• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 10 °C
  • Konya 11 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 21 °C
  • İçel 16 °C

Hangi Çocuk Daha Zekidir?

Fatih Bircan

Evet her çocuk zeki ve okumaya , okulunu sonuna kadar devam ettirmeye meyillidir. Ama biz yetişkinler çocuklara sunduğumuz yaşam şartları ile onları “başarısızlığa” iteriz bazen.

Çocuklara yeterince “ilgi” gösterirsek onlar üzerine düşeni yapacaktır. Yeter ki bir veli olarak, kendisini bir çocuğun okumasına karşı sorumlu hisseden birisi olarak,  çocukları “iyi tanıyalım.”

Hocam bizim çocuk okumaz. “Yanlış!”  Senin çocuk gayet güzel okur. Sen ondan bir adım önde gidebilirsen,  sen onu tanıyabilirsen senin çocuk okur.

Hocam bizim köyden okuyan çıkmaz. “Yanlış!”  Sizin köyden o kadar okuyan çocuk çıkar ki şaşarsın. Yeter ki bakış açımızı değiştirelim.Yeter ki okuldaki her çocuğu kendi çocuğumuz bilip “okul şartlarını” iyileştirelim. Okulu, öğretmeni ne kadar seversek , ne kadar sahip çıkarsak eğitim o kadar bizim olacaktır.

Ve bilelim ki “Bizim çocuk okur.”

Kendimize karşı, çevremize karşı böyle bir  olumlu düşünce eylemi  içinde olmak  çocuğunuzun zekasını açacaktır. Onda ki olumlu gelişmeleri birden hissedeceksiniz…

İlköğretim dörde kadar derslerinde çok başarılı bir öğrencim liseye giderken dikkatini dağıtmış  ve kötü bir karne getirmişti. Bir ev ziyaretinde babası çocuğun yanında başladı olumsuz cümleler sıralamaya..Okumazlar. Bizim çocuklar okumaz hocam.  Az kırıcı konuşuyordu çocuğa karşı. Bizim öğrenci dinlemede. Baktım boynunu bükmüş  bekliyor.

Evet biliyor ki artık babası kendisine “güvenmiyor.”  Çok sevdiği ve belki de yüzüne karşı baba seni çok seviyorum bile diyemediği o koskoca babası kendisine güvenmiyor. Okuyup ta ne yapsın…

Çok küçük gayretlerle yarınlarımız olan çocukları okutabiliriz. Fırsat buldukça “okullarına gidip” öğretmenlerine bir selam verelim. Hocam nasılsınız desek bile kazanan çocuklarımız olacaktır. Bir öğrenci , velisini okulda öğretmeniyle konuşurken görünce o kadar “mutlu” oluyor ki.

Evet her çocuk “zekidir.”  Zamanın da okulunu çeşitli nedenlerle bırakmış olan öğrencilere bir bakın. Dünyayı değiştirecek kadar zeki olabiliyorlar. Evet tüm dünyanın konuştuğu Steve Jobs’un  geçmişte bu başarıyı yakalayacağını kim düşünebilirdi. 6 ay bile devam etmeden üniversiteden ayrılan Steve Jobs.

Bizim çocuklarımız da dünyayı değiştirebilirler. İnanmıyoruz. Evet zaten hiçbir zaman inanmadık. Ama görüp yaşadık. Yaşadığımızda, gördüğümüzde  inandık. Mesele önce inanmakta. Hayallerde başarıyı görebilmekte. Hayatımız “inançlarımız doğrultusunda” değişecektir..

Yarınların ibn-i Sina’larını Steve Jobs’larını  yetiştirmek için biraz gayret.

www.fatihbircan.com

 

Bu yazı toplam 1961 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim