idrak ediliyor.

21 Mart 2020 - 18:12

MİRAÇ GECEMİZ MUBAREK OLSUN

Karaman İl Müftüsü Muhamet Lütfi Ketenci mesajında;

Allah (C.C.)’ın Selamı Selameti Ve Rahmeti Üzerimize Olsun.

Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V.)’e Salat Ve Selam Olsun.

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

سُبْحَانَ الَّـذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ السَّم۪يعُ الْبَص۪يرُ

İsra Sûresi, (1)

"Bir gece, kendisine bazı âyetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir." (İsra Sûresi,1)

21 Mart 2020 Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece Miraç Gecesidir.

Namazımız Miracımızdır.

Her türlü maddi ve manevi tedbirimiz Miracımız olsun. Evlerimiz Mescidi Haram, Mescidi Nebevi, Mescidi Aksanın şubeleri mesabesinde olsun inşaallah.

Ne olur Allah rızası için tedbirlerimizi elden bırakmayalım. Devlet Sorumlularımızın ilân ettikleri tedbirlere harfiyyen uyalım.

Devletimiz, Diyanetimiz karar aldı ve bu alınan kararlar, bizleri, insanları koruma amaçlı. Tereddüt etmeden, alınan kararlara hepimizin uyması, tâbi olması gerekir. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun açıkladığı gibi; Cuma farziyeti üzerimizden sakıt olmuştur. Cuma namazı ile mükellef olanlar cuma namazı yerine öğle namazını münferiden evlerimizde, işyerlerimizde kılmalıyız. Tüm tedbirleri alarak bol tövbe, istiğfar, dua, dayanağımız olsun. Hepimizin buna çok ihtiyacı var. Rabbimizin merhameti üzerimizden eksilmesin. Tefekkür, tezekkür, tevekkül ve sonunda kurtuluşa ereriz inşaallah.

Karantinaya riayet dinen zorunludur. Kurallara uymayanlar kul hakkına girer. Kurallara riayet İslam'ın emridir. Bu zor dönemde; Milletimize, Devlet Yöneticilerimize, Sağlık çalışanlarımıza Rabbimizden muvaffakiyetler diliyoruz. Allah güçlerini arttırsın hepsinden razı olsun.

Yüce Rabbimiz, dünyadaki musibetlerin bir imtihan olduğunu ve bir musibetle karşılaşan mü’minin nasıl karşılayacağını Kur’an-ı Kerimimizde şu Ayeti Kerimelerde belirtmiştir:

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِۜ وَبَشِّرِ الصَّابِر۪ينَۙ ﴿١٥٥﴾اَلَّذ۪ينَ اِذَٓا اَصَابَتْهُمْ مُص۪يبَةٌۙ قَالُٓوا اِنَّا لِلّٰهِ وَاِنَّٓا اِلَيْهِ رَاجِعُونَۜ ﴿١٥٦﴾اُو۬لٰٓئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ﴿١٥٧﴾

Bakara Suresi, (155-156-157)

"Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele!" Bakara Suresi, 155

"Onlar, başlarına bir musibet geldiğinde, "Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz" derler." Bakara Suresi, 156

"İşte Rablerinin lutufları ve rahmeti bunlar içindir ve işte doğru yola ulaşmış olanlar da bunlardır." Bakara Suresi, 157

Kardeşlerim;

Üç Aylar ve Regaib Gecemize Hucurat suresi ile başlamıştık. Gıybet, iftira, sui zanda bulunma, alay etme, karalama v.b. yasaklanan davranışlardan uzaklaşacaktık.

Miraç Gecemizde de İsra Suresi ile devam edelim. Beraat Gecemize doğru koşalım ve Ramazan Ayımıza kavuşalım.

İsra Sûresinden Dersler:

•“Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara "öf!" bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (23)

•“Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: "Rabbim!, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” (24)

•“Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma.” (26) 

•“Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.”(27)

•“Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve çaresiz kalırsın.” (29)

•“Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve (dilediğine) kısar. Çünkü O, gerçekten kullarından haberdardır ve onları görmektedir.” (30)

•“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.” (31)

•“Ölçtüğünüzde ölçmeyi tam yapın, doğru terazi ile tartın. Bu daha hayırlı, sonuç bakımından daha güzeldir.” (35)

•“Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur” (36)

•“Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin.” (37)

•“Bütün bu sayılanların kötü olanları, Rabbinin katında sevimsiz şeylerdir.” (38)

•“Bunlar, Rabbinin sana vahyettiği bazı hikmetlerdir. Allah ile birlikte başka ilah edinme. Sonra kınanmış ve Allah'ın rahmetinden kovulmuş olarak cehenneme atılırsın.”(39)

(İsra Suresi 23'ten 39. ayetler arası mealleri. Diyanet)

Mirac Gecesi Yapılabilecek İbadetlerden Bazıları:

1-Tövbe istiğfar etmek,

Seyyidül İstiğfar Duası

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ ، وَأَنَا عَلىَ عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ علَيَّ ، وَأَبُوءُ بِذَنْبي فَاغْفِرْ لي ، فَإِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ

Anlamı:

“Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.” (Buhârî, Daavât 2, / Riyazus Salihin, 1882 Nolu Hadis)

2- Kur’an-ı Kerim okumak, tesbihatta bulunmak,

3- Peygamberimize salavat getirmek,

4- Kaza namazı veya nafile namaz kılmak,

5- Dua etmek,

Kendimiz, yakınlarımız, ülkemiz ve tüm İslam Alemi için dua edelim.

Eş, dost, akraba ve tanıdıklarımızın hal ve hatırlarını soralım.. Dualarını alalım.

Rabbimiz bizlere Recep ve Şaban Aylarımızı mübarek kılsın Ve Ramazanı Şerife sağ salim ulaştırsın inşaallah. 

"Allah'ım! Ey insanların Rabbi! Sıkıntıyı gider, şifa ver. Şifayı veren ancak sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hastalık nedir bırakmasın." (Buhârî, Tıb, 37; Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Miracın kalplerin cilası ve temizleyicisi olan Zikrullahla kul ile Yüce Yaratan arasındaki kapıların daima açık kalmasını temenni ediyorum. Rabbimiz tecelli eden celalini cemali Ilahiyyesine tebdil buyurarak Ehli İslama, Milletimize, İnsanlığa yönelen tehlikeleri bertaraf eylesin inşaallah. 

Bu dualar ve duygularla;

Geçmişten bugüne Dinimiz, Vatanımız, Milletimiz, Ezan ve Bayrağımız, İstiklal ve İstikbalimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimize ve ahirete irtihal eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Bugün de Ülkemizin sağlığı, güvenliği, Milletimizin huzuru, barış ve selameti için gayret gösteren, tüm yöneticilerimize, sağlık çalışanlarımıza, doktorundan hemşiresine ve hasta bakıcısına, çalışanların hepsine, Kahraman Güvenlik güçlerimize nusretiyle ve kudretiyle yardım etmesini, Aziz Milletimizi ilelebet payidar kılmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum."dedi.

DR. RECEP ŞEKER; “MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN”

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker Miraç Kandili münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 

“Aziz milletimizin, Karamanlı hemşerilerimin ve tüm İslam Âleminin mübarek Miraç Kandilini en kalbi duygularım ile kutluyorum. Bizleri rahmet ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı bir miraç gecesine daha eriştiren ve eda etme fırsatı veren Yüce Rabbimize hamd ü senalar olsun. Mirâç gecemiz mübarek olsun. Memleketimiz ve tüm dünya Müslümanları için hayırlara, huzura ve bereket, sağlık ve afiyete vesile olsun.

Yüce Allah (C.C) İsra süresinde; “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulu Muhammed’i bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” beyan buyurduğu gibi İsra ve Miraç, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in Mescid-i Haram’dan Mescidi Aksâ’ya, oradan da Yüce Allah’ın (C.C) sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için Sidre-i Münteha’ya yükseltildiği gecedir.

Mekke’de müşriklerin uyguladıkları zulüm ve şiddetin tahammül sınırlarını aştığı, Peygamberimiz (S.A.V)’in önce amcası Ebû Tâlib’i ve sonra da Hz. Hatice’yi kaybettiği hüznün gönülleri kuşattığı bir anda Yüce Allah (C.C), habibi Hz. Muhammed (S.A.V)’i huzuruna kabul ederek İsrâ ve Mirâç ile şereflendirmiştir. 

Özünde Yüce Allah’ın (C.C) ilahi emirlerine teslimiyetle her türlü kötülükten ve günahtan arınma, yüce mertebe ve makamlara erişme olan Miraç, elemi, kederi, çaresizliği ve ümitsizliği bir kenara bırakarak her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğunu zamanın ve mekânın yegâne sahibi olan Yüce Rabbimizin rahmetinden ümidi kesmemeyi öğretir. 

Bu duygu ve düşünceler ile tüm vatandaşlarımızın Miraç Kandilini en kalbi duygularımla tebrik eder, bu kutlu gecenin bütün İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine ve tüm insanlığın hidayetine vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum”  dedi.


MİLLETVEKİLİ SELMAN OĞUZHAN ESER

Ak Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser mesajında;

"Miraç ile sevgili Peygamberimiz (sav), kâinatın sultanı olan Allahu Teâlâ’yı en yüksek bir mertebede bilmiş ve tanımış, O’nun şu âlemi yaratmaktaki ilâhî maksadlarını en yüksek bir şuur ile anlamıştır. 

Miraç; aklın bittiği imanın başladığı yerdir.

Miraç gecesi, ızdırap ve sevincin bir arada yaşandığı gecedir.

Resûlullah "sallallahü aleyhi ve sellem", Mirâc'da Cenneti, Cehennemi, sayısız şeyleri görüp, Kürsî, Arş ve Ruh âlemlerini geçip, bilinmeyen, anlaşılamayan, anlatılamayan şekilde, mekânsız, zamansız, cihetsiz, sıfatsız olarak Allahü teâlânın huzuruna vardı.

İşte AŞK ile varılan bu Sidretü'l Münteha'da, Peygamber Efendimize; 

"Rabbini sena eyle!" buyrulduğu vakit, 

O hemen; "Ettehiyyatü lillahi vessalevatü vettayyibat" (yani, bütün lisanlar ile olan medhler, övgüler ve senalar, beden ile olan hizmetler ve taatler, mal ile olan iyilikler ve ihsanlar Allahü teâlâ için olsun) dedi.

Allahü teâlâ buyurdu ki: "Ey Habibim! Benim misafirimsin. İste benden ne istersen!.." 

Resulullah efendimiz; "Ümmetimi isterim ya Rabbi" dedi.

Hak teâlâ, bu suali defalarca tekrarladı. 

Resulullah efendimiz hepsinde; "Ümmetimi isterim" diye cevap verdi.

Allahü teâlâ; "Hep ümmetini istersin" buyurunca, 

O; "Ey Rabbim! Dileyen benim, veren sensin. Cümle ümmetimi bana bağışla" diye taleb etti.

Cenab-ı Hak; "Eğer ümmetinin hepsini şimdi sana bağışlarsam, benim rahmetim ve senin izzetin zahir olmaz. Bir kısmını şimdi sana bağışladım. İki kısmını tehir ettim. Kıyamet günü sen dileyesin, ben bağışlıyayım. Ta ki, benim rahmetim ve senin izzetin belli olsun" buyurdu.

O gece Resûl-ü Ekrem (asm) efendimiz, yetmiş bin nuranî perdeleri aşarak perdesiz görüşmeye imkân veren bir mertebeye yükseldi.

Evet, Mi'raç bir yükselişti... Kulun Allah nezdinde yükselişi... Kullar bu yükselişi hiç şüphesiz O'nun razı olacağı bir hayat ile gerçekleştirirler. İhlas ile, takva ile, ibadet ve taat ile.. 

Bilhassa namaz ile.

ÇÜNKÜ NAMAZ MÜMİNİN MİRACIDIR.

EN ÜST MAKAMDIR.

Camilerde namazımızı kılamadığımız bugünlerde ellerini semaya açıp huzurunda dua eden, kıyamda sessiz aminler gönderen bu kullarını affeyle Allahım..

BİZLER BİLİYORUZ Kİ YERYÜZÜ MÜMİNİN MESCİDİDİR, KABESİ KALBİNDEDİR. ZİKRİ HEP DİLİNDEDİR.

Amma bizim hüznümüz; mümin kardeşlerimizle saf tutamadığımız ve kıblegahımızda lebbeyk seslerini yankılatamadığımızdandır. 

Mahcubuz ama ümitvarız Allahım.. 

Bizlere teselli veren, huzuruna erdiren, Mübarek kandillerinin ümitvarıyız.

Ne mutlu bu geceden hissedar olana!  Ne mutlu O Kutlu Nebi’ye ümmet olana !

Ve Yaradana en yakın kulluk vazifesiyle alnı hep secdeye varana ne mutlu..!

Başta hemşehrilerim olmak üzere tüm islam aleminin mübarek miraç kandilini kutluyor, bu gecelerin hürmetine, Rabbimizin hüzünlerimizi yakın bir mutluluğa çevirmesini temenni ediyorum.

BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ KALAYCI’NIN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak tüm Karaman halkının ve Türk-İslam Alemi’nin kandilini kutladı.

Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Savaş Kalaycı; kandil gecelerinin birlik, beraberlik ve dayanışma bilincinin yükselmesinde önemli bir fırsat olduğuna işaret ederek: “İnsanlık olarak geçirdiğimiz zor süreçte bu mübarek günü iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’nın Miraç Kandili mesajı şöyle:

“Mübarek 3 Aylar içerisinde özel bir yere sahip olan bu gecede, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya vasıl olmasını idrak ediyoruz. Miraç; manen yücelmenin, bedenen en yükseğe erişmenin, böylelikle ilahi lütuf ve ihsanla mükâfatlandırılmanın mucizevi halidir. Miraç Kandili; insan gönlünün aydınlandığı, toplumun manevi değerlerinin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği, selamlaşmanın, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun arttığı kandil gecelerindendir.

Birbirini takip eden sıkıntı ve sorunlar yaşadığımız bir dönemde, Miraç'ın huzur ve esenliğimizi zirvelere yükseltmesini ümit ediyorum. Bu mübarek geceyi iyi değerlendirmeli, yapılacak ibadet ve dualar; başta ülkemizde ve bütün dünyada refahın artması, dünyada barışın sağlanması, manevi ve kültürel değerlerimizin muhafazası, bütün insanlığın selameti, iyiliğin, kardeşliğin ve merhametin artması için olmalıdır.

Aziz milletimizin, Türk-İslam dünyasının Miraç Kandili’ni yürekten kutluyorum. Duanın miracına erişmeyi, af ve merhametin miracına layık olabilmeyi, Allaha kulluk görevlerimizi ve millete hizmet sevdamızı layıkıyla yerine getirmeyi içtenlikle temenni ediyor, bu vesileyle virüs salgını nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifa diliyorum.”  


AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI

AK Parti Karaman İl Başkanı Abidin Çağlayan, Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Çağlayan Miraç Kandili nedeni ile yayınladığı mesajında, "Mübarek üç ayları idrak ettiğimiz bu günlerde, içinde barındırdığı mübarek gecelerden olan 'Miraç Kandili'ni idrak etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV) şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkunu simgeleyen bu gecenin özünde her türlü kötülükten arınma insanlığın yararına değerler üretme, fedakarlık, paylaşma, sorumluluk ve ilahi emirlere teslimiyet göstererek yüce mertebelere erişmek vardır.Miraç bir yükseliştir, bir hedeftir, hem maddi hem manevi alanda yükselmek çalışmak ve ilerlemekte. Miraç ilimde, ahlakta, sanatta, hukukta, iktisatta, medeni olmada kısacası insanlığa faydalı her alanda başarılı olmaktır. Miraç kötülükten iyiliğe, çirkinlikten güzelliğe, cimrilikten cömertliğe nefretten sevgiye, dağınıklıktan birliğe, ulaşmayı başarmaktır.” ifadelerine yer verdi.

Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez!

AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan Koronavirüs'e karşı amansız bir mücadele yürütüldüğünü, bu virüs en çok yaşlıları ve kronik hastalığı bulunanları etkilediğini belirterek, “Vatandaş olarak bizlerin üzerine düşen yaşlılarımızı bu virüsten korumamız, bulaşmasını önleyici tedbirlerimizi almamızdır. Tabi bu onları umutacağımız anlamına gelmemesi gerekir. Biz bu mübarek günde yaşlılarımızı arayarak miraç kandillerini kutlamamız, istekleri olup olmadığını sormamız gerekir. Geçmişimize hep birlikte sahip çıkalım çünkü geçmişimi bilmeyen, geleceğine yön veremez.” dedi

Başkan Çağlayan sözlerine son verirken, “İslam âleminin heyecanla karşıladığı ve Allah’a kul, Habibullah’a ümmet olma şuuruyla hep beraber idrak edeceğimiz mübarek Mirac Kandil’inin, milletimize, memleketimize ve tüm İslam âlemine sağlık,huzur ve hayırlar getirmesini dilerim.” dedi

AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞI

AK Parti Karaman Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Tunç Miraç kandili vesilesi ile bir mesaj yayınlayarak vatandaşların kandilini kutladı

Başkan Tunç mesajında; “Birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç duyduğumuz bütün bir insanlıgın virüs ile mücadele ettiği şu hassas dönemde böyle mübarek kandil gecelerinin önemi bir kat daha fazla artmaktadır. Bizi birbirimize yaklaştıran mübarek kandiller yardımlaşmaya, güzel ahlaka, hoşgörüye ve kurtuluşa giden yolun habercileridir. Müslümanlar olarak yapılan tüm engellemelere rağmen inancımızın bir gereği olarak dinimize sıkı sıkıya sarılmalı ve İslam’ın yolunda hızla ilerlemekten asla taviz vermemeliyiz. Yalnızca kendimizi değil, yalnızca ailemizi ve sevdiklerimizi değil topyekün milletimizi korumak için devletimizin açıkladığı tedbirlere harfiyen uyalım ki yüce dinimizin en çok deger verdiği insanı yaşatalım.

Bu duygu ve düşüncelerle Miraç Kandilinin tüm insanlığın huzuru ve özelliklede sağlıgı için iyiliğe, barışa, dostluğa ve kardeşliğe vesile olmasını temenni eder, tüm vatandaşlarımızın ve tüm İslam âleminin kandillerini kutlar, Ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini dilerim.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ KARAMAN İL BAŞKANLIĞI

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı mesajında;

"Recep ayının 27. Gecesine Miraç Gecesi denir. Miraç, göğe çıkma, yükselme anlamına gelir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Allah’ın huzuruna yükseldiği gecedir bu kutsal gece. Bu gece beş vakit namaz farz kılınmıştır. Ayrıca bu gece Allah peygamber efendimize insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan emirleri de vahyetti. Hepimiz dinimizin insanlık için emrettiklerini bu gece daha iyi anlamalıyız.

Biz Müslümanlar için çok büyük öneme sahip bu gecede ibadet etmek her birey için önemlidir. Zor bir dönemden geçen Dünya ve ülkemiz insanlığı için birlik, beraberlik içinde bütün bu sorunları aşabileceğimize inancımızın artması gereken bu kutsal gecede tüm insanlık için ibadet edelim. Covid-19 virüsü ile mücadele ettiğimiz bugünlerde hemşerilerimizin de toplu şekilde ibadet edilmemesi yönünde ki kurallara uymalarını tavsiye ediyorum. 

Kandiller maneviyatıyla gönüllerimizi aydınlatır, zihinlerimizi temizler, nefsimizin yanıltıcı arzu ve isteklerinden bizleri uzaklaştırırlar. Yaratılanı yaratandan ötürü sevebilmenin manasını bizlere hissettirirler. Bu duygularla tüm İslam aleminin mübarek Miraç Kandil’ini kutluyor, tüm insanlığa huzur, barış, birlik, beraberlik, bolluk, bereket, sağlık getirmesini ve kardeşlik duygularının güçlenmesine vesile olmasını diliyorum. "dedi.

İYİ PARTİ KARAMAN İL BAŞKANLIĞI

İyi Parti Karaman İl Başkanı Hatipoğlu’ndan Kandil ve Nevruz Mesajı

‘’Miraç, Receb ayının 27. gecesi Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ’ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir.

Kandil geceleri, insanımızın gönlünü aydınlatan, toplumumuzun manevi değerlerinin güçlenmesini sağlayan, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık ilişkilerimizin pekiştiği özel gecelerdendir.

   Peygamber Efendimizin bu kutlu yolculuğu; sevgi, saygı, hoşgörü, sağduyu, iyi niyet, kalplere güzellik serpilen bir gün olması dileğiyle...

   Türk Milletinin ortak değerlerinden ve kültürlerinden olan Nevruz, tabiatın canlanmasının, tazelik ve neşenin olduğu kadar barış, sevgi ve hoşgörünün de sembolüdür. Bu vesile ile de birlik ve beraberliğimizin daimi olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Ülkemizin ve Dünyanın kötü günlerden geçtiği bu dönemde manevi duyguların teselli bulduğu mübarek Miraç Gecenizi kutlar sağlık ve esenlikler dilerim.

Anadolu ve Orta Asya kültürünün ortak bir değeri ve kültürü olan Nevruz Bayramınızı da kutlarım.’’ dedi.

ERMENEK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Ermenek Belediye Başkanı Atilla Zorlu mesajında;

"Üç ayların başlangıcında idrak ettiğimiz Regaip Kandili'nin ardından feyiz ve bereketin arttığı bir başka mübarek gece olan Miraç Kandili'ne erişmenin sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in mukaddes ve manevi yolculuğunu ifade eden Miraç, biz Müslümanlar için manevi bir terfidir. Bu bilinçle idrak ettiğimiz Miraç Kandili de diğer kandil geceleri gibi, insanın gönlünü aydınlatan, toplumun manevi değerlerinin güçlenmesine vesile olan, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun arttığı, milletimizin ve tüm İslam âleminin asırlardan bu yana büyük bir coşkuyla idrak ettiği mübarek gecelerden biridir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Tüm İslam aleminin Miraç Kandili’ni tebrik ediyor, bu mübarek ve anlamlı gecenin, hemşerilerime ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olması dileklerimle, mutlu, sağlıklı ve huzurlu günler temenni ediyorum."dedi.

CHP GENÇLİK KOLLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YUSUF BAŞTUĞ

"Miraç bir yükseliştir, bütün kötü duygulardan, hislerden, ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye yükseliştir.

İsra ve Miraç olarak ifade edilen bu ilahi hediye, bütün beşeri perdelerin kaldırılarak anlaşılmanın  ötesinde ve tamamen ilahi ölçülerle gerçekleşen bir değerdir. İsra olayı, Peygamber Efendimizin (s.a.v) Mescid-i Haram’da evinden, Mescid-i Aksa’ya olan gece yolculuğuna; Miraç ise Mescidi Aksa’dan Allah’ın huzuruna yükseldiği hadisesine denir.

Dinimizin değer verdiği mübarek gecelerden birisi de Mirac gecesidir. Bu gece ayrıca içinde birçok ilahi hikmeti, sırrı ve bereketi barındırmaktadır.

Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Geçirdiğimiz bu zorlu günler de, kötülüklerin, hastalıkların oradan kalktığı, birlik, beraberlik içinde, sevginin, kardeşliğin ve barışın hakim olduğu güzel günler görmemiz dileğim ile kandilimiz mübarek olsun."dedi.

YENİDEN REFAH PARTİSİ

Yeniden Refah Partisi Karaman İl Başkanı Mehmet Muhammed Özdoğru mesajında;

"Bütün vatandaşlarımızı hürmet ve muhabbetle selamlıyorum,

Mümin yüreklerin manevi duygu ve hislerle coştuğu bu gecelerde, bütün insanlığın huzuru ve iyiliği için yapacağımız içten ve samimi dualarımız, miracın bize sunduğu en büyük imkândır. Kullukta ve insani değerlerde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Miraç Gecesinin, zihinlerimize berraklık, kalplerimize ferahlık, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesi dileği ile başta Karaman’lı hemşehrilerim olmak üzere aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Gecesini tebrik ediyor, bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesini ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını ve ülkemizi tehdit eden yeni tip korona virüs KOVİD-19 belasından ülkemizin kurtulmasını Yüce Rabb'imizden niyaz ediyorum"

Korona virüsü sebebiyle ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Ülkemize sabırlar diliyoruz. Bütün vatandaşlarımızı 14 kuralına ve yetkililerin uyarılarını ciddiye almaya davet ediyoruz. Bu süreçte yoğun çaba sarfeden Sağlık bakanımız Sayın Fahrettin Koca beyi ve bütün sağlık ekibimizi kutluyoruz. Ellerinden geleni yapıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde ekonomi kalkanı paketi açıklandı. Ancak işçiyi Esnafı Kobileri İşvereni işçiyi toplumun büyük çoğunluğunu tam anlamıyla tatmin etmedi. Esnafın sadece derdi kredi değil. Çiftçinin esnafın kobilerin her kesimin Çeki var, senedi var ve muhtelif borçları var. Her esnafın ve çiftçinin ssk bağkur ve vergi borcu var. Üstelik özellikle esnafın yâda kobilerin sadece bir kesimi için paket açıklamak ikna edici olmadı. Çünkü bu birbirine bağlı bir zincirdir. Şu ortamda sektör ayırmak doğru olmaz. Paketlerin peyder pey ihtiyatlı olarak kullanılması konusunda hükümetin haklı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bizi ne bekliyor bilmiyoruz.  

Ancak açıklamaların ve paketlerin herkesi kapsayıcı ortak bir zeminde buluşan yere basan cinsten olmasını beklerdik. Ama büyük markaların ayakkabı, kazak v.s. satamadığı bir ortamda ev satılmasını beklemek veya inşaat sektörünün yâda iş dünyasından herhangi bir sektörün, harekete devam etmesini beklemek çok hayalî olacaktır.

Çözüm önerimiz;

-Kobilere ve esnaflara “faizsiz” uzun vadeli ve “CİRO BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE” minimum 100.000 TL “faizsiz” kredi imkânı sağlanması

-Çifçi Esnaf Kobi Bağkur Sgk Ssk primleri süreç sonuna kadar ertelenmeli ve ertelenen ayların borçları taksitlendirilmelidir.

-Esnaf Kobi ve Çiftçilerin kredi borçları “faizsiz” ertelenmeli ve yapılandırılmalıdır.

-Tarımda kullanılan enerji bedeline destek verilmeli,

- Esnaf kefalet ve Tarım Krediye olan borçlar yapılandırılmalı,

- Başta elektrik fiyatları olmak üzere enerji girdi fiyatları indirilmelidir.

- Çiftçilerin kredi borçları “faizsiz” ertelenmeli ve yapılandırılmalıdır.

- Hayvancılıkta yaşanan maliyet artışlarıda başta olmak üzere ekonomik yönden zorda olan çiftçimize devletimizden destek sağlanmalıdır.

- Esnaf Kobi Çek senet gibi taahhütlü borçları için istisna tanınmalı ödeyemeyenlere sicil yazılmamalı yada bu ödemeleri için yine destekler sağlanmalıdır.

- Çalışan emekçi sınıfının hakları koruma altına alınmalı ve istihdam teşvikleri herkesi kapsayıcı olarak hayata geçirilmedir. Prosedürler kısaltılmalıdır.

- Sağlık hizmetleri için koşul aranmamalıdır.

Milletçe zor zamandan geçiyoruz. Birlik olmak zorundayız lakin birlik için aynı zamanda hareket birliği ve fikir birliğide gereklidir... Bütün sağlık çalışanlarımıza dua ediyor ve Cenab-ı Allah'tan yardım diliyorum. Bu süreci her zaman olduğu gibi milletçe aşacağız inşallah. Allah yar ve yardımcımız olsun..."dedi.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ

Önder Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Karaman Önder İl Başkanı Sn. Mehmet Sarı "Miraç Kandili" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mehmet Sarı mesajında;

"21 Mart 2020 Cumartesi gününü 22 Mart Pazar gününe bağlayan gecede, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan Miraç Kandili’ni hep birlikte idrak etmiş olacağız.

Mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının içerisinde yer alan Miraç, Hz. Peygamber (sas)’in, bir gece Mescid-i Harâm'dan Mescid-i Aksâ'ya, oradan da Yüce ALLAH (cc)'ın huzuruna vardığı, içerisinde pek çok hikmet ve sırların bulunduğu mübarek bir yolculuğun adıdır.

    Kandil geceleri manevi iklimin en güzel şekilde yaşanmaya başlandığı gecelerdir. Bu gecelerde bedenen ve ruhen canlılık arz etmeliyiz. Bu gecede anne ve babalarımızın, dualarıyla hayatımızı güzelleştirmeliyiz. Bu kutlu günlerde

Mirac-ı Nebiye hürmeten kırılan kalpleri onarmalı, yıkılan köprüleri yeniden kurmalı,iyilik ve sadakada bulunmalıyız.

Zorlu bir sürecin içerisinde olduğumuz şu günlerde unutmamamız gerekir ki şimdi iyilik yarınlara dair umudumuzu diri tutmaktır. Şimdi iyilik, evimizde dua ve ibadeti ihmal etmemektir. Bu duygu ve düşüncelerle Miraç Kandiliniz tebrik ediyor,

bu kutlu gecede Rabbimize açılan ellerin ve yakaran dillerin hürmetine müminlerin ve bütün insanlık aleminin karşı karşıya kaldığı sıkıntıların, bela ve musibetlerin giderilmesini yüce Rabbimden niyaz ediyorum."dedi.


 

 
Bu haber 1678 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..