HAFIZLIK NEDİR? HAFIZ KİME DENİR?

HAFIZLIK NEDİR? HAFIZ KİME DENİR?

Ahmet TOSUNCU'nun Kaleminden...

31 Aralık 2018 - 12:32

Hafızlık; vahyi muhafaza etmek ve satırdan satıra damıtmaktır. Hafızlığın mükâfatı cennette Cemâlullah ile şereflenmektir. Hafızlar, mukaddes kitabı sadece dillerinde değil, gönüllerinde de taşırlar. Onların fikri de, zikri de, şükrü de Kur’andır. (Onlar) Kur’anın rahmani ikliminde felaha ve salaha erenlerdir.

 

 Hafızlar, mukaddes vahiy yükünü taşımaktadır. Onlar, kutsal bir çilenin gönüllü hamallarıdır. Bu ne güzel bir yüktür.

 

 Kur’an-ı Kerim hayat rehberidir. Kur’an-ı okumak en sevgiliyle konuşmaktır. Bir anlamda Cenab-ı Hakk’ın huzuruna çıkmaktır. Bunu en çok yaşayanda hafızlardır. Bunun emsalsiz tadını en çok onlar bilir.

 

 Hafızlar, Kur’an aşığı insanlardır. Onların gönülleri Kur’an-ı Kerim ile cilalanmıştır. Nazarları Kur’an-ı Kerim nuruyla keskinleşmiştir. Hafızlar, zihinlerini ilâhi kelamla süslerler. Her hayrın başı olan Besmele, onların altın anahtarıdır. Kur’an sarayından içeri ancak o altın anahtarla girilir.

 

 Hafızlık, manayla lafzın aynı gönülde birleştirilmesi, bir anlamda mayalanmasıdır. En iyi hafız, Kur’anın sadece lafzıyla değil, manasıyla da buluşmuş olan insandır. Hafızlık, bir gönül işidir. Kur’anın sevgisini iliklerine kadar hissetmektir. İnsanların kuş tüyü yataklarında uyudukları bir zamanda, rahleyi önüne alıp gece yarılarına kadar bazen sabaha kadar Kur’anla sırdaş olmaktır. Tefekkür edip gözyaşlarıyla temizlenmektir. Dağların taşıyamayacağı ağır bir yükü yiğitçe sırtlanmaktır.

 

 Onun içindir ki, Yüce Kelam’ın her bir harfi, onların kurtuluşu için şahitlik edecektir. Zira onlar, Kur’anın her bir harfini yüreklerine nakşetmişlerdir. Hafızlar, Kur’an-ı tilavet eden değil, kıraat eden seçkin insanlardır. Zira kıraat anlamak için, tilavet ise aktarmak ve duyurmak için okumadır. Oysa asıl olan anlamak için okumadır. Hafızlık, Allah’a dost olmaktır. Hafızlık, dünya durdukça hiç sönmeyecek rahmani bir meşaledir. Hafızlar isimleri hep Kur’anla anılan ve Kur’an ahlakıyla ahlaklanan bahtiyar insanlardır. Onlar Kur’anın ridasıyla ve nefhasıyla geceleri gündüzlere tebdil eyleyenlerdir.

 

 Hafız-ı Kelam, Kur’an-ı Kerimin tesiriyle, nefsani arzularına geçit vermeyendir. Zira o izzetli ve iffetlidir. Küfrün bataklığa döndürdüğü bir dünyada, Rabbimizin kitabına korkusuzca dört elle sarılandır. O, parayı ve malı mülkü değil, Cenab-ı Allah’ı dost edinendir. O, soğuk kış gecelerinde bile rahlenin başında oturup sabır ve sebatla geceleri, nurlu seherlere devirendir. O, insana vesvese veren şeytanın çirkin sesini bastırıp, Kur’an-ı Kerim’in diliyle konuşandır. O, kalbiyle Rabbi arasında Kur’an-ı rabıta kılmıştır.

Kaynak: karaman haber
Bu haber 1213 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
Ermenek Belediyesi
Ermenek Belediyesi