• BIST 79.933
  • Altın 125,207
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Karaman 16 °C
  • Konya 15 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 21 °C
  • İçel 20 °C

Gizemli Şehir Kobani'ye Dikkat!

Mehmet KARAGÖZ

Kobani veya Ayn el-Arap Türkiye'nin Şanlıurfa, Suruç ilçesinin güneyinde yer alan sınır kenti. 54.681 kişilik bir nüfusa sahipti. Suriye iç savaşından önce 200 bin civarında olan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu nüfus, savaştan sonra gelen göçlerle arttı ve PYD kaynaklarına göre bir milyona yaklaştı. Özellikle Halep, Şam ve Humus'un Kürt mahallelerinden Kobani'ye göç edenler oldu. Şehirde savaştan kaçan Türkmen ve Araplar da var. Nüfusunun ortalama %90'lık kesimini Kürtler oluşturmaktadır. 2012'de Kürt askeri gücü YPG'nin kontrolüne geçinceye kadar Suriye'nin Halep İli'nin, Ayn el-Arap İlçesi'nin merkezi idi. Rojava yönetimi tarafından Kobani kantonunun merkezi ilan edildi. Aynı zamanda kentte Türkmen (% 5), Arap (% 5) ve Ermeni (% 1) de yaşamakta idi.

Osmanlı Devleti 170 köyün dahil olduğu bu bölgeye Osmanlıca "Arappınar" adını vermişti. Sonra Suriye yönetiminin asimilasyonu ile Osmanlının adını hatta kökünü kazımak için Ayn el-Arap olarak değiştirdi. Halk Koruma Birlikleri Ayn el-Arap'ı 19 Temmuz 2012 tarihinde ele geçirdi ve adını Kobanê olarak değiştirdi. Bu tarihten itibaren tamamen kürt şehri oldu.  Bir yıl önce İŞID örgütü burayı kuşatmış ancak tekrar Kürtler geri almışlar ve buraya çok fazla önem vermeye başlamışlardır.

Öcalan haininin, 1979 yılı Temmuz ayında kuryesi olan Suruç'lu Ethem AKCAN isimli kuryem ile birlikte Suriye'ye kaçıp. Evvela Suruç"un karşısına düşen Kobani denilen kasabada Ethem"in amcası olan ÖMER MUHTAR"ın evinde bir müddet kalmış olması nedeniyle, PKK’lı KÜRT’ler tarafından Kobani’yi haşa kabe olarak tanımışlar ve özel bir ihtimam göstermişlerdir.

 

PKK'nın bu Suriye deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD), Cizre nin ardından Kobani kantonunda da özerklik ilan etti. Burada sürekli toplantılar yapılıyor. Dünyanın her yerinden önemli insanlar bu toplantılara katılıyor. Yakın zamanda yapılan bu toplantıların birinde Yürütme Meclisi Başkanı, iki yardımcısı ve 22 bakan yemin etti. Ardından, kantonun "demokratik özerk yönetime" geçtiği ilan edildi. Böylece özerklik ilan edilmeyen bir tek Afrin kantonu kaldı. Orada da 29 Ocak'ta özerklik ilanı gerçekleşecek. Her üç kantonun dört ay içinde genel seçimlere giderek, parlamentolarını yenilemeleri bekleniyor.

19 Temmuz 2012 tarihinde Beşar Esad kuvvetlerinin Şamdaki ihtiyacı için Kobaniyi boşaltmasıyla beraber PKK nın kolu olan YPG bu şehri ele geçirmiş ve zapt etmiştir. İŞID ve PYG - PKK çarpışmaları nedeniyle buradan kaçan 200 bin sivil halk Türkiye’ye sığınmış ancak her ne hikmetse giriş çıkış trafiği hala önlenememiş olduğu görülüyor. Bu durum muhtemel doğacak sıkıntının çıbanbaşıdır. Derhal buraya giriş çıkışlar kesilmeli ve tam kontrol sağlanmalıdır.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi İtalya'nın başkenti Roma'da Suriye'nin Türkiye sınırı yakınlarındaki Kürt kenti Kobani'ye yardım amacıyla bir konserler düzenleniyor. Konserde doğan Pervin Çakar Kürtçe şarkılarını seslendiriyor. Eşlik edenler arasında kimler yok ki, en başta BBS yer almış.

Aslında şehir oturup yaşanacak özellikte bir yer değil. Hemen terk etme arzusu doğuran bir yapıya sahip. Ancak, Kobani cıvıl cıvıl kaynıyor. Müthiş bir hareket ve canlılık var. Sokaklarda herkesin elinde paçavra bezler el işaretleri ile çok lüks arabaların üzerinde izdihamlı bir şekilde dolaşıyorlar. Bu tür gövde gösterileri hiç bitmiyor.

Şehirde hemen hemen her gün bir başka gövde gösterisi yapılıyor. Mesela, YPG, el kaide'den ele geçirdiği silah ve tankları Kobani kentine götürerek gövde gösterisi yapıyor. Nüfusun çoğunluğu 15-25 yaş arası gençlerden oluşuyor..

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) başta olmak üzere yerli Kobani sever teşkilatlar dahi bu şehirle çok alakalı, ilgili ve ilişkili. Türkiye’de hiç çocuk parkı yapmayan derneklerin orada çocuk parkı yapmaya kalkışması çok düşündürücüdür. Suruç katliamında ölenler için malum basın ise, bu durumu ajite ederek çocuk parkı yapacaklardı, oyuncak götürüyorlardı çocukcağızlar diyebiliyor. Halbuki oradaki çocukcağızlar tanklarla silahlarla oynuyorlar.

Hiçbir yardım kampanyası koordine etmemiş olan CHP gençlik kolları bile kolları sıvayarak sosyalistlerin ulaştıramadıkları oyuncakları sürdürmeyi planladılar.

Görünen o ki, ortada büyük bir tezgâh var. 1915 yılının yani sözde ermeni katliamının yapılmasının 100 yılında 2015 yaklaşırken uyuyan hücreler uyandırılıyor ve hepsi hazırol`da bekliyor ve bir emirle taarruza geçecek gibi görünüyor. 3 konton (Cizre, Kobani ve Afrin ) dan Cizre ve Kobanide özerklik ilanları yapılmış, Afrin de ise hazırlıklar yapılmıştır. Üçgenin tamamlanması önlenmeli Afrin de yapılacak olası özerklik ilanı yaptırılmamalıdır.

Sorular;

Patlama nedeniyle hedeflerine ulaşamayanların yarım kalan işini tamamlama gayreti güdenler neden iki parmaklarını havaya kaldırıyor. Oyuncak götürenin tavrı bu mudur?

Kürtler, PKK, PYD, CHP, Malum medya, dış ülkeler, Koalisyon ülkeleri, BBS ve diğer zirvedeki medya kuruluşları neden her yerden esirgedikleri ilgi ve alakayı Kobani’ye yoğunlaştırıyor?

Özgür Suriye Ordusuna hiçbir dış yardım olmazken Kobani’ye gösterilen bu yardımların sebebi nedir?

Kobani’ye DİKKAT, DİKKAT, DİKKAT

Bu yazı toplam 1029 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim