Karaman Ayrancı’da Hıdırellez Coşkusu
Reklam
Reklam

Karaman Ayrancı’da Hıdırellez Coşkusu

Dün yapılan kutlamalarda renkli görüntüler vardı

08 Mayıs 2016 - 10:09 - Güncelleme: 26 Temmuz 2016 - 19:49
Reklam

Karaman’ın Ayrancı ilçesinde her yıl geleneksel olarak kutlanan Hıdırellez Şenlikleri dün yapılan kutlamalarla gerçekleştirildi.

07 Mayıs 2016 Cumartesi günü Ayrancı ilçesindeki şenlik alanında gerçekleştirilen ve bu yıl 17. si düzenlenen Hıdırellez Şenliklerine Vali Murat Koca, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Karaman Milletvekili Recep Konuk, Karaman Milletvekili Recep Şeker, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Osman Sağlam, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Mustafa Akış, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan,Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Ayrancı Kaymakamı Fatih Kaşıkçı, Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, daire müdürleri ve çevre il ve ilçelerden gelen davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Şenlikten Renkli Görüntüler

Ayrancı Kaymakamı Fatih Kaşıkçı yaptığı konuşmada "Ayran Dedenin ve Ziya Efendinin mihmandarlığında 17 yıldır gelenek haline getirdiğimiz, doğaya açılışın bayramı Hıdırellez Şenliklerine ev sahipliği yapmanın ve sizlerle olmanın, mutluluğunu yaşamaktayız" dedi.

Şenlikle ilgili açıklama yapan Belediye başkanı Yüksel Büyükkarcı, ‘’Asırlardır Türk dünyasında ve Türk Coğrafyalarında kutlanan, belediyemizce de 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz 17. Hıdırellez Şenliklerine tüm hemşerilerimiz katılımdan olayı teşekkür ederim’’ dedi. 

Daha önceden çeşitli il ve ilçelerde kutlanılmaya başlayan Hıdırellez kültür etkinliği en istikrarlı olarak Karaman’ın Ayrancı ilçesinde yapılıyor. Hıdırellez, her yıl artan ziyaretçi sayısı ile bölgede gıpta edilen geniş katılımlı tek şenlik olma özelliğini koruyor.

Şenlikte vekiller vatandaşların çadırlarını ziyaret ederek sohbet etti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, bolluk ve bereketi simgeleyen başak demetinin Karaman Valisi’ne sunulması, vali tarafından şenlik ateşinin yakılması, mehteran takımı gösterisi, yağlı güreş müsabakaları, protokol konuşmaları, folklor ekibi gösterisi, kaşık ekibi gösterisi ile devam etti.

 

Bu haber 4197 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..