Reklam
Reklam
Reklam
GSS ve SGK prim borçları
Reklam

GSS ve SGK prim borçları

Daha önce GSS ve SGK prim borçlarını yapılandıranların son ödeme tarihinin 28 Şubat 2019’a kadar uzatıldı.

23 Ocak 2019 - 17:27

GSS ve SGK prim borçlarını yapılandıranların son ödeme tarihi uzatıldı
Yapılan açıklamada,” 7143 sayılı kanuna göre SGK’ya olan sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödeyemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara, 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma haklarının devam edeceğini duyuruldu.

Yapılandırmadan faydalanan işverenler, istihdam teşviklerinden ve sağlık hizmetinden de yararlanmaya devam edecekler.

Borçların yapılandırılmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine, Yİ-ÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin veya 2 ayda bir taksitler halinde ödenebiliyor.

Yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenememiş taksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadar ödenebilek.


Ayrıca, 2018 Aralık ve 2019 Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken GSS prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızın Şubat sonunda ödenebilecek.

‘BORCU YOKTUR BELGESİ ALAN, İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANABİLECEK’
Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak. Yapılandırma haklarını devam ettiren işverenler, ‘Borcu yoktur’ belgesi alabilecek, istihdam teşviklerinden yararlanabilecekler.


Bağ-Kur’lu sigortalıların hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecekler. Hem Bağ-Kur’lu hem de genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının bulunmaması kaydıyla, bu tarihe kadar borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.
 

Bu haber 1295 defa okunmuştur.