İSTANBUL’UN FETHİ

İSTANBUL'UN FETHİ

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, İstanbul'un fethinin 565. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

29 Mayıs 2018 - 14:26

BAŞKAN ÇALIŞKAN’IN İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, İstanbul'un fethinin 565. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Mesajında, İstanbul'un fethiyle birlikte dünyada birçok dengenin değiştiğini ve çağ açılıp kapatıldığını vurgulayan Başkan Çalışkan: “Bugün, tarihimizin en görkemli zaferlerinden birini daha büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz. Dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen İstanbul'un fethi, bizim ve tüm insanlık için ibretlerle dolu bir zaferdir. Kuruluşundan itibaren farklı devletlere ve kültürlere başkentlik yapmış olan İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'ın adaletli yönetimi altında huzurun merkezi olmuştur.

Bin yıllık Bizans İmparatorluğu'na son veren, bir çağı kapatıp bir çağı açan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed’i her yönüyle çok iyi anlamamız gerekir. Onun göstermiş olduğu azim, kararlılık, cesaret ve metanet duyguları gençlerimize yol göstermelidir. Komutanlığın yanında, devlet adamlığı, ilim ve bilime karşı duyduğu ilgi ve çağın ötesinde sahip olduğu vizyon kişiliği gençlerimize örnek olmalıdır. Bizde bu doğrultuda gençlerimize güveniyor, onların başarılı bireyler olması ve ülkemizi daha ileriye taşıması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Bundan 565 yıl önce, daha 21 yaşında genç bir sultan iken Peygamber Efendimizin müjdesine ve övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'i ve onun kahraman ordusunu rahmetle yâd ediyor, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

DR. RECEP ŞEKER’İN, İSTANBUL’UN FETİH YILDÖNÜMÜ MESAJI

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, İstanbul’un Fethinin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Şeker mesajında şu ifadelere yer verdi: 

“Tarih ve kültür şehri İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmed Han tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilişinin 565. yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz.  

İstanbul’un fethi; siyasal, sosyal ve kültürel neticeleriyle dünya tarihinin akışını değiştiren Aziz Milletimizin muhteşem zaferlerinden biridir. 

Bir çağı kapatıp yeni bir çağ açarak insanlık tarihine damgasını vuran dünya tarihini derinden etkileyen bu büyük fetih hem tarihimiz hem de dünya tarihi açısından bir dönüm noktasıdır.

İstanbul’un fethi Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in; “İstanbul mutlaka fethedilecektir, onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur” övgüsüne mazhar olmuş çok kutlu bir zaferdir.

Fatih Sultan Mehmet Han ve kahraman askerlerinin bizlere emaneti olan tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikleriyle eşsiz bir hazine olan dünyanın nadide şehirlerinden İstanbul’umuz, aynı zamanda ülkemizin iş, finans, ticaret, sanat ve kültür merkezi olarak günümüzde de gelişmesini sürdürmektedir. 

İstanbul’un fethinin yıldönümünü en içten dileklerimle kutlar Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmetle ve minnetle yâd eder, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.” dedi.

KMÜ REKTÖRÜ AKGÜL’DEN 29 MAYIS MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 29 Mayıs İstanbul'un Fethi’nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye'nin olduğu kadar dünyanın da en güzide şehirlerinden birisi olan İstanbul; bilim, kültür, sanat, ticaret ve inanç merkezi olarak çağlar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış, doğu ve batı medeniyetleri arasında köprü görevi görmüştür. 

Bugün tarihimizin en ihtişamlı zaferlerinden birisi olan İstanbul'un fethinin yıldönümünü büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz. Şunu unutmamalıyız ki büyük komutan Fatih Sultan Mehmet Han, herşeyden önce İstanbul'un gönlünü fethetmiştir. Nitekim O'nun İstanbul'a karşı gösterdiği büyük nezaket ve tevazu, bu sevginin en büyük delilidir.

Üstün dehası ve cesareti ile genç yaşta İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han ve ordularının elde etmiş olduğu bu zafer; milletimizin azim ve iradesini, yönetim kabiliyetini, maddi ve manevi gücünü kanıtlamasının yanı sıra fetihten sonra tesis edilen adalet ve hoşgörü düzeni, fethin gerçek anlamını göstermesi bakımından tüm dünyaya örnek teşkil etmektedir. 

Kuşkusuz İstanbul’un fethedilmesi; sosyal, kültürel ve siyasi sonuçları bakımından dünya tarihinin seyrini değiştirmiş, bizim için olduğu kadar batı dünyası için de yeni bir çağın başlangıcı olmuştur

Bu düşüncelerle İstanbul'un fethini gerçekleştiren başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere bu zaferin mimarı olan şanlı ordumuzu ve onların arkasındaki fethe gönül veren tüm ecdadımızı şükran, rahmet ve minnetle yad ediyor; milletçe onların aziz hatıralarına daha fazla layık olabilmeyi temenni ediyorum.”İL GENEL MECLİSİ İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI

Tarihin dönüm noktalarından biri olan İstanbul’un Fethinin yıldönümünün heyecanını yaşıyoruz.

Hem Milli Tarihimiz hem de Dünya Tarihimiz için dönüm noktası olan Fetih ile bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmış ve Türk Milleti tarihe damgasını vurmuştur.

Alemlerin sultanı Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’in övgüsüne mazhar olarak bizlere dünya kenti İstanbul’u miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han‘ı, O’nun kumandasındaki kahraman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyor, İstanbul’un Fethi’nin 565. yıldönümünü kutluyorum.
Bu haber 1634 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
Ermenek Belediyesi
Ermenek Belediyesi