Reklamı Geç
Reklam
Güzel bir bayram geçirmeyi Rabbimiz bizlere nasip etsin
Reklam
Reklam

Güzel bir bayram geçirmeyi Rabbimiz bizlere nasip etsin

Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci mesajında;

Reklam
20 Mayıs 2020 - 13:36

"Bismillâh.

El Hamdülillâh.

Vessalâtü Vesselâmü Alâ Rasûlillâh.

Allahın Selâmı Selâmeti Ve Rahmeti Üzerimize Olsun.


Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okumak, tefekkür etmek gerek. Hiç olmazsa dinlemek gerek. Kur’an’ı çok okuyalım, güzel okuyalım. Bilmiyor isek öğrenmeye çalışalım. Güzel okuyanları dinleyelim. İmanımızı ve heyecanımızı canlı tutalım.


Ailemizle, ana-baba ve çocuklarımızla, akraba ve komşularımızla, ihtiyaç sahipleri ile şefkat ve merhamet içerisinde ilgilenelim. Nasıl faydalı olabilirim diye tefekkür edelim. Evlerimiz Mescidi Haram, Mescidi Nebevi, Mescidi Aksa oldu ya, aynı zamanda bir ilim ve bilgi yuvası da oldu. Bir Müslüman olarak bilmemiz gereken konuları ihtiva eden İlmihali okuyalım.


Kitabı Kadimimiz Kur’an-ı Kerime göre, salgın hastalık musibeti tam da bir ibrettir. Her mü'min bu işaretten farklı bir ibret çıkaracaktır. Allahımız “İbret alın ey akıl sahipleri” buyuruyor. İbret alalım, ders alalım, aklımızı başımıza toplayalım. 


Salgın hastalıklarda Devlet Sorumlularımızın, sağlık otoritelerinin önerileri, Dinimizin de önerileridir. Uyulması gereken kurallardır. Bu bâdireyi atlatana kadar Milletçe sabredelim. Fitnelerden uzak duralım. Dinimiz bir insanın canını korumayı, can emniyetini sağlamayı en büyük esas kabul eder. Kendimizi ve başkalarını tehlikeye atacak davranışlarda bulunmayalım. Evde kalalım.


Rasûlü Ekrem Aleyhisselam Efendimiz, karantina ilkelerini belirlemiştir:


“Hasta bir insanı, sağlıklı bir insanın yanına sokmayın, götürmeyin.”


“Bir yerde salgın hastalık varsa, oraya girmeyin.”


“Olduğunuz yerde salgın varsa, oradan çıkmayın.”


“Salgına çare bulmak bir kulun nail olacağı en büyük mertebedir.”


Peygamberimiz “İnsanların en hayırlısı, bütün insanlığa en çok faydası olandır” buyuruyor. O halde Devlet Sorumlularımızın tedbirlerine harfiyyen uyacağız. Maskelerimiz ve sosyal mesafelerimize olan dikkat ile ve örnek bir şekilde son büyük çaremiz olan dua, dua, duaya sarılacağız.

Başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere, bütün İslâm Âleminin mübarek Kadir Gecelerini en güzel temenni ve duygularla tebrik ediyorum. Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını, topyekûn insanlığın ve bilhassa İslâm dünyasının geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını,  salgın hastalıktan, bir an önce kurtulmamızı, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. 

Tüm geçmişlerimizle birlikte Şehitlerimizi, ahirete irtihal eden Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

Milletimize, Devlet Yöneticilerimize, Sağlık çalışanlarımıza, Güvenlik güçlerimize, Vefa Sosyal Destek Gruplarımıza, fedakarca çalışan herkese Rabbimizden muvaffakiyetler diliyorum. Allah güçlerini artırsın, hepsinden razı olsun.

24.05.2020 Pazar günü Bayram sabahına hayırlar içerisinde, sevdiklerimizle beraber Devlet sorumlularımızın almış olduğu tedbirler çerçevesinde en güzel ve hayırlı bir şekilde ulaşmayı, güzel bir bayram geçirmeyi Rabbimiz bizlere nasip etsin. Mübarek olsun Gecelerimiz ve mübarek olsun Bayramlarımız."dedi.
Bu haber 773 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..