İç Anadolu Bölgesinde Buzlanma Ve Don Olayı
Reklam
Reklam
Reklam

İç Anadolu Bölgesinde Buzlanma Ve Don Olayı

KARAMAN -10°C, -3°C Meteorolojiden Buzlanma Ve Don Uyarısı

Reklam
08 Şubat 2020 - 19:41 - Güncelleme: 09 Şubat 2020 - 19:57

Meteoroloji'den edindiğimiz bilgiye göre ilimizde bu gece ve yarın (09 Şubat Pazar) buzlanma ve don hadisesinin oluşacağı tahmin edilmektedir.

Yollarda ki buzlanmalardan dolayı trafiğe çıkan araç sürücülerimizin daha dikkatli olmaları, yine aşırı soğuk ve don hadisesi sebebiyle vatandaşlarımızın su saatlerinin donmaması için gerekli önlemleri almalarını önemle hatırlatırız.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın doğusu,İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun Doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağmur ve karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması beklenen yağışların; Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Marmara ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI:

Doğu kesimlerde 4 ila 6 derece azalacağı batı kesimlerde 1 ila 3 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR:

Genellikle kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, İç Ege, İç Anadolu’nun güneyi, Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/sa), bu akşam Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI:

 Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yoğun kar (20 cm. üzeri) şeklinde olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel buzlanma, don olayı, tipi şeklinde kar yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

 Rüzgarın; İç Ege, İç Anadolu’nun güneyi, Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/sa), Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden; çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI:

Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerinde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İÇ ANADOLU BÖLGESİNDE BUZLANMA VE DON OLAYI

Çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin güneyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ANKARA -7°C, -1°C

Çok bulutlu ve hafif kar yağışlı

ESKİŞEHİR -8°C, -3°C

Çok bulutlu ve hafif kar yağışlı

KAYSERİ -16°C, -5°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

SİVAS -15°C, -8°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

KARAMAN -10°C, -3°C

Çok Bulutlu

Kaynak: larende haber
Bu haber 3661 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trafik Polis Memuru Durmuş İnce Vefat Etti
Trafik Polis Memuru Durmuş İnce Vefat Etti
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