Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
KARAMAN’DA ÇÖLYAK DERNEĞİ HİZMETE AÇILIYOR
Reklam

KARAMAN'DA ÇÖLYAK DERNEĞİ HİZMETE AÇILIYOR

Karaman'da Çölyak hastalığı konusunda toplumu bilinçlendirmek ve kamuoyu oluşturarak çölyak hastalarına destek olmak amacıyla dernek kuruluyor.

Reklam
17 Şubat 2020 - 14:00

Karaman Çölyak Derneği 18 Şubat Salı günü Sebahattin Özer İş Merkezi 2. Katta hizmete açılacak.

Derneğin Amacı, Çölyak hastalığı konusunda ülkemizde toplumu bilinçlendirmek kamuoyu oluşturarak çölyak hastalarına destek olmak, araştırmalara destek vermek, belirli zamanlarda üyelerini gruplar halinde toplayarak, çölyak hastalığı veya konu ile ilgili her türlü gelişme konusunda bilgilendirmek. Üniversite öğretim üyelerinden yardım almak suretiyle konferanslar ve alternatif toplantı ve geziler düzenlemek gibi hizmetlerde bulunması bekleniyor.

Çölyak Nedir?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir.

Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Bu haber 996 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..