Reklam
İstanbul’un Fethi’nin Yıldönümü

İstanbul'un Fethi’nin Yıldönümü

KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 29 Mayıs İstanbul'un Fethi’nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

28 Mayıs 2019 - 14:40

“Çağlar boyu insanlığın gözde şehirlerinden birisi olan İstanbul, 29 Mayıs 1453 tarihinde el değiştirerek bağrını ona gönül veren Türk milletine açmış ve o tarihten bu yana 566 yıldır Türk İslam şehri kimliğini muhafaza etmiştir. 
Kuşkusuz bir şehri fethetmek, onun sizi fethetmesiyle başlar. Gönlünü bir şehre veremeyen komutanların ve orduların o şehri alması mümkün değildir. Yine bir şehre layıkıyla hizmet edemeyen ve onunla bütünleşemeyen milletlerin o şehri ellerinde tutma şansı yoktur.
Tarihin gördüğü en büyük komutanlardan Fatih Sultan Mehmet Han, kendisini sonuna kadar İstanbul'a adamış, fethin tüm koşullarını hassasiyetle yerine getirmiş, mutlak zaferin ardından ise şehri sevgiyle, nezaket ve tevazuyla kuşatmış; bilim, kültür ve sanatla donatmıştır.
İstanbul’un fethedilmesi, batılılar için olduğu kadar Türk ve İslam dünyası için de bir dönüm noktası olmuş; milletimizin dehasını ve tarihteki benzersiz yerini perçinlemiştir. 
Fethin yıldönümü nedeniyle elimizdeki değerlerin, şehirlerin ve insanların kıymetini daha çok bilmemiz ve şanlı tarihimize gereğince sahip çıkmamız temennisiyle; başta İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere bu fethe gönül veren tüm ecdadımızı ve kutlu ordumuzu şükran, rahmet ve minnetle yad ediyor; fethin yıldönümünün milletimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Bu haber 344 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Karaman Devlet Hastanesi..
Karaman Devlet Hastanesi..
KÖY ZİYARETLERİ
KÖY ZİYARETLERİ