• BIST 80.148
  • Altın 125,554
  • Dolar 3,0764
  • Euro 3,3485
  • Karaman 18 °C
  • Konya 15 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 28 °C
  • İçel 26 °C

İşte Kapı Hepinize Güle Güle

Abdullah BİR

Tarih 3 Mayıs 1944… Ankara’da nümayişler sürmektedir. Polisler, bir ara Osman Yüksel ve arkadaşlarını yakalayıp zamanın hem valisi hem de belediye başkanı olarak intihar edinceye kadar 17 yıl görev yapmış olan Nevzat Tandoğan’ın huzuruna çıkarırlar. Yapılan konuşmalar esnasında, Nevzat Tandoğan,  Osman Yüksel ve arkadaşlarını küçümseyerek, ‘Ulan öküz Anadolulu!.. Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız.  Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp ürün yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askerlik yapmaktır’ der

Efendim, olayda geçen vali Tandoğan’ın söylediği söze tekrar dönmek üzere, geçelim esas meselemize

Daha önce yine ekranlardan tanınan bir kadın çıkıp ‘’benim oyumla köylünün oyu bir olmasın’’ türünden lakırdılar etmişti.

Bizler o zaman bir söyleyene baktık, bir söze baktık

Söyleyene herhangi bir cevap verme gereği duymadık, kendi haline bıraktık. Zaten kimse de aldırmadı, sonrasında pekte ekranlarda da gözükmedi zaten

Ama şimdi yıllardır düzgün bir kişi diye bildiğimiz ‘’sanatında önemli ilkesi; şarkılarını elden geldiğince halkla paylaşırken müziğinde belli bir kültür düzeyinin berraklığını taşımak ve içten olmak’’ diye kendisini tanımlayan bir şarkıcı dan ‘’Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan biriyle 3 üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi geliyor size sorarım. Hiç hakça değil. Bana adaletli gelmiyor bu durum. Herkes seçebilmeli tabii. O parmak basan muhtarını seçsin, biraz daha iyi eğitim alanı belediye başkanını seçsin’’ gibi laflar duyunca eyvah dedik peruk düştü kel göründü.

Meğer bu da Aysunlaşmış, onun seviyesine inmiş de haberimiz olmamış.

Neden gocunuyorsunuz beyler hayırdır. Hani beğenmediğiniz okuma yazma bilmiyor, köylü diye aşağıladıklarınız bu milletin efendisiydi, yoksa oda mı yalan?

Ama o günler geride kaldı çok şükür. Eskiden o çok özlediğiniz günlerdeki gibi numaralarınızı bu millet yemiyor artık. Yukarıda Osman Ağabeye hakaretler yağdıran o kişinin işgal ettiği yerlerde Anadolu çocukları hakkıyla oturuyor. İşte bu çok zorunuza gidiyor değil mi?

Hemen çamura yatıp hakaretler yağdırmaya, ülkeyi terk edeceğim numaraları çekmeye kalkıyorsunuz. Bir kaçınız da terk etmiş son gelen haberlere göre,

Çok ta isabetli olmuş, pek memnun olduk.

Ne diyordu usta yazar: Galiba foyanız meydana çıkacak, yakanız ele geçecek, peruğunuz düşüp keliniz görünecek ziyankâr evlatlar nereye…

Bunlar ne cins insanlar böyle. Sizden sanatçı olsa ne olur, profesör olsa ne olur, doçent olsa ne olur? Önce millete saygı duyacaksınız, saygı! bu milletin hiçbirini küçümseyemezsiniz.

Öyle bir düşünceniz varsa da işte kapı orda hepinize güle güle…

Bu yazı toplam 1455 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim