• BIST 79.040
  • Altın 125,601
  • Dolar 3,0834
  • Euro 3,3528
  • Karaman 19 °C
  • Konya 18 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 25 °C
  • İçel 26 °C

II. Ankara Anlaşması mı Yapılacak?

Mehmet KARAGÖZ

Musul ve Kerkük meselesi, Türk Milleti’nin kalp yarasıdır. İngiliz hançeri ila yara alan bu derin kalp yarasını şifaya kavuşturacak babayiğit bir Tabibi Hazık-ı Müslimi bekleyip durdu.

Tam 90 yıllık müzmin bir yara tabi ki, kolay tedavi olmaz.

Ancak tedavi ye geçmeden teşhisi koymak şarttır.  İngiliz kâfiri ile ona yandaş güruh devletler Birinci Dünya Savaşı akabinde orta doğuyu paylaşınca, Kuzey Irak İngilizlerin gönlüne düştü. 1918 de yapılan Mondros Mütarekesi ile Yeni Türkiye’nin sınırları çizildiğinde Musul-Kerkük Türkiye’ye bırakıldı. Yani Misak-ı Millî sınırlarımızda zor bela bırakıldı.

Ancak İngiliz Gâvuru burada petrol yataklarını da keşfetmiş olması sebebiyle bu bölgeyi Mondros Mütarekesi’nin 7.  maddesine dayanarak 3 gün sonra bu bölgeyi işgal etti. TBMM hükümeti o günlerde geçirmekte olduğu travma nedeniyle buraya ilgi gösterme dirayetini kendinde bulamadı.

Ancak kısık bir sesle Lozan Anlaşması’na uyulması gerektiğini beyanla Musul ve Kerkük’ü terk etmesini deklare etti. İngilizler o zaman Milletler Cemiyeti’ne konuyu götürüyorum orada karar çıkarsa terk ederim yoksa yok dedi. Ancak öncesinde bazı Haliç görüşmeleri sırasında İngilizlerin Hakkâri’yi de isteme terbiyesizliği yoksa askeri müdahale yapacakları tehditlerini içeren bir ultimatom verdiler. Buna mukabil Türkiye’nin kararlı duruşu ve aynıyla karşılık görürsünüz blöfü karşısında sessiz kalan İngilizler konuyu Milletler Cemiyeti’ne intikal ettirdi.

Kısa geçmek gerekirse sorun burada da çözülemedi ve Lahey Adalet Divanı’na intikal ettirildi. Lahey’de de sorun çözülmedi. Ve 5 Haziran 1926 da ANKARA ANTLAŞMASI yapıldı.

Bu antlaşmaya göre:

-Musul Vilayeti Irak'a ait olacak. Türkiye ve Irak arasındaki ateşkes hattını belirleyen Brüksel Hattı sınır olarak kabul edilecektir.

-Irak,Musul'dan elde ettiği petrolün % 10'unu 25 yıllık bir süre için Türkiye'ye verecek. (Türkiye bu parayı 4 yıl boyunca almış, 4 yıl sonra kalan 21 yıllık hakkından ise 500 bin  Sterlin'e İngiltere lehine vazgeçmiştir.)

-Brüksel Hattı olarak belirlenen Türk-Irak sınırında Türkiye lehine küçük bir düzeltme yapılacaktı. (Ama yapılmadı)

Buraya kadar olanlar bu günlere kadar devam etti ve bu bölge İngiliz’in kontrolünde bu güne geldi.

Şimdiiiiii.  Zurnanın zırt dediği yere geldik.

Sevgili okuyucularım. İşte Tayyib Bey başkanlığındaki ekip, gizli açık bir çok görüşmelerden sonra Barzani ve diğer Irak yetkilileri ile yakınlaşmalar sağladı.  Peki ne oldu bu yakınlaşmanın altında ne var diyeceksiniz.

Eğer doğru ise şunlar olmuş olabilir.

Petrol akışı Başta Türkiye olmak üzere anlaşmalı olan diğer ülkelere Türkiye garantörlüğünde ve Türk bankaların (Halk Bankası) aracılığı ile yapılacak. Hatta sevkiyat başladı bile. Enerji bakanı açıkladı. Bu durumda İngiliz ve Yahudi bankaları ve aracı şirketler devre dışı kaldı.

Kuzey Irak yönetimi kalkınmış bir Türkiye’nin hâkimiyeti ve sınırları içinde olmayı, sahipsizlik, geri kalmışlık ve kaosun kol gezdiği can ve mal emniyetinin olmadığı bir Irak’a tercih etmiştir.

Türkiye Türkmenlere sahip çıkmak fikrini geniş tutarak Peşmergeler ve Kürtlere de Türk pasaportu dağıtmayı, Kuzey Irakta yaşayan bu insanları Türk devleti korumasına almayı hatta daha ileri zamanlarda belki sınırı da kaldırıp, Türkiye’ye dâhil olmayı tasarlamış oldukları taraflarca düşünülmüştür.

Yani kısa yoldan gönüllü olarak zaten bizim olan ve Abdulhamit Han’ın şahsi tapusu altında olan bu bölge dolambaçlı da olsa bize katılacaktı.

Tam aşamalar adım adım ilerlerken İngiliz Gavuru durumu anlayıp hemen zaten var olan uyduruk IŞİD ordusunu bu bölgede etkin hale getirip IŞİD hakimiyetini sağlamayı kısmen becerdi.

Güya müsliman ve Ehl-i Sünnet hırkası giydirdiği bu hain orducuk, ilk etapta kötü yüzünü göstermemiş olacak ve halk karşı tepki vermeyecek.

Şimdi ne olacak?

İşte bu soru çok zor bir sorudur.

Sanırım Türk bürokrat ve taknokratları günlerdir uyku uyumuyor olsa gerektir.

Türkiye bu tehlikeli satranç tablosundaki vezir ve şah taşlarını yerinden ya oynatmayacak ya da oynatırsa tam oynatacak.

Sanırım devletimizin derin sessizliğinin sebebi bu hamle veya hamlesizlik kararını vermek için olsa gerektir.

Ancak her halükarda artık dayanılmaz hal alan bu İngiliz hançerinin kalbimizden çıkartılması şarttır. II. Ankara Anlaşmasını Türk gücü ile Türk insiyatifi ile tekrar yazmalı ve bağıra bağıra imzalattırılmalıdır.

Hadi bakalım Uzun Adam, Deli Yürek, Sağlam İrade, Dünya Lideri gözler sende…

Bu yazı toplam 3133 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim