• BIST 78.333
  • Altın 127,248
  • Dolar 3,1234
  • Euro 3,4073
  • Karaman 12 °C
  • Konya 13 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 28 °C
  • İçel 29 °C

‘’ Hasta Adam Dünya ‘’

Mustafa Koçak

Günlük hayatta sık sık kullandığımız, büyüklerimizin bize sürekli öğütlediği klişe ama çok güzel bir atasözümüz var; ‘’Ayağını yorganına göre uzat ‘’.  Hepimizin bildiği ama bugünlerde çok az kişinin uyguladığı bir söz. Bildiğimiz halde neden uygulamadığımıza gelince, bankacılık sektörü ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte bireyler toplu tüketim çılgınlığına kapılmışlardır diyebiliriz. Öyle ki eskiden lüks olarak gördüğümüz şeyleri bugün ihtiyaç olarak görmeye başlayan doyumsuz bir toplum oluşmuştur. Daha vahim olan durum ise bireylerin lükse ihtiyaç duymalarının sebebi sosyal yaşamda diğer bireylere karşı üstünlük kurma çabaları olarak görülmektedir. Bu durum hem birey hem de toplum için mayınlı bir arazi oluşturmakta, çılgınca yapılan harcamaların finansmanını sağlamak için bizim olmayan, hiç kazanmadığımız sadece kazanacağımızı düşündüğümüz gelirlerimizden vazgeçmemizi gerektirmektedir. Bunun sadece bizim ülkemize özgü bir durum olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz neredeyse tüm dünya ülkeleri aynı sorunla karşı karşıya kalmışlardır.

Öncelikle dünyada durumun nasıl olduğuna McKinsey Enstitüsünün dünya çapında yaptığı araştırmayı baz alarak bakalım, sonuçlar şaşırtıcı ve sarsıcı. 2014 verilerine göre dünyanın toplam borcu 199 trilyon dolar ve her geçen gün artmaya devam etmekte, bu borçlar hanehalkı-firmalar-devletler ve finansal şirketlerin borçlarının toplamından oluşuyor. Peki bu kadar borç var ama karşılığı da var diyebilirsiniz haklı olarak. Tabi ki var olmaz mı dünyanın yıllık üretim düzeyi 65 trilyon dolar. Şimdi biraz basit düşünelim 100 tl borcumuz var ama 35 tl paramız var ne yapacağız ? Elimizdekini satarız dediğinizi duyar gibiyim peki dünya olarak neyi satacağız ve kime satacağız ? Madem satamıyoruz daha çok çalışmalıyız diyebilirsiniz peki ama kim için daha çok çalışacağız? Sanki en kolay yolu daha düşük ücretle, daha fazla çalışarak ve daha fazla tüketmekten geçiyor gibi yada sermaye sahiplerinin tam olarak istediği bu diyelim. Sizce de bu cümle de bir tezat yok mu? Çok çalış, az ücret al ve daha fazla tüket. İranlı sosyolog ve yazar Dr.Ali Şeriati’nin çok güzel bir sözü var: ‘’Şimdiki köleler taksitle yaşayıp borçlu ölüyorlar’’ bizden tam olarak istenen bu sanırım.

yut.png

Şimdi üstteki tabloya bakarak bir durum analizi yapalım 2000 yılında küresel borç 87 trilyon dolar iken 2007 yılında 142 trilyon dolar,2014 yılında ise 199 trilyon dolara doğru sürekli bir yükseliş göstermektedir.Bu sürekli artan borçlar bakalım kimlere ait; 2014 yılı itibariyle 40 trilyon dolar hanehalklarının borçları ki bu bizler oluyoruz, 56 trilyon doları firmaların, 58 trilyon dolar devletlerin , 45 trilyon doları ise finansal şirketlerin olmak üzere toplamda 199 trilyon dolar.Yani tüm dünya borç batağındayız. Hani dünyayı kasıp kavuran meşhur 2008 kirizinden sonra kurtarma paketleri çıkartılmıştı hani ekonomi yeniden dizayn ediliyordu, evet önlemler alındı ama tüm önlemlere rağmen devlet, hanehalkı ve özel sektör borçları yükselmeye devam etmektedir. 

Görüldüğü üzere karşımızda gelirinin 3 katını harcayan bir dünya var. Şöyle örnek vermemiz gerekirse bugün hepimizin gıpta ile baktığımız Japonya’da doğan bir çocuk 97.5 bin dolar borçla doğmaktadır (Yaklaşık olarak 250 bin TL ),borçlarının milli gelirlerine oranı ise %249’dur yani borçlarını geri ödeyebilmek için yaklaşık 2.5 katı fazla gelir elde etmeleri gerekmektedir. Japonları sırayla İrlanda, Singapur ve Portekiz izlemektedir. ABD’nin ise bu ülkelerden çok farkı yoktur dış borçları toplamı 14.6 trilyon doları bulmaktadır ki en çok dış borcu olan ülke unvanı kendilerindedir. Yani tüm ülkeler ürettiğinden fazlasını harcamaktadır. Görüldüğü gibi dünyanın her yerini borçlanma hastalığı kaplamıştır. 

Merak edenler için ek bir bilgi vermek istiyorum; Burunai Sultanlığı, Liechteinstein, Macau ve Palau ülkelerinin hiç dış borçları yoktur. Türkiye’deki duruma baktığımızda ise daha iyimser bir tablo ile karşılaşıyoruz net dış borç stoku 233,4 milyar dolar bu borcun %70’i özel sektör borcu olarak görülüyor. Ve bankaların bu borç tutarı içinde ki payı ise 76,2 milyar dolar. 2007 yılı ile kıyasladığımızda borçlarımız %28 oranında artış göstermiş bu artış ise hanehalkı ve özel sektör borçlarından kaynaklı. Ülkemzde kişi başına düşen borç oranı 5,2 bin dolar (Japonya 97,5 bin dolar) ve milli gelirimize borcumuzun oranı %104 olarak karşımıza çıkmakta. Ülkemiz küresel borçluluk listesinde en az borcu olan 10 ülke arasında fakat bizim için en büyük problem tahvillerimizin %40’ının yabancıların elinde olması. Bu durum kırılganlığı artırıyor ani sermaye çıkışları yaşanmaması için hem siyasi hem ekonomik istikrarın devam etmesi gerekiyor. Bu bilgiler ışığında ülkemiz üzerine oynanan küresel oyunlara ve o küresel güçlerin kullandıkları maşaların provokasyonlarına dikkat etmeliyiz. Öncelikle tahvil piyasalarımızda ki yabancı egemenliğini kendi iç dinamiklerimizi güçlendirerek azaltmalı ve üretime yönelik yatırımlara öncelik vermeliyiz. 

NOT : Ülkemize 3 koldan haince saldıran PKK, DHKP-C, DAEŞ gibi küresel güçlerin oyuncağı olmuş illegal örgütleri, terör olaylarından  nemalanmaya çalışan çıkar gruplarını, katil terör örgütlerini kınamaktan bile aciz olan sözde siyasileri, gücünü kandilden aldığını söyleyen güya milletinvekillerini , 2 ağacı bahane edip sokaklara dökülen fakat gencecik fidanların şehit edilmesi sonrası 3 maymunu oynayan medya ve sivil toplum kuruluşlarını tüm benliğimle lanetliyorum.

Bu yazı toplam 2569 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim