• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 12 °C
  • Konya 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • Antalya 18 °C
  • İçel 21 °C

Kâfirlerin İbadetlerini Yapmak

Mehmet KARAGÖZ

(Ve mâ yu’minu ekseruhum billâhi illâ ve hum müşrikûn/Onların çoğu Allahü teâlâya îmân ediyoruz derler. Fekat îmânsızdırlar. Başka şeylere ibâdet ederek müşrik olmuşlardır. Yûsüf Sûresi 106 ncı âyet)

Din düşmanları, müslimânları aldatmak için, kâfirlerin âdetlerini, bayramlarını, müslimân âdeti, müslimânların mubârek günü diyerek, bunların gâvurluk ve kâfirlik olduğunu örtmüşler yapılan noel kutlamalarını süsleyerek veya süslenerek kutlayan cahil müslimanların kafir olacağı gerçeğini saklamaya uğraşmışlardır.

Büyük Kostantinin hıristiyanlık dînine karışdırdığı Noel gecesini ve Cemşîdin ortaya çıkardığı Nevruz günü denilen mecûsî bayramını, millî bayram olarak tanıtmışlar, Müslimânların bu günlerde bayram yapmalarını istemişlerdir. Elhak, ne yazık ki başarmışlardır. Çünkü hala her sene bu yortu gününe kendilerini müsliman zannedenlerin alaka ve rağbetleri yoğun şekilde devam ediyor. Böyle bir yılbaşı gününde İstanbul’da her tarafın süslenmesi ve yılbaşına yapılan hazırlıklara dayanamayan Seyyid Ahmet Arvasi Bey o gece makalesini yazarken üzüntü ve kaygısından kalbi tahammül edemeyerek vefat etmiştir. Bu gün de dün İtalya yakınlarında batan ve yanan gemilerin içinde bulunan Türklerin oralara yılbaşı tatiline gitmekte olan bir tur mensubu olduklarını acı acı müşahede etmekteyiz.

Genç ve sâf müslimânlar kafirlere ait işleri yapmakta aldanmamalıdır. Güvendikleri hâlis müslimânlara, nemâz kılan akrabâlarına, dînini bilen baba dostlarına sorup öğrenmelidir. Bu iş ne iştir. Bu noel ne menem bir şeydir demelidir. Bugün bütün dünyâda, gerek îmânı ve küfrü tanımakda, gerekse ibâdetleri doğru yapmakda, câhillik özr değildir. Meşhûr olan din bilgilerini bilmediği için aldanan, Cehennemden kurtulamıyacakdır.

Allahü teâlâ, bugün, dînini dünyânın her tarafına duyurmus, îmânı, halâli, harâmı, farzları, güzel ahlâkı ögrenmek pek kolaylasmısdır. Bunları, lüzûmu kadar ögrenmek farzdır. Ögrenmeyip câhil kalan farzı terk etmiş olur. Öğrenmege lüzûm görmiyen, ehemmiyyet vermiyen kâfir olur.

Nevruz günü [ve Noel gecesini] kâfirler ve mecûsîler gibi kutlamak, kâfirlere teşebbüh (benzemek) olur. Günümüzde, Tarîkatcılar, şeyhler bile kutlama yapmakta bir beis görmüyorlar. Bu çirkin işleri yapınca mürîdlerine nümûne olur. Sened olur. Onlar da bu felâkete, bu akıntıya kapılırlar. Hakîkî müslimânlık, takvâ ile olur. Şirkden ve harâmlardan sakınmakla olur.

[(Dürr-ül-muhtâr) 5. cild, 481 inci sahîfede diyor ki, (Nevruz veyâ Mihrican [Martın ve Eylülün yirminci] günlerinde, bunların ismlerini söyliyerek hediye vermek harâmdır. Bu günleri bayram bilerek vermek, küfr olur. Bu günleri ta’zîm ederek kâfire birşey veren kâfir olur. Bu günlerde birşey satın almak da böyledir. Her zemân aldığını satın alırsa, kâfir olmaz). (Bezzâziyye) fetvâsında diyor ki, (Nevruz günü, mecûsîlerin bayramıdır. O gün, mecûsîlerin yapdıklarını yapmak küfrdür. O gün, bayram yapan müslimânın îmânı gider de haberi olmaz). Noel günü ve gecesinde ve kâfirlerin paskalya ve noel yortularında, onlar gibi bayram yapanın da kâfir olduğu bu fetvâdan anlaşılmakdadır.

(Birgivî Vasıyyetnâmesi) ve (Mızraklı İlmihal) de ta’zîm etmemiz emr olunan birşeyi tahkîr ve tahkîr etmemiz emr olunan birşeyi ta’zîm etmek küfrdür. Bunları yapanın îmânı gider, kâfir olur. Fekat, büyük bir günâh işliyen, bu işin fenâ olduğunu düşünür, yapdığına pişmân olur, üzülür, Allahü teâlâdan utanırsa, îmânı gitmez, kâfir olmaz. Fekat îmânsız olarak ölen kâfir ve bid’at sâhibi, âhıretde hiç afv olunmıyacak, muhakkak Cehennemde sonsuz yanacaktır. Kâfir, Cehennemden hiç çıkarılmıyacak, bid’at sâhibi ise, çıkarılacakdır.)

Nisâ sûresi, [59] âyetinde Allahü Teala, (Onlara, kâfirlere inanmayınız dediğim hâlde, onlar kâfirlerin sözleri ile hareket ediyorlar. Şeytân onları aldatıyor) buyurdu.

İslâmiyyetde kıymeti olan, ehemmiyyeti olan ve insanı Allahü teâlâya yaklaştıran şey, ancak, O’nun Resûlüne, Peygamberine “sallallahü aleyhi ve âlihi ve sellem” uymak, O yüce Peygamberin izinde bulunmakdır. Eshâb-ı kirâmın ve Ehl-i beyt-i ızâmın “radıyallahü anhüm” yolu budur. Kur’ân-ı Kerîm bu yolu göstermek için gönderilmiştir. Allahü teâlâ, hepimizi Sevgili Peygamberinin “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” ve Eshâb-ı kirâmın ve Ehl-i beyt-i ızâmın yolunda bulundursun! (Âmîn.)

Bu yazı toplam 1644 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim