Reklamı Geç
İSLAM DÜNYASI VE İNSANLIK NİYE SUSUYOR!
Reklam
Reklam
Reklam

İSLAM DÜNYASI VE İNSANLIK NİYE SUSUYOR!

Suriye İdlib'de yaşanan insanlık dramına karşı duyarlı vatandaşlar ve birçok yardım kuruluşları çağrıda bulunuyor. Bölgede, son bir ay içerisinde 1500 çocuk ve kadın öldürüldü.

Reklam
04 Ocak 2020 - 20:48 - Güncelleme: 04 Ocak 2020 - 20:50

ÖLENLER ÇOCUKLAR, SİVİL KADINLAR DEĞİL Mİ?

İSLAM DÜNYASI VE İNSANLIK NİYE SUSUYOR!

BİTMEYEN DRAM İDLİB; Yine Saldırı! Yine Göç…

Suriye’de muhaliflerin son kalesi olan İdlib, rejim güçleri ve destekçilerinin ağır ateşi altında. 

Türkiye’nin Rusya’yla vardığı mutabakat kapsamında sözde “Gerginliği Azaltma Bölgesi” olarak ilan edilen İdlib ve çevresinde rejim güçleri katliam yapıyor.

 Son iki ayda 200’den fazla sivil katledildi. Artan saldırılar sonrası katliamdan kaçan on binlerce halk, akın akın Türkiye sınırına göç ediyor.

SİVİL KATLİAMI

Türkiye ile Rusya arasında, 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib ve çevresinde, Baas rejimi ve Rusya'nın saldırılarında en az 1300’den fazla insan katledildi.

264 BİN SİVİL EVSİZ KALDI

Dış işleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetin, Moskova'da 23Aralık'ta yaptığı görüşmelerden sonra hava saldırıları durmuştu. Suriye Müdahale Koordinatörlüğünün verilerine göre,

İdlib'de Kasım ayından bu yana Türkiye sınır hattına yakın bölgelere göç eden sivillerin sayısı 264 bini buldu.

BİNLERCE AİLE YARDIM BEKLİYOR

İdlib'deki kampların dolması, yen çadır kurulacak alanın ve altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor. Saldırılardan kaçarak evsiz kalan binlerce aile yardım bekliyor.

SON İKİ AYDA EN AZ 200 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj'dan alınan bilgiye göre, yoğun saldırılar nedeniyle kasım başından bu yana yaklaşık 205 bin sivil evlerini terk etti.

Saldırıların yoğun olduğu yerlerden, nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

DUYARLI VATANDAŞLAR ÇAĞRI YAPIYOR

Yaşanan bu insanlık dramına karşı vatandaşlar da sosyal medya hesaplarından açıklamalar paylaşıyor.

Duyarlı vatandaşlardan Ali Yılmaz paylaşımı ile yaşanan insanlık dramına karşı yardım kuruluşlarının kampanyasına dikkat çekerek çağrıda bulunuyor. Yılmaz paylaşımında;

“TV Net’te dört yardım kuruluşunun (Kızılay, İHH, Sadaka Taşı, Deniz Feneri) başkanları İdlip ve civarında yaşanan korkunç durumla ilgili çok çarpıcı bilgiler veriyorlar, İdlip'e büyük yardım çağrısı yapıyorlar, bazılarını paylaşacağım, belki vicdanımızı behemal harekete geçirir:

Bir camiye sığınmış, soğuktan titreyen 3 aylık çocuğunu emziremeyen kadın ağlıyor, neden diye sorduğumuzda gelen cevap: “Bombardımanlar sonucu sütüm kesildi!”

Aniden bombardıman başlayınca insanlar kaçmış, bir binaya sığınmış 11 kadınla karşılaştık, kadınları çocuklarını enkaz altında bıraktık cenazesini bile kılamadan geldik diye ağlıyor, erkekler çaresizlikten ağlıyor, şu ayetteki zavallı erkeklerin binlercesi orada: “Size ne oldu da Allah yolunda ve «Rabbimiz! Bizi, halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı yolla!» diyen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz!”

Son bir ay içerisinde 1500 çocuk ve kadın öldürüldü.

130 km’lik alanda çadır kurulacak yer kalmamış.

20.000 insana çadır ulaşamadığından dolayı zeytin ağaçları altında açık alanda dondurucu soğuklarda bekliyormuş.

Türkiye’de kendini ve insanlığını bilmez ırkçı mesajlardan ötürü yardımlar azalmış durumda. Türkiye’den gelen yardımlarda ciddi azalma var: Aş evlerini, Fırınları neredeyse çalıştıramıyoruz!

Daha bugün tepeyi geçemediği için bombardımana maruz kalan 20 kişi yaşamını yitirdi! Göç edenlerin çoğu kısa zamanda geri dönemeyecek. İdlip’te yapılan Tıp fakültesi’nde doktor kalmadı; katledildi!

Bir hastaneyi bile yedi kez vuranlar; evleri hayli hayli vururlar! Ölenler çocuklar, sivil kadınlar değil mi? İslam dünyası ve insanlık niye susuyor!

Çok ama çok acil binlerce kadın çocuğun soğuk ve yağışlı havadan korunabilmeleri için acil yaşam çadırına ihtiyaçları var. Lütfen yardım kuruluşlarına imkanımız nisbetinde katkıda bulunalım:

HİLAL yaz 2868’e gönder 10 TL ile sen de iyiliğin Yanında Ol! (Kızılay)

CADIR yazıp 4072'ye SMS göndererek 23 TL bağışlayabilirsiniz. SURIYE yazıp 3072'ye SMS göndererek 5 TL bağışta da bulunabilirsiniz. (İHH)

ÇADIR yazıp 2989’a göndererek 5 TL, 6780’e göndererek 10 TL destekte bulunabilirsiniz. (Sadaka Taşı)

Bağış" yazıp 5560'a 1 SMS göndererek 10 TL bağışlayın, İdlib’li masumlara destek olun. (Deniz Feneri Derneği)

Lütfen bu çağrımı kendi sosyal medya hesaplarınızda, whatsapp gruplarında etrafınızla paylaşırsanız sevinirim. Allah kabul etsin.”dedi.Kaynak: larende haber
Bu haber 2141 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karaman Eğitim Sektöründe Büyük Değişim
Karaman Eğitim Sektöründe Büyük Değişim