Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İtalya Başbakanı İstifa Etti
Reklam

İtalya Başbakanı İstifa Etti

İtalya Başbakanı Matteo Renzi görevinden istifa etti.

08 Aralık 2016 - 15:05
Reklam

İtalya’da istifa edeceğini duyuran, ardından bir süre istifa kararını erteleyen İtalya Başbakanı Matteo Renzi, dün Senato'dan geçen bütçe kanunu sonrasında istifasını Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya sundu. Pazar günü oylanan anayasa reformu referandumunun kabul edilmemesinin ardından istifasını açıklayan Renzi, daha sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın isteği ile istifasını bütçe kanunun parlamentodan geçmesinden sonraya ertelemişti. Dün Senato'dan geçen bütçe kanunu sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinnale'ye çıkarak istifasını Mattarella'ya sundu.
Yaklaşık 40 dakika süren görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı basın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Başbakan Matteo Renzi Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifasını sunmuştur. Cumhurbaşkanı yeni bir hükümet kurulana kadar mevcut hükümeti görev başında kalmaya davet etmiştir" denildi. Açıklamada yeni hükümet istişarelerinin yarın akşam üzeri saatlerinde başlayacağı bildirildi.
İtalyan basınına yansıyan haberlere göre Cumhurbaşkanı Mattarella bugün Senato Başkanı Pietro Grasso, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ve eski Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile görüşmelerde bulunacak. İstişarelerin cumartesi gününe kadar sürmesi ve cumartesi Cumhurbaşkanı'nın muhalefet parti gruplarını kabul etmesi bekleniyor.

Bu haber 3474 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YARALI EŞİNİ BIRAKIP EVE GİTTİ
YARALI EŞİNİ BIRAKIP EVE GİTTİ
İL ÖZEL İDARESİ ÇALIŞMALARI
İL ÖZEL İDARESİ ÇALIŞMALARI