• BIST 79.628
  • Altın 125,910
  • Dolar 3,0724
  • Euro 3,3505
  • Karaman 7 °C
  • Konya 8 °C
  • Ankara 2 °C
  • Antalya 22 °C
  • İçel 19 °C

Hangi Dünya Barışı

Mustafa Koçak

Bırakın dünya barışını açıklamayı; ortadoğuda akan kanı, kıyıya vuran küçücük bedenleri, hergün gelen şehit haberlerini nasıl açıklayabilirim ki sizlere. Yıllardır barış diyip çeşitli yardım kuruluşları kuran ama ne hikmetse insanlık adına hep gözünü yuman o kuruluşların şimdi 3 maymunu oynadıklarını nasıl açıklayabilirim? Düne kadar mülteciler bu ülkeden atılmalı sınırlar kapatılmalı diyenlerin vicdanlarını kimlere ipotek verdiklerini, ölen mültecilerin suçlusunu kendi ofisleri yerine külliyede arayanların içinde bulundukları gafleti sizlere nasıl açıklayabilirim. 

Kelimelerin gücüne inananların silahların gücüyle nasıl sustuklarını, imanla dolu gögüslerin kahpe kurşunlara siper olduğunda söyledikleri son kelimenin Allah olduğunu kullarına nasıl anlatayım. Bugün ufacık bir menfaat için yarınlarından vazgeçenleri, ruhlarını şeytana satanların insanlara cennet vaad ettiklerini nasıl anlatayım?

Babası şehit olan evlatları,yürekleri yanan anaları, gözünden tek damla yaş döken babaları buna rağmen vatan sağolsun diyen elleri öpülesi o büyük insanların acılarını nasıl anlatabilirim. Kıyıya vuran insanlığımızı Aylan ve Galip’in babasına anlatabilir miyim yada çaresiz haykırışlarımızı darbeci Sisi’nin katlettiği şehit Esma’nın annesine.Tüm ortadoğu kan gölüne dönmüşken, güzel ülkemin dört bir tarafına şehit cenazeleri taşınırken, bu vicdansızlıkları savunan kendini bilmez siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarını kendi insanlığıma nasıl anlatabilirim. Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Mısır’da, Filistin’de, Irak’ta,Suriye’de tüm islam coğrafyasında yükselen çığlıklara kulakları tıkalı bir Birleşmiş Milletler varken hangi dünya barışından dem vurayım. 

Bu ülkede yaşayan her genç kardeşimin üzerine düşen bu ülke üzerine oynanan oyunları araştırmak ve aktarmaktır.Ben de sizlere dilim döndüğünce, kalemim yettiğince bugün gelinen durumun nasıl oluşturulduğunu ve düzensizlikten beslenen düzenleri anlatmaya çalışacağım. Öncelikli olarak bilmemiz gereken temel olay, dünyanın silah ihraç eden en büyük 3 ülkesinin ABD,Rusya ve Çin olduğudur.Bir yıl içinde tüm dünyada üretilen silahlarının değerinin 400 milyar dolar olduğu düşünülmektedir. Bu silahların büyük çoğunluğu 3. Dünya ülkeleri üzerinde kullanılmakta ve o bölgelerdeki terör örgütlerine servis edilmektedir.

Örnek verecek olursak yıllardır ülkemizi kan gölüne çeviren kukla örgüt PKK’nın doğrudan yıllık geliri 500-750 milyon dolar arasındadır ve gelir kaynaklarını oluşturan öğeler uyuşturucu, akaryakıt, insan, sigara ve silah kaçakçılığı ile işadamlarından zorla toplanan bağışlardır. Bu gelirlerin büyük bir kısmı silah alımına harcanmaktadır. Bu silahların nereden geldiğine bakacak olursak izi sürülebilir olarak ellerinde bulunan silahların %40’nın Rusya %40’nın ABD ve geri kalan %20’sinin ise Çin, İngiltere, İsrail ve Almanya  menşeli olduklarını görmekteyiz. Bugün PKK’yı destekleyen ülkelere bakacak olursak yine aynı ülkeleri sayabiliriz. Böyle bir örgüt hangi milletin hakkını savunabilir yada hangi millet böyle bir örgütün kendi haklarını savunmasını isteyebilir. Kürt yada Türk demeden korkakça mayınlı tuzaklarla yada pusuya düşürerek öldüren bir örgüt nasıl bu kadar uzun süre ayakta kalabilir. Sadece siyasi veya toplumsal bir olay mıdır yoksa dünyaya hükmetme çabasında olan baronların kuklaları mıdır? sorusunun cevabı aslında burada yatmaktadır. Böyle bir örgütün varlığı ülkemizin sırtına bir kambur olarak yapışmış durumdadır. Terörün ülkemize bugüne kadar ki dolaylı ve doğrudan maliyeti trilyon dolarlarla ölçülmektedir.

Birçok isim değiştiren eski IŞID bugünkü adıyla DAEŞ ise yine bu düzenden rant sağlayan baronların kurduğu bir örgüt olarak karşımıza çıkmaktadır. DAEŞ’in gelirlerine baktığımızda ele geçirdiği petrol rezervleri sayesinde günlük 1 milyon dolar civarı bir gelir elde etmektedir. Ayrıca fidye gelirleri ile kaçakçılık gelirleri de ek kaynakları olarak görülmektedir. Ortalama yıllık 1 milyar dolarlık bir gelire sahiptirler. Her ne kadar ABD,İngiltere ve Rusya bu örgüte karşıt gibi görünsede DAEŞ’in en büyük silah tedarikçileri yine bu ülkelerdir.

 Bugün İslam coğrafyasında yüzlerce terör örgütü bulunmaktadır. Her çatışma batılı baronların servetlerine servet katmakta ve islam ülkelerini birbirinden daha da uzaklaştırarak yutulması kolay lokmalar haline getirmektedir. Bu küresel oyunun içinde silah tacirleri aktörlerden sadece biridir. Savaşların etkilediği kur ve faiz değişiklikleri de kendileriyle paralel hareket eden diğer aktörleri güçlendirmektedir. 

Eski ABD Başkanlarından Abraham Lincon’un da vurgu yaptığı gibi ‘’Parasal güç, barış sırasında ulusu pusuda bekler ve zor zamanlarda tezgahını kurar. Monarşiden daha despotik,otokrasiden daha aşağılayıcı, bürokrasiden daha bencildir.’’ Bizlere düşen görev coğrafyamız üzerinden oynanan bu oyunların farkında olarak kuralları lehimize çevirmektir. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehit yakınlarına sabırlar diliyorum. Hiçbir vatan evladının ailesine terör olayları nedeniyle sabır dilememiz gerekmeyen, güzel günlerin geleceğine inancımızı kaybetmememiz dileklerimle.

Bu yazı toplam 1618 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim