• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Karaman 6 °C
  • Konya 6 °C
  • Ankara 2 °C
  • Antalya 15 °C
  • İçel 16 °C

Her Başarıda Bir Geyikli Vardır

Fatih Bircan

Danışan’ kazanıyor. Son günlerde diriliş dizisi ilgiyle takip ediliyor. Moğol komutanı Noyan Obanın başına dert olmuş durumda. Ertuğrul güçte olsa ‘geyikli’ sayesinde Noyan’ın elinden kurtuldu.

Geyikli Baba’ tarihin altın sarısı sayfalarını süsleyen isimlerden birisi. Miladi 1275 – 1350 yılları arasında yaşamış, Osmanlı Devletinin kuruluş zamanında maneviyat ve cesaret örnekleri sergilemiş, insanlara yol göstermiş değerlerimizden birisi. 

Geyikli,  gizemli hali ve güzel konuşmaları ile dizinin Kahramanı Ertuğrul’a  epey yol gösterecek gibi. Evet her ne kadar baş rolde olsa ve obanın lideri olsa da bir ‘danışmana’ ihtiyaç var. Süleyman şah var iken bir danışmana ihtiyaç yoktu. Görüşleri oba ve evlatları açısından önemli ve değerliydi. Ancak Ertuğrul için bir danışmana ihtiyaç duyuldu.

Bu durumu başarılı çalışmaların bir çoğunda görmek mümkün. Bir zamanları çok sevilen dizisi Deli Yürek de ‘kuşçu’ aynı görevi görmekteydi. Başrol oyuncusu Kenan İmgirzalıoğlu başı dara düştüğü zaman veya gönlü buhranda iken soluğu kuşçunun yanında alırdı. Ve kuşçunun bir cümlesi ile rahatlardı.

Evet aynı durumu yılların ilgiyle izlenen dizisi Kurtlar Vadisi’nde de görmek mümkün. Polat Alemdar ne zaman başı dara düşse soluğu babasının yanında aldı. Ve babasının engin tecrübesinden istifade etti. Babası pek işlerinden haberdar olmasa da iyi niyet ile güzelliklerden bahsetti. Evet burada dizi hakkında genel bir kanaatte bulunmadan bir örnek vermek istedim. Kim bilir başarıyı yakalamış çalışmaların sırlarını çözmeye çalışmak başarılarımıza değer katacaktır.

Hayatımız da bu örnekleri çok sık görmek mümkün. Çevremiz ne kadar kalabalık olursa olsun sözünü dinlediğimiz’ bir insan vardır hayatımızda. En kritik anlarda onun yanına koşar fikrini alır ve yola koyuluruz. Ve bu danışma işini yaparken karşımızdaki kişinin düşünceleri önemlidir bizim için. Eğer iyi niyetler içinde olursa insanlar bir birlerine danışmanlık açısından çok faydalı olabilirler. 

Hayatımıza yön verirken danışmana ihtiyaç duymamız isabetli kararlar almamıza vesile olacaktır. Belki kararlarınızda değişiklik olmayacak ama sizi cesaretlendirmesi açısından önemli rol oynayacaktır. Başarıya ve olumlu gelişmelere dair bir çok kararlarımızdan cesaretsizliğimizden dolayı vazgeçmekteyiz. Bilgiye ve tecrübeye ne kadar değer ve önem verirsek bilgili ve hayat yolunda mesafe almış değerli insanlar her zaman hayatımızda yer alacaktır.

Bu yazı toplam 1840 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim