Reklam
KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN
Reklam
Reklam

KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN

Karaman’da Ramazan ayı  Kadir Gecesi dolayısıyla Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed  (Sav)’ın Sakalı Şerif’i  bugün teravih namazından sonra Merkez Araboğlu Camiinde ziyarete açılacak.

Reklam
31 Mayıs 2019 - 06:15

SAKAL-I ŞERİF BUGÜN ARABOĞLU CAMİİNDE ZİYARETE AÇILIYOR

Bin aydan hayırlı kabul edilen Kadir Gecesi’nde Kur’an Kerim, Yüce Allah’u Teala  tarafından Cebrail aracılığıyla Sevgili Peygamberimiz (S.a.v) Hz. Muhammed’e vahyedilmeye başlanmıştır.

SAKAL-I ŞERİF 

Karaman’da Ramazan ayı  Kadir Gecesi dolayısıyla Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sav)’ın Sakalı Şerif’i  bugün teravih namazından sonra Merkez Araboğlu Camiinde ziyarete açılacak.
Yine Karaman İl Müftülüğünce belirlenecek bazı büyük camilerde de Sakal-ı Şerif’in ziyaret açılması bekleniyor.

MÜBAREK GECE

Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında İslam nebisinin mü'minlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklinde olmuştur.

Kadir Gecesi’nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi’nde bahsedilir. 
Bu surede Kur'an'ın indirildiği Kadir Gecesi’nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. 

Kadir, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir. Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir.

Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur'an'ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.Kur’an’da Kadir Gecesinden Kadir Suresi’nde bahsedilmiştir:

1. Şüphesiz ki biz Kur'ân'ı kadir gecesinde indirdik.
2. Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?
3. Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.
4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler.
5. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.
 

Bu haber 1360 defa okunmuştur.