• BIST 79.933
  • Altın 124,975
  • Dolar 3,0788
  • Euro 3,3512
  • Karaman 17 °C
  • Konya 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 25 °C
  • İçel 24 °C

Hediyeniz Yürekten Olsun Kalbe Dokunsun

Bayram Altıntaş

Dostların ziyaretine eli boş gelmek, değirmene buğdaysız gitmektir.
Hz. Mevlana

Bir insanı mutlu etmek için veya gençlerin motivasyonunu arttırmak için.  Kısaca insanların hayatında sevgi ve iyilik tohumları ekmek için mutlaka hediyeye baş vururuz. Çünkü hediye çok önemlidir.

Peygamberimizin de buyurduğu gibi:  

“Hediyeleşin, birbirinize karşı sevginiz artsın. Hediyeleşin, zirâ hediye, kalpteki şüpheleri (Vesvese, kin ve düşmanlık) giderir.” buyurmaktadır.

Ancak verdiğimiz hediye karşı tarafta ki insanın kalbine ve yüreğine dokunması lazım ki istenilen ve arzu edilen hedefe ulaşılsın. Onun gönlünde fırtınalar koparsın.

Hediyeyi vermek için değil gönle girmek ve gönüllerde yer etmek için verilmeli.
Karşımızda ki insanın istifade edebileceği, onun hayatında farkındalık yapabilecek, belki de  ömür boyu unutamayacağı bir kırılma noktası oluşturacak bir hediye olmalı.

Öyle hediyeler vardır ki, verildiğinde karşınızda ki insana terapi gibi gelir.

Öyle hediyeler vardır ki, nice insanların hidayetine vesile olur.

Onun içindir ki, hediyeniz yürekten olsun ki, kalbe dokunsun.

Öylesine dokunsun ki, küçük dünyalarında büyük fırtınalar koparsın.

HEDİYE VERMEK DEMEK  SÜNNETİ YAŞAMAKTIR

Hediyeleşerek hayatın her alanında sünneti yaşama imkanı  bulmak demektir.  Çocuklara, yaşlılara, eşimize,  sevdiklerimize  ve daha bir çok insana hediyeler vererek onların hem gönüllerine girer hem de bir sünneti yaşamanın mutluluğunu yaşamış oluruz.

Çocuklarımızla aramızdaki sevgiyi ve muhabbeti arttırmak için onlara hediye vermek onların bilinç altında güzel izler bırakacaktır.

Çocuklarımıza önemli gün ve gecelerde hediye vermek o günlerin unutulmamasını sağlayacaktır.

Boşanmaların ve huzursuzlukların artığı bir dönemde eşimize hediye vermek yuvamızı kurtarmak ve huzurlu bir yaşam sürmemize vesile olacaktır.

Anne ve babaların her geçen gün kıymetinin anlaşılmadığı ve değer verilmediği bir dünyada onlara hediye vermek, onların gönüllerini hoş etmektir.

Çocukların;  hocaları ve camileri sevmesi için onlara hediyelerin verilmesi onların camiye ve hocaya karşı sevgileri ve muhabbetleri artacaktır. 

Komşuluk değerlerinin her gecen gün kaybolduğu ve küçük meseleler yüzünden kavgaların olduğu bir dönemde, komşularımıza vereceğimiz hediyeler onların gönüllerini yumuşatacak sevgi ve muhabbeti pekiştirecektir.  

Peygamberimizin hayatına baktığımız zaman, peygamberimiz eşlerine hediyeler vermiş. Eşleri de onun gönlünü hoş edecek davranışlarda bulunmuştur.

Çok güzel yemek yaptığı bilinen peygamberimizin eşi Safiye annemiz zaman zaman peygamberimizin çok sevdiği yemekleri yaparak onun gönlünü hoşnut etmiştir.

Yine peygamberimizin eşi Hz. Hatice annemiz zengin ve varlıklı oluğu için servetini onun önüne sererek onun gönlünü hoşnut etmişidir.

Bazen hediye verirken ve alırken büyük beklentiler içinde olmamalıyız. Bizim için hediyenin pahalı veya ucuz olduğu önemli değil, önemli olan karşımızda ki insan tarafından değer verildiğimiz ve önemsendiğimiz önemlidir.

Bazen küçük bir hediye ile insanların hayatında büyük değişikliklerin olduğuna şahit olmuşuzdur.

Bir kardeşimize verdiğimiz bir kitap onun hayatında fırtınalar koparmış ve yeni ufuklara yelken açmış olabilir.

Bazen de hediye verdiğimiz bir kitap karşımızda ki insana terapi gibi gelebilir.

Bazen de  bir insanın Müslüman olmasına sebep olabilir.

Hediyelerin insanların hayatında büyük değişikliklere sebep olduğu bilinmekte ve bununla ilgili bir çok hikâyeler okumaktayız.

Hz. Mevlana’nın dediği gibi:

“Altın ne için, can ne için, inci mercan nedir?

Bir sevgiye harcanmadıktan,

Bir sevgiliye feda edilmedikten sonra…”

Bu yazı toplam 1288 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim