• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • Karaman 6 °C
 • Konya 6 °C
 • Ankara 2 °C
 • Antalya 15 °C
 • İçel 16 °C

İşyerinde Kuşaklar Savaşı

Ahmet Alper SAYIN

Tüm işletmelerde var olan, görmemezlikten gelinen, mevzusu gündeme gelince “Ekmeğine şükreden çalışır” mantığında olanlar, artık gerçeği görme vakti geldi hatta geçiyor.  Kuşaklar Savaşı….

İşletmelerin tüm pozisyonlarında yaş grup farklılıkları mevcut ve bu durum bize iç kanamanın sinyalini veriyor. Belirtileri iyi okuyanlar tedbirlerini almaya başladılar bile.

Kuşaklar, Kuşak Çatışması, Kuşakların Uyumu vb. hakkında yapılan bir çok araştırma, makale mevcut. Biz yine de kısa tanımlamalar yaparak, önemi hakkında açıklamalarda bulunarak, sektörün yadsınamaz gerçeğini tanıyalım.

En yaşlıları 63, en gençleri 9 yaşında. Her birinin karakteri, beklentileri, yaşama amacı, içinde bulundukları koşullar, iş yapış şekilleri farklı. Günümüz iş dünyasında çalışanların doğum tarihlerine bakılarak yapılan kuşak tanımlamaları şu şekildedir :

Baby Boomers (1946-1964):  İş yaşamı düşünceleri : Çalışmak için yaşamak!

Bunlara "Sandviç Kuşağı" da deniyor, çünkü aynı evde önce çocuklarına, sonra yaşlanan ana-babalarına baktılar. Dünyanın insan hakları hareketlerini, radyonun altın çağını, Türkiye’nin ise ihtilali ve çok partili döneme geçiş sancılarını yaşadığı yıllar.

Sadakat duyguları yüksekti, kanaatkarlardı; aynı yerde uzun süre çalıştılar. Teknoloji kimine yakın kimine uzak oldu, çok benimse(ye)mediler.

Ekonominin yöneticileri, tüketicileri ve genel eğilimleri belirleyen bireylerdir.

X Kuşağı (1965-1979) İş yaşamı düşünceleri : Yaşamak için çalışmak!

Dünyanın petrol krizini, Türkiye’nin ise sağ-sol çatışmalarını yaşadığı yıllar. Dünyaya gözlerini, merdaneli çamaşır makinesi, transistorlu radyo, bantlı teyp ve pikapla açtılar.

Sadakat duyguları duruma göre değişir, daha iyi kariyer imkanları ararlar, çoğu (teknolojik devrime denk geldiklerinden) teknolojiyi kerhen, zorunluluktan kullanmaya başladılar. Toplumsal sorunlara duyarlılar, iş motivasyonları yüksek, otoriteye saygılı ve kanaatkarlar.

Sosyal ve kaliteye önem veren, küresel bir bakış açısına sahip, farklılık yaratan, esnek bir çalışma ortamını tercih eden, takım ve ekip çalışmasına inanan, seçici ve ayrıntıları dikkate alan, iletişime önem veren, olanaklardan faydalanmasını bilen, kendine güvenen bir yapıya sahiptir.

Y Kuşağı (1980-1999) İş yaşamı düşünceleri: İş ve yaşam dengesi!

Bu kuşağın diğer kuşaklardan en önemli farkı sadece dijital medyayla çevrili bir ortamda büyümüş olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kuşağın toplumsal değişim için bir güç oluşturduğu belirtilmiştir.

Eş zamanlı olarak birkaç işi birden yapabilirler. Kariyer yaşamları boyunca 10 kereden fazla iş değiştirecekleri öngörülüyor. Sadakat duyguları az. Kitlesel olanı değil, kişiye özel olanı seviyorlar.

Türkiye’de yaşayanların yüzde 25’i bu kuşaktan. İyi yönetildiğinde ve ilham (gaz!) verildiğinde, Y Kuşağı çalışanlar çok zengin bir yetenek kaynağı olurlar. "Sahiciliğe" çok önem veren Y’lere hayali ürünlerle, hayali projelerle, hayali kahramanlarla ulaşmak zor.

