• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Karaman 23 °C
 • Konya 20 °C
 • Ankara 20 °C
 • Antalya 25 °C
 • İçel 28 °C

İstanbul'a Kardeş Şehir Karaman

Abbas ŞAHİN

3 Ramazan sabah namazı sonrası bir dostumla Karaman sokaklarını adımladık. En son ADNAN ÖZDAĞ PARKI’nın içindeki SAĞLIKLI YAŞAM PARKI’nda fitnes aletleriyle bir müddet spor da yaptıktan sonra 858. Sokak’tan doğuya doğru yürümeye başlamıştık ki; tam PAŞA CAMİİ’nin önünden geçerken girişinde tarihi bir çeşmesi de olan soldaki ilk sokağa, işte burası ŞEYHLER SOKAĞI deyiverdi Hüseyin Ağabey. Hani, nerden bildin, göster tabelayı dedim. Birlikte baktık ki tabelada “356. Sokak” diye yazılı. 858. Sokağın orijinal adı neydi kim bilir?

İşte bendeniz de bu yazıyı bu olaydan mülhem kaleme alıyorum. Evet, dostum, bu ŞEYHLER SOKAĞI deyiverince Üsküdar’da Kanaat Lokantası’nın doğusundan Sultantepe’ye tırmanılan, hayli nefes kesen ŞEYH YOKUŞU’nu hatırlayıverdim. İşte dedim, işte İSTANBUL'a kardeş şehir; KARAMAN.

Şehir ve insan, ikisi de birbirine ne kadar da çok benziyor. İkisi de canlı, imkân tanındığında hayat dolu, bence yaşam değil, çünkü sevgilinizi yaşamım diye sevemezmişsiniz. Ama HAYATIM! Dediğinizde dört köşe olurlar. Onun için belki SAĞLIKLI HAYAT PARKI da demeli. Bakımsızlık şehri de insanı da öldürebiliyor. Evladın ebeveyni üzerinde üç hakkını Hazreti Peygamber Efendimiz (SAV) “Birincisi doğduğunda ona güzel bir isim vermesi, ikincisi dinini diyanetini öğretmesi ve üçüncüsü de vakti gelince onu evlendirmesi” şeklinde sıralıyor. Demek ki, ilk görev isim ve çok çok önemli, çünkü isim müsemmaya çekiyor. Çirkin ya da anlamsız isimleri Efendimiz (SAV) değiştiriyor. Taş, Kaya gibi isimler yerine Abdullah, Abdurrahman koyuyor. Ya isimsizlik?, ya da numara ile adlandırma?; 1. çocuk, 2. çocuk, 3. çocuk… İla ahir, bence de 3’ten az olmamalı ama her birine de güzel bir isim koymalı. Çocuklar doğarken ölmesin, kaçan geleneğimizde doğarken ölmüşlere bile isim konulur, değil mi? İnanın şimdi yazarken hatırladım, annemin yeni gelinken yaşadığı, yani yaşanmış bir fıkra, dilerseniz nakledeyim.

Babamlar Karaman’ın 17 km kuzeyinde, Karadağ’ın eteğindeki o nadide köy Kılbasan’da iki göz bir odada 9 kardeş yaşarlarken annem Karaman’dan gelin gider. Malum köy yeri, aynı hayatta bir göz küçük evde ailenin ikinci fakat en büyük erkek çocuğu babamlar yaşamaktadır. Babamın büyüğü halam da babamdan evvel yuvadan uçmuştur. Yani Ali Dedemle Havva Ninem iki göz odada 7 çocukla yaşamaktadırlar. İşte annemden işittiğim hayatta yaşanmış bir fıkra: “Bir harman mevsimi ailenin her ferdi kendine mahsus işleri tamamladıktan sonra gelir, aşenede karnını doyurduktan sonra börek gibi yerlere dizilir. Gecenin sessizliğinin çöktüğü bir vakitte babaannem uyanır ve merakla saymaya başlar, yerde kimi yüzün koyu, kimi yan, kimi düz yatan çocukları; 1 kafa, 2 kafa, 3 kafa, 4 kafa, 5 kafa, 6 kafa. Yedinci kafayı bulamayınca babaannem, iki kez daha tekrarlar saymayı aynı usul, tabii bu saymaları annem o gecenin dinginliğinde aynı hayattaki küçük evden işitmektedir, üçüncü kez de saydıktan sonra babaannem telaşla seslenir Ali Dedeme: “Hacı, hacı kalk! Kafanın biri yok.”

Karaman’ın kaçıncı parkıdır bilmem ama ADNAN ÖZDAĞ PARKI içinde meşelerin de bulunduğu bakımlı ağaçlarıyla, çimleriyle, içinde barındırdığı ÇOCUK EVİ KOORDİNASYON MERKEZİ ile, çocuk oyun alanı ve SAĞLIKLI HAYAT PARKI ile gerçekten nadide bir park, yapandan, bakandan, koruyandan Allah (CC) razı olsun. Bu arada işte isim önemli dedik ya, adı da çok güzel, fakire 91 senesinde eşimle gittiğimiz hacda Harem-i Şerif’te, Altınoluk’un karşısında müezzinliğin altında karşılaştığımız rahmetli ADNAN ÖZDAĞ Ağabeyi hatırlattı, hem de görür gibi…(Ruhuna el-Fatiha)

Bu yazı toplam 13990 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim