• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Karaman 4 °C
  • Konya 3 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 15 °C
  • İçel 17 °C

Gelir Dağılımında Küresel Adalet Olgusu

Mustafa Koçak

Hemen hemen hepimizin dert yandığı ‘adaletin bu mu dünya?’ diye veryansın ettiği konuların başında gelir dağılımındaki dengesizlik gelmektedir. Küreselleşmeyi sömürü olarak algılayan zihniyet  ile birlikte hem ülkeler hem de bireyler arası gelir dağılımında ciddi uçurumlar oluşmuştur. Tüm dünya büyüme üzerine odaklanırken gelir dağılımında adalet kısmını es geçmişler ve gittikçe büyüyen bir sorunu bilerek yada bilmeyerek körüklemişlerdir.  Ya da klasik iktisatçıların anlayışıyla piyasayı düzenleyen ‘görünmez el’in gelir dağılımında adaleti de sağlayacağını düşünmüşlerdir. Fakat görülmektedir ki bırakın  piyasaların böyle birşeyi düzenlemesini aksine zengin gittikçe zenginleşirken fakir daha da fakirleşmektedir.

Merkezi Paris’te bulunan OECD’nin, üye ülkelerdeki gelir dağılımıyla ilgili hazırladığı yıllık rapora baktığımızda, gelir dağılım adaletsizliği sıralamasında Şili ilk sırayı alırken bu ülkeyi Meksika, Türkiye, ABD ve İsrail izlemektedir. Gelir dağılımında adaletsizliğin en az olduğu ülkeler arasında ise Danimarka ilk sırayı alırken, bu ülkeyi Slovenya, Slovakya ve Norveç takip etmiştir. Burada görüldüğü gibi gelir dağılımı sadece gelişmekte olan ülkelerin değil aynı zamanda gelişmiş ülkelerinde sorunudur. Tek fark gelişmekte olan  ülkelerde daha ciddi sosyo-ekonomik etkileri olmasıdır. Toplumda gelir dağılımın en adil olduğu ülkeler geçen yıllarda olduğu gibi çoğunlukla yine Kuzey Avrupa ülkeleridir. Bunun yanında  refah seviyesi yüksek küreselleşmenin baş aktörlerinden olan ABD,İngiltere ve İsrail gibi ülkelerde de bölüşüm konusunda ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

Yine gelir dağılımını incelemek üzere kurulmuş olan İngiltere merkezli Oxfam’ın yaptığı araştırmadan bireysel gelir dağılımının nasıl olduğuna bakalım.. Araştırmaya göre  2017 yılına kadar dünyanın en zengin %1’lik kesimi, geri kalan %99’dan daha fazla mal varlığına sahip olacaktır. Yine aynı araştırma göstermektedir ki en zengin %1’lik kesim DAKİKADA 500 milyon dolar kazanırken, orta direk diye tabir ettiğimiz kesimin dakika cinsinden kazancı ise telafuz edilemeyecek kadar küçük ve komik bir rakamdır.

Tüm toplumların sürekli dile getirdikleri gibi amaçları gerçekten  hem  ulusal hem de uluslararası barışı ve refahı sağlamak ise öncelikle yoksullukla mücadele etmeleri  gerekmektedir.Gelir eşitsizliğinde ki bu patlama ise yoksullukla mücadelenin önündeki en büyük engeldir.

Bir daha ki yazımızda; "Ülkemizde gelir dağılımı nasıl bir seyir izliyor?", "Adaletli bir yapı oluşması için neler yapılması gerekiyor?" sorularına cevaplar arayacağız.

Hayırlı haftalar geçirmeniz dileklerimle hoşçakalın.

Mustafa KOÇAK

Türk Hava Kurumu Üniversitesi
İşletme Fakültesi Araştırma Görevlisi

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2142 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim