Kalkınan Güçlü Türkiye’de Gelişen Şehir Karaman
Reklam

Kalkınan Güçlü Türkiye'de Gelişen Şehir Karaman

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Karaman'ın ticareti hakkında olumlu sözler konuştu.

06 Mart 2017 - 10:17 - Güncelleme: 06 Mart 2017 - 11:03
Reklam

Dün gece saatlerinde Karaman’a gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Karaman Valiliği’ne yapmış olduğu ziyaretin ardından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nda Kalkınan Güçlü Türkiye’de Gelişen Şehir Karaman isimli toplantıya katıldı.

Toplantıda ülke genelinden ve Karaman’dan bahseden Elvan Karaman’ın ticarette çığır açacağı günlerin geleceğini bildirdi.

Bakan Elvan konuşmasında şöyle dedi:

“İçeride ve dışarıda Türkiye’nin gelişmesinden, büyümesinden, kalkınmasından rahatsız olanların Türkiye aleyhine sistematik ve yoğun bir propaganda içerisine girdi.

2002 yılından itibaren Türkiye'nin büyük bir kalkınma hamlesi başlattığını vurgulayan Bakan Elvan, "Öyle bir hamleydi ki bu kalkınma hamlesine sadece siyasi partilerimizden hükümetimiz olarak parti değil, sivil toplum kuruluşlarımız ve iş dünyamız dahi bunlara öncülük ettiler.

Milletimizin büyük desteği ile bu kalkınma hamlesi başladı. Allah’a çok şükür hemen hemen her alanda son 14-15 yılda 3-4 katlık bir büyüme performansı gösterdik. Milli gelirimizi 3,5-4 kat artırdık. Bunun dışında ihracatımıza baktığımızda 35-36 milyar dolarlardan 140-150 milyar dolarlara yükselttik.

Türkiye özellikle refah düzeyinin arttırılması bakımında çok önemli adımlar attı. Gerçekten Türkiye ekonomisinin bu şahlanmasının devam edeceği beklentisi birilerini kaygılandırdı. Özellikle içeride ve ağırlıklı olarak dışarıda olmak üzere Türkiye’nin gelişmesinden, büyümesinden, kalkınmasından rahatsız olanların Türkiye aleyhine sistematik ve yoğun bir propaganda içerisine girdiğini gördük.” Dedi.

Bakan Elvan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün Karaman’ın 1 Milyar Dolar ihracat yapma potansiyeli var. Yeter ki biz kendimize güvenelim. Eğer ki biz kendimize güvenirsek bugün bulunduğumuz noktadan çok daha ilerilerde, Dünya’nın dört bir yanına mal satımı yapabiliriz.

Ama burada şu var, bunun olabilmesi için el birliğiyle yeni pazarlara ulaşıp yeni ihracat yolları bulmalıyız. Ben burada da girişimci gençlerimize çok güveniyorum. Bakıyorsun bugün 24-25 yaşındaki gençlerimiz ticari manada Dünyada söz sahibi konumlara gelmiş durumda.

Bizim gençlerimizin yapamayacağı hiçbir şey yok. Çünkü bir kere bizim gençlerimiz Dünyayı yakinen takip ediyor.

Ben vekilliğime başladığım dönemden itibaren Karamanımızın genel durumuna bir bakıyorum. Karaman çok ileri seviyelerde noktalara gelmiş durumda. Karamanın bu noktalara gelmesinde hepimizin katkısı var. Bu başarıda yalnız benim değil, o ya da bu kişinin değil, hepimizin katkısı var.“ dedi.

Konuşmasında Karaman ve civarının ticari yatırımlarından da bahseden Elvan:

“Verdiğimiz her sözü tutmuşuz. Bir Havaalanı kaldı onu da inşallah bu sene hep beraber kazmayı vuracağız. Şu anda ihalesi yapılan sertavul Tüneliyle beraber artık oradan geçişler daha kolay bir hake gelecek.

Özellikle Mut-Silifke arasında 5 Tünel 8 Viyadük ile Karaman limana daha yakın bir hale gelecek.

Aynı zamanda bir köprü haline de gelecek olan Karaman ticari açıdan adeta ihya olacak.

Biz şu anda tam olarak bütün yatırımların takipçisiyiz. İnşallah Karaman yakın zamanda modern bir kente ileri seviyede bir hızla yaklaşmış olacak ve bir metropol kent halini alacak.” Dedi.

Elvan daha sonra yatırımları yerinde görmek üzere toplantıdan ayrıldı.

Kaynak: Karaman Haberleri
Bu haber 1590 defa okunmuştur.