Çalışmaktan hoşlanmıyor, eğlenceyi, kazanmayı çok seviyorlar. Otoriteye saldırgan davranıyorlar, tatminsizler, istekleri çok. Beklentileri yüksek ama bedelini ödemek istemiyorlar. Hızlı tüketiyorlar.

Y’nin dikkatini çekmek istiyorsanız, mesajınızı, markanızı, iletişiminizi sadeleştirmeniz gerekir. Girişimcilik en önemli özelliklerindendir, özgüvenleri biraz abartılıdır. İş hayatına atılırken CEO yahut patron olmayı hesaplarlar. Bu arada, daha okurken işini kuranlara da rastlamak mümkün. Bunun yanında, iş arkadaşları başarılı olduğunda buna sevindikleri ortaya çıkan y kuşağı genel olarak insancıl, çalışkan, başarı odaklı, iletişimin öneminin farkında olan, özgün ve özgür özellikleriyle öne çıkacak gibi görünüyor.

Z Kuşağı (2000-2021) İş yaşamı düşünceleri: Daha durun bakalım!

Onlar, ev ödevi yapamadıklarında "elektrikler kesildi, ondan yapamadım" değil; "internet bağlantım kopuktu" diyen kuşak.

Sıklıkla sabırsız çabucak kariyer elde etmeye ve geri bildirime isteklidir. Bu yüzden iletişim onlar için pozitif ve sürekli olmalıdır.

İnternet ile haberleşmeyi sözlü iletişime daha çok tercih ediyorlar.  Onlar için haberleşme Facebook gibi sosyal ağlar demek.  Arkadaşlarıyla buluşmayı ve onlarla ilişki geliştirmeye inanmıyorlar.  Evlerinden dışarıya çıkmaya yatkın değiller.  Mahremiyete büyük önem verirler.

Uzaktan da ilişki kurabildikleri için, fiziksel olarak tek başlarına, yalnız yaşıyorlar ve yaşayacaklar. Aynı anda birden fazla konuyla ilgilenebilme becerileri gelişiyor. İnsanlık tarihinin, el, göz, kulak vb gibi motor beceri senkronizasyonu en yüksek nesli. Ancak bu avantajlar, dikkat ve konsantrasyon zorluklarıyla dezavantaja da dönüşebiliyor.

Geleneksel eğitim yöntemleri, bu yeni kuşağa uygun görünmüyor. Yaratıcılığa izin veren aktivitelerden hoşlanıyorlar. Edilgenliği kabul etmiyorlar. Uzun dönemli hafızaları, ezberden çok oyun, hikayeleştirme ve hayallerle etkin hale gelebiliyor. Sonuç odaklılar. Sorgusuz yaşayacaklar çünkü, iş yaşamına atıldıklarında karar vermelerini gerektiren her şey sistemler tarafından yapılıyor, yapay zeka tarafında karar veriliyor olacak. Çok diplomalı, uzman ve buluşçu olacaklar. Yaşamlarında otorite kavramının önemi kalmayacak. Tatminsiz, kararsız ve doğuştan tüketiciler.

Bu Kuşaklarla Barış Yapmanın Sırları;

 Bu sinerjiyi yaratmayı başaran şirketlerin özellikleri incelendiğinde ise özet olarak şu öneriler karşımıza çıkıyor :

 • Farklı yaş gruplarının kariyer hedefleri ve öncelikleri de farklıdır. Onlara özel işe alma, geliştirme ve uyum yöntemleri geliştirin.
 • Çalışanlarınızı yaş ve istihdam edilebilirlik gibi konularda bilgilendirin. Uzun vadede iş hayatında rekabetçi ve üretken olabilmeleri için ne gibi niteliklere ihtiyaç duyacaklarını onlara anlatın.
 • Sürekli eğitim ve gelişim olanakları sağlayın. Bu yolla her yaştan çalışanlarınızın niteliklerini ve istihdam edilebilirliğini artırın.
 • Çalışanlarınızı profesyonel ilgi alanlarındaki konuları, gelişmeleri takip etmeleri için teşvik edin.
 • Çalışanlarınızın farklı departman ve işlerde deneyim kazanma çabalarına yardımcı olun.
 • Farklı kuşakların ihtiyaçlarını, değerlerini ve onları motive eden değişik unsurları göz önünde bulundurun. Ücret ve yan haklar konusunda bu doğrultuda esnek paketler oluşturun. 
Bu yazı toplam 7334 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim