• BIST 78.739
  • Altın 127,004
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • Karaman 5 °C
  • Konya 10 °C
  • Ankara 8 °C
  • Antalya 18 °C
  • İçel 18 °C

Haydi Bismillah

Osman BURÇAK

Bismillah her hayrın başıdır. AK Parti önce Genel kongresini yaparak Sn. Ahmet DAVUTOĞLU’ NA güvenini tazeledi. Daha sonra titizlikle hazırlanan Milletvekili  listelerini YSK ya teslim etti. Ardından hiç ara vermeden Kongre yaptığı Ankara Arena Kapalı spor salonunda büyük bir coşkuyla aday tanıtım toplantısını gerçekleştirdi.

Sayın Başbakan ve Genel Başkan Ahmet  DAVUTOĞLU o gün bir başkaydı sanki. Gerek muhalefete verdiği mesajlar, gerekse partililere verdiği mesajlar ve gerekse kullandığı dil ve üslup geçmişe göre daha umut verici ve daha yapıcıydı. Ayrıca Sayın Ahmet DAVUTOĞLU 7 Haziran seçimlerinden ders almış olmalı ki, aday listeleri titizlikle hazırlanmış. Mükemmel olmasa da seçmenin beklentilerini karşılayacak bir liste hazırlanmış.  Seçmene verilen mesajlarda da epeyi farklılık olacak gibi. 

Sayın Ahmet DAVUTOĞLU Başbakanlığı ve Ak Parti Genel başkanlığını Sayın R.Tayyip Erdoğandan devir aldığında, Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nun Türk siyaseti için bir şans olduğunu yazmıştım. Çünkü ilim adamı olması kimliği ile siyaset dilini yumşatacağını ve daha kucaklayıcı bir dil kullanacağını umut etmiştim. Ama 7 Haziran seçimlerinde bu beklentimiz tam olarak karşılanmadı. O da Türkiye siyasetinin ve siyasetçilerinin diline çabuk ayak uydurdu.  

1 Kasım seçimleri öncesi Ak Partide şu gözlemleniyor. Ak Parti önce Kongre vitrinini, sonra seçimlerdeki milletvekili listelerini, sonra da üslubunu yeniledi. Sayın DAVUTOĞLU 7 Haziran seçimlerinden sonra bir iç muhasebe yapacağımızı söylemiştik. Biz de tevazu vardır, bizde aşk, sevda vardır. Bize KİBİR, şatafat , bize tekebbür yakışmaz dedi. Sayın Başbakan can alıcı bir noktaya değindi. 7 Haziran seçim sonuçları üzerinde yapılan araştırmalarda her defasında KİBİR faktörü ortaya çıktı.

Şeyh Edabali, Osman gaziye “ Ey Oğul! Beysin, bundan sonra öfke bize, uysallık sana “ diye öğüt veriyor. Sayın Davutoğlu da Partililere, “Onlara nefret bize muhabbet yakışır. Onlara hiddet bize merhamet yakışır.” Diye seslendi.
1 Kasım seçimlerinin anahtar kavramı  Kucaklayıcı olmak. Sayın Davutoğlu, partililere bütün kutuplaştırıcı söylemlere, blok siyasetine karşı sizden ricam milletin her ferdini kucaklamanızdır sözü çok anlamlı. İnşallah bu söylem seçim boyunca eyleme dönüşür. Sayın DAVUTOĞLU’ndan milletin beklentisi de budur.

Ak Parti 1 Kasım seçimlerini 7 Haziran seçimlerinden daha sıkı tutuyor, daha iyi hazırlanıyor desek yerinde olur kanaatindeyim. Çünkü artık seçmeni tatmin etmek, oyunu alabilmek için ülke 2002 yılından önce şöyle kötü , böyle kötüydü demenin yeterli olmadığını anladı. Biz 13 yılda ulaşımda, sağlıkta, yerli silah sanayiinde, ekonomide, özgürlükler  alanında ve demokratikleşmede bu ülkeyi nereden nereye getirdik demek yetmiyor artık. 

Seçmen şunu diyor evet bu yapılanlar güzel şeyler ama ben benim hayatımı özellikle ekonomik alanda daha rahatlatacak yiğitler istiyorum diyor. Sayın Davutoğlu seçmenin bu mesajını almış olmalı ki seçim beyannamesinde 7 den 70 e herkesi ilgilendiren, herkesin yaşantısına etki edecek vaatlerin yer alacağını müjdeliyor.

Şurası bir gerçek ki, 13 yıllık Ak Parti iktidarında çok önemli hizmetler yapıldı. Ama şunu da itiraf etmek gerekir. Ülkemizde bu kadar güzel gelişmeler olurken, bir takım gelir gruplarının durumu halen içler acısı. Emekliler ve asgari ücretlilerin almış oldukları ücretler yetersiz. Ülke şartlarına göre geçim standartının altında. İktidar bu insanların sesine kulak vermeli. Ak Partinin hizmetlerinden memnun olduğu halde bu kesimden birçok insan muhalefetin kulağa hoş gelen bu vaatleri yüzünden muhalefete oy vermiş durumda. 

Sayın Davutoğlu Kibir bize yakışmaz diyor. Bunu bütün teşkilat mensupları iyi anlamalı ve hayatlarına düştür edinmeli. Bu ülkedeki hiç kimseyi etnik grubundan ya da siyasi tercihinden dolayı horlayamayız, küçük göremeyiz. Bu ülkenin iktidar mensupları olarak herkes den daha çok hoşgörülü ve kucaklayıcı olmak zorunda.

Sayın Davutoğlu 1 Kasım seçimlerini ülkesi  için olmazsa olmaz denecek kadar önemsiyor. Bu doğrultuda çalışmalar yapıyor. Eğer teşkilat mensupları da aynı derecede bu seçimi önemser ve ona göre çalışırsa zafere ulaşmamak için bir neden kalmaz. Çok değil 1 ay eşinden ve işinden fedekarlık göstererek mesaisinin çoğunu seçim çalışmalarına ayırırsa görevini yapmış olur. Görevini diyorum çünkü teşkilatlarda görev alıyorsan sorumluluğunu da yerine getireceksin. Bir büyüğümüz şöyle der; İktidar mensupları olarak bu güne kadar oturmuş olduğunuz koltuklardan güç aldınız. Artık oturduğunuz koltuklara güç vermelisiniz.

Ümit ediyoruk ki, halkımız 7 Hazirandan bu güne kadar ki süreçte ülkemizin içine düştüğü bu durumu iyi yorumlar, iyi analiz eder de sandık başında öyle karar verir.

Yüksek Seçim Kurulunun Haydi Bismillah demeyi yasakladığını duydum. Yasaklarla bir yere varılamayacağını hala anlayamadık. Ben de diyorum ki; “İNADINA HAYDİ BİSMİLLAH”

Görelim mevlam neyler , Neylerse güzel eyler.

Selam ve Dua ile…..

Bu yazı toplam 2057 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim